با این نرم‌افزار رنگ دلخواه خود را بسازید!

محققان موسسه پژوهشی علوم و فناوری رنگ و پوشش موفق به طراحی و ساخت نرم افزار محاسبه فرمولاسیون درست برای رسیدن به رنگ هدف شدند.

با این نرم‌افزار رنگ دلخواه خود را بسازید!

محققان موسسه پژوهشی علوم و فناوری رنگ و پوشش موفق به طراحی و ساخت نرم‌افزار محاسبه فرمولاسیون درست برای رسیدن به رنگ هدف شدند.

به گزارش عصر ارتباط به نقل از موسسه پژوهشی علوم و فناوری رنگ، دکتر مهزیار گرجی دانش آموخته دکتری این موسسه و مجری طرح «نرم‌افزار محاسبه فرمولاسیون درست برای رسیدن به رنگ هدف»  گفت: در حال حاضر در صنعت و کارخانجات مختلف برای رسیدن به یک رنگ خاص، از روش سنتی استفاده می‌شود.

وی با بیان اینکه در روش سنتی خطا و تکرار وجود دارد، گفت: ما با طراحی نرم‌افزار توانسته‌ایم این فرایند تجربی را مدل‌سازی کرده و درصد مورد نیاز از رنگ‌های اولیه برای رسیدن به شید رنگی رو محاسبه کنیم.

وی با اشاره به اینکه این نرم‌افزار هیچ گونه مشابه داخلی ندارد، افزود: در خارج از کشور هم تعداد شرکتهایی که این نرم‌افزار را تولید می‌کنند زیاد نیستند و فقط دو شرکت xrite، BYK  تا کنون موفق به طراحی این نرم‌افزار شده اند و کارکردن با این نرم‌افزار داخلی نسبت به نرم‌افزارهای مشابه خارجی بسیار ساده تر است و با توجه به اینکه فرمولاسیون توسط نرم‌افزار محاسبه می‌شود و دیگر به عملیات سعی خطای تجربی نیازی نیست، زمان و هزینه تولید کاهش می‌یابد.

گرجی خاطرنشان کرد: این نرم‌افزار می‌تواند نتایج محاسباتی خود را با توجه به تغییرات مواد اولیه، خطاهای آزمایشگاهی و تغییرات جزئی دیگر، اصلاح کند و با توجه به مواد رنگی اولیه چندین فرمولاسیون را محاسبه کرده و با توجه به قیمت تمام شده هر کدام، آنها را طبقه بندی کند.

وی با اشاره به تولید این نرم‌افزار در قالب صنعتی گفت:  معادلات بررسی شده برای هر سطحی و همچنین تمامی‌ رنگ‌ها شامل رنگ‌های پایه آب، پایه حلال و رنگ‌های پودری کاربردی است و برای رنگ‌های متالیک کاربردی نیست.

این طرح پژوهشی با راهنمایی دکتر فرهاد عامری و دکتر کیوان انصاری و مشاوره پروفسور سیامک مرادیان از اعضای هیات علمی‌موسسه رنگ صورت گرفته است.