معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات: سهم تحصیلی و فارغ التحصیلان دختران در رشته‌های ICT بالاست

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه تا پایان برنامه ششم ۵.۵ درصد سطح کل درآمد ایران به ICT اختصاص می یابد، گفت: ۵۰ درصد سهم فارغ التحصیلان فناوری اطلاعات در اختیار زنان است.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات: سهم تحصیلی و فارغ التحصیلان دختران در رشته‌های ICT بالاست

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه تا پایان برنامه ششم ۵.۵ درصد سطح کل درآمد ایران به ICT اختصاص می‌یابد، گفت: ۵۰ درصد سهم فارغ التحصیلان فناوری اطلاعات در اختیار زنان است.

به گزارش عصر ارتباط  به نقل از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، نصراله جهانگرد در همایش روز جهانی دختران در فناوری اطلاعات و ارتباطات با اشاره به اینکه در آستانه یک تحول و دگردیسی مهمی‌تحت عنوان تحول دیجیتال هستیم و امروز شبکه‌های اجتماعی پلتفرمی‌برای این تغییر هستند، گفت: نسبت حضور زنان در لایه‌های نخبگی در بازار اروپا و آمریکا به نسبت ما پایین تر است و این درحالی است که بیش از ۵۰ درصد فارغ التحصیلان حوزه ICT را زنان تشکیل می‌دهند و طبیعتا این منبع انرژی باید بتواند برای کارآفرینی وارد بازار کار شود.

وی با اشاره به اینکه در تفکر شیعی، زن نقطه کانونی تغییر و تحول محسوب می‌شود، گفت: در همین زمینه حضرت فاطمه زهرا (س) نیز نقطه کانونی تمام ساختار فرایند امامت است و به همین دلیل سمت و نقش بی بدیلی را در پایابی نظام تفکر شیعی استراتژیک دارد.

معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه بعد از انقلاب اسلامی‌حضور زنان در مسایل اجتماعی، اقتصادی به ویژه علمی‌بسیار خوب شده تا جاییکه امروز حدود نیمی‌از ظرفیت علمی‌و پژوهشی کشور را خانم‌ها به عهده دارند و در حال ورود به بازار کار هستند، افزود: باید بتوانیم در برنامه ریزی‌های توسعه کشور از این نیروی خدادادی و با ارزش به نحو درستی بهره برداری کرده تا برای چرخ اقتصادی کشور، انرژی شتابنده ای را فراهم کنیم.

جهانگرد با اشاره به اینکه تحول دیجیتال نزدیک به یک دهه است که در سطح بین المللی برجسته شده، اظهار کرد: بر بستر این پلتفرم امروز تحولات خیلی زیادی در کشور درحال وقوع است و آثار مقدماتی آن را در قالب انواع خدمات بر بستر موبایل و اپلیکیشن‌ها شاهد هستیم؛ به نحوی که امروز به طور کامل می‌توانیم با استفاده از اپلیکیشن‌ها، زندگی را مدیریت کنیم.

معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، شبکه‌های اجتماعی را پلتفرمی‌برای تغییر دانست و خاطرنشان کرد: به عبارتی بر بستر شبکه‌های اجتماعی همه روابط از جمله روابط خانوادگی و دوستانه تا روابط کسب و کارها، مبادله کالا و خدمات و پول درحال شکل گیری است.

وی با اشاره به برگزاری پنجمین مراسم روز دختران و ICT توسط اتحادیه جهانی ارتباطات دور (ITU) اظهار کرد: هدف این است زنان که به طور فیزیکی بیش از ۵۰ درصد جامعه را تشکیل می‌دهند به دلیل نقش موثرشان در تعیین ظرفیت‌های خانواده، جامعه و حتی مردان، به مهارت‌های بیشتری در حوزه ICT برسند و توانمند شوند.

معاون وزیر ارتباطات با اشاره به اتخاذ سیاست‌های اجرایی مرتبط با این موضوع افزود: مثلا در آمریکا در دهه گذشته، سیاست ترغیبی اتخاذ شد تا شرکت‌هایی که اکثر صاحبان سهام آن را خانم‌ها تشکیل می‌دهند از یک ظرفیت بخشودگی مالیاتی بهره ببرند و همچنین به دیگر شرکت‌ها ابلاغ شد که باید ۳۰ درصد از حجم قراردادهای خود را به این نوع از شرکت‌ها واگذار کنند تا الزاما زمینه کسب وکار برای هسته‌هایی که توسط زنان شکل می‌گیرند فراهم شود.

جهانگرد بر لزوم تدوین مقررات در سطح دولت و وزارتخانه‌ها برای حضور فارغ التحصیلان خانم دانشگاهی و غیردانشگاهی که مهارت لازم در افزایش تولید، ارزش افزوده، ارائه خدمات و مبادله سرویس‌ها دارند، تاکید کرد و گفت: امروز سهم تحصیلی و سهم فارغ التحصیلان دختران به ویژه در رشته‌های ICT بالاست بنابراین می‌توانیم با اعمال سیاست‌ها و مقررات مناسب زمینه بهره برداری از انرژی این بخش از جامعه را بیشتر کنیم.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اظهار امیدواری از اینکه رشد حوزه ICT به سمتی می‌رود که زمینه حضور زنان بیشتر شود، گفت: طی پنج تا ۱۰ سال آینده عمده رشد رخ داده در حوزه ارائه خدمات خواهد بود و چون بحث شبکه وارد بلوغ می‌شود و خلاقیت و کارآمدی زنان در این بخش بسیار وسیع است، فرصت‌های بسیار عظیمی‌ پیش روست که فقط جمع فرصت‌های شغلی این حوزه در اتحادیه اروپا و آمریکا در طی ۱۰ سال آینده بیش از ۲ میلیون برآورد می‌شود.

وی با بیان اینکه کشورهای اروپایی و آمریکا به دلیل عدم تامین نیاز خود در این حوزه عمدتا به سیاست‌های پذیرش مهاجران روی می‌آورند، افزود: با مهاجرت فارغ التحصیل سطح دکترای ما، یک میلیون فرصت به آن کشورها منتقل می‌شود که با هیچ پولی نمی‌توان آنرا خرید، چون حاصل یک عمر سرمایه گذاری است.

جهانگرد اجرای سیاست تسهیل مهاجرت پذیری در رشته‌های تخصصی مثل IT از کشورهایی چون ایران و هند تحت عنوان خروج مغزها را به دلیل قدرت اقتصادی آن کشورها دانست و گفت: ما در شرایط توسعه نیازمند این مغزها هستیم و در واقع نظام مدیریت و برنامه ریزی کشور باید پاسخگوی این مساله باشد و راه حل‌های لازم برای توسعه را فراهم کند.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه گردش بازار ICT در پایان سال ۹۵ به ۴۰ هزار میلیارد تومان رسید، اظهار کرد: بناست طی برنامه ششم توسعه کشور این حجم از بازار به حدود سه برابر سال رقم فعلی یعنی ۱۱۰ تا ۱۲۰ هزار میلیارد تومان یعنی ۵.۵ درصد سطح کل درآمد ایران برسد.

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه