تفاهم ۴جانبه برای حمایت از کسب و کارهای نوین فضایی

رئیس سازمان فضایی ایران از امضای تفاهم نامه ۴جانبه میان این سازمان با وزارت علوم، شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای حمایت از کسب وکارهای فضایی خبر داد.

تفاهم ۴جانبه برای حمایت از کسب و کارهای نوین فضایی

رئیس سازمان فضایی ایران از امضای تفاهم نامه ۴جانبه میان این سازمان با وزارت علوم، شهرک علمی‌تحقیقاتی اصفهان و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای حمایت از کسب وکارهای فضایی خبر داد.

به گزارش عصر ارتباط، مرتضی براری در صفحه اینستاگرام خود نوشت: " امروزه فناوری‌های نوین و بویژه فناوری فضایی در افزایش بهره وری، ارتقاء کیفیت خدمات و خلق ارزش افزوده نقش بسزایی دارند و موجب توسعه خدمات و بهبود اقتصاد و معیشت فعالین حوزه‌های بهره بردار از فناوری فضایی شده اند. به عنوان مثال در کشور فرانسه استفاده از داده‌های ماهواره‌ای در کشاورزی باعث کاهش ۱۵ کیلوگرم نهاده در هر هکتار در طول دوره رشد و کاهش هزینه حداقل ۴۵ یورو در هر هکتار در عرضه غلات بوده است و هم اکنون ۸۰۰ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی این کشور توسط داده‌های ماهواره‌ای مدیریت می‌شود.
با توجه به همین تاثیرگذاری مثبت داده‌های ماهواره‌ای در ارائه انواع خدمات و رشد فناوری‌های نوین مانند هوش مصنوعی و تحلیل داده‌ها، کسب و کارهای متنوعی در کشورهای پیشرفته شکل گرفته است و به ارائه خدمات کاربردی به جامعه می‌پردازند.
در کشور ما نیز با وجود آرشیوی غنی از داده‌های ماهواره‌ای از یک طرف و نیروی انسانی متخصص، خلاق و نوآور از سویی دیگر، ظرفیت مناسب برای ایجاد کسب و کارهای نوین فضاپایه را در اختیار داریم.
جهت‌گیری دانشگاه‌های کشور به سمت دانشگاه‌های کارآفرین و ظهور ایده‌های خلاقانه در کسب و کارهای نوین، دلیلی محکم برای حمایت، توسعه و ایجاد کسب و کارهای نوین فضاپایه در کشور است.
به همین دلیل تلاش خواهیم کرد تا با همکاری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری، کسب و کارهای فضاپایه را ایجاد کنیم.
در این راستا، امروز اولین گام اجرایی برداشته شد و پس از برگزاری جلسات متعدد کارشناسی، اولین تفاهم‌نامه چهارجانبه بین سازمان فضایی ایران و شهرک علمی‌تحقیقاتی اصفهان و با همکاری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به امضا رسید که هدف آن حمایت و ایجاد کسب و کارهای جدید و توانمندسازی آن‌ها از طریق دسترسی به داده‌های ماهواره‌ای موجود در کشور است.
امیدواریم با همکاری دانشگاه‌ها، مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری، سازمان فضایی ایران نقش خود را در توسعه کسب و کارها، ایجاد اشتغال پایدار و رونق اقتصاد فضایی ایفا نماید و بستر لازم برای حضور و فعالیت کارآفرینان، متخصصین و فارغ التحصيلان دانشگاه‌ها را فراهم کنید.

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه