موسسه جهانی مشاوره بیمه: شرکت‌های آسیایی بحث بیمه مقابله با حملات سایبری را جدی نگرفته‌اند

شرکت‌های آسیایی در بیمه کردن خود در مقابل حملات سایبری هنوز از رقبای خود در ایالات متحده آمریکا عقب‌ترند و به نظر می‌رسد خطر حملات باج افزاری را هنوز چندان جدی نگرفته‌اند.

موسسه جهانی مشاوره بیمه: شرکت‌های آسیایی بحث بیمه مقابله با حملات سایبری را جدی نگرفته‌اند

این روزها که خبر حملات سایبری در گوشه و کنار جهان به گوش می‌رسد و شرکت‌های کوچک و بزرگ بسیاری نیز گریبانگیر این مساله خطرناک شده اند، به نظر می‌رسد مقابله و پیشگیری از خطر حملات سایبری از اهمیت بالایی برخوردار شده است.

به گزارش عصر ارتباط به نقل از ایسنا، موسسه جهانی مشاوره بیمه FM Global واقع در رود آیلند ایالات متحده امریکا به تازگی در گزارشی اعلام کرده است که شرکت‌های آسیایی در مقایسه با رقبای آمریکایی خود، هنوز در بحث بیمه مقابله با حملات سایبری عقب هستند و به نظر نمی‌آید که این خطر بزرگ را جدی گرفته باشند.

بر اساس اظهارات قید شده در این گزارش، با اینکه سال گذشته ۲۰۱۷ میلادی، حملات باج‌افزاری، بدافزاری و سایبری به اوج خود رسید و خسارات هنگفت و غیر قابل جبرانی را برای شرکت‌های کوچک و بزرگ جهان به بار آورد، تصور می‌شد پس از آن تمامی‌شرکت‌های فعال در کشورهای متعدد به فکر بیمه پیشگیری و مقابله با حملات سایبری بیفتند، اما در کشورهای آسیایی این چنین نشد.

بنابر گفته‌های گریس رایس – معاون و مدیر بیمه محصولات مرتبط با حملات سایبری در موسسه FM Global، تنها کمتر از ۲۰ درصد شرکت‌های آسیایی خود را در برابر حملات سایبری و باج افزاری بیمه کرده‌اند این در حالیست که ۶۶ درصد از شرکت‌های آمریکایی خود را در قبال این مساله بیمه کرده‌اند.

گروه پاسخ دهی به تماس‌های مشکلات رایانه‌ای در هنگ کنگ نیز در گزارشی اعلام کرده است که شکایات مردم و شرکت‌ها از حملات سایبری که در سال گذشته رخ داده است، به بیش از ۸۰ درصد رسیده است که خود بعنوان یک زنگ هشدار به شمار می‌رود.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، بد افزارها، باج ‌افزارها و حملات DDOS از جمله تهدیدهای امنیتی بودند که از سال ۲۰۱۶ کاربران فضای مجازی را در معرض خطر حملات سایبری قرار داده‌اند و موجب لو رفتن اطلاعات شخصی و محرمانه آنها شده است. طبق آمار، حملات سایبری در سال گذشته ۲۰۱۷ میلادی نیز به اوج خود رسیده است  و حالا خبر اینکه قرار است در سالهای آتی اوضاع از این که هست هم نابسامان تر شود، بسیار نگران کننده بنظر می‌رسد.

از جمله مهم ترین حملات سایبری که خسارات و تبعات فراوانی داشت می‌توان به حمله سایبری به شرکت مالی اکوئیفاکس در آمریکا، سازمان بهداشت و سلامت در انگلستان، وزارت‌های دفاع و امور خارجه بسیاری از کشورها، شرکت حسابرسی دیلویت (Deloitte) در آمریکا اشاره کرد.

باج افزار، بدافزاری است که به مجرمان اینترنتی این امکان را می‌دهد تا بتوانند از طریق کنترل از راه دور، رایانه شخص قربانی را قفل کنند به گونه ای که کاربر نتواند از سیستم خود استفاده کند، سپس یک پنجره روی رایانه شخص نمایان می‌شود و به او هشدار می‌دهد تا زمانی که هزینه‌ای پرداخته نشود، نمی‌تواند قفل فایلهای رایانه‌اش را بازکرده و ازآن استفاده کند.

بدون شک، یکی از مهلک‌ترین حملات باج افزاری که در سال‌های گذشته شرکت‌های متعدد کشورهای بسیاری را متحمل خسارات هنگفتی کرد، حمله سایبری توسط بدافزار واناکرای (WannaCry) بود.