ایران،هدف بیشترین تجسس اینترنتی در دنیا

رئيس پليس فتا فرماندهی انتظامی استان گيلان گفت: بيشترين حجم تجسس اينترنتی در دنيا از شبکه‌های تلفن همراه و رايانه کاربران ايراني انجام گرفته است.

ایران،هدف بیشترین تجسس اینترنتی در دنیا

رئيس پليس فتا فرماندهی انتظامی استان گيلان گفت: بيشترين حجم تجسس اينترنتی در دنيا از شبکه‌های تلفن همراه و رايانه کاربران ايراني انجام گرفته است.

به گزارش عصر ارتباط به نقل از پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا‌‌، سرهنگ ‌ايرج محمدخانی‌ در سالن اجتماعات استانداری گیلان و در گردهمایی مدیران هسته‌های گزینش و رابطین گزینش دستگاههای اجرایی گفت: افشاگری‌های ادوارد اسنودن نشان می‌دهد، آمريکا تنها در يک ماه 14 ميليارد قطعه داده از شبکه‌های تلفن همراه و رايانه کاربران ايرانی جمع آوری کرده که اين حجم پوشش اطلاعاتی در ميان کشورهای دنيا بی‌سابقه است‌. 
وی افزود: نکته‌ای که در کنار اقبال روزافزون شبکه‌های اجتماعی مبتنی بر مويايل، قابل تامل و تعمق مي‌باشد ‌عدم توجه به سطح دسترسی‌هايی است، که کاربران هنگام نصب اين قبيل از نرم افزارها با دستان خود در اختيار سرويس دهندگان خارجی اين قبيل از نرم افزارها می‌گذارند و بدين ترتيب زمينه نفوذ به حريم خصوصی را برای سرويس دهندگان نرم افزارهای نسخه خارجی به راحتی فراهم میکنند‌. 
سرهنگ محمدخانی با اشاره به خواندن ليست مخاطبان، اطلاعات تماس ذخيره شده در گوشی، فعال کردن ميکروفن، استفاده از دوربين دستگاه بدون اطلاع کاربر را نمونه‌ای از سطح دسترسی‌ها برشمرد که سرويس دهندگان خارجی جهت فعال‌سازی نرم افزار به آن نياز دارند‌.
وی خاطر‌نشان کرد: اين سخن مقام معظم رهبری (مدظله العالی‌) را فراموش نکنيم که فرمودند"مراقب دشمن باشيد، دشمن را خوب بشناسيد، مبادا از شناسايی دشمن غفلت کنيد، هيچ کس به خاطر غفلت ستايش نمی‌شود‌، هيچ کس به خاطر چشم‌ها را بر هم گذاشتن مدح نمی‌شود اگر به آدم غافل ضربه‌ای وارد شد اول کسی که مسئول و مذموم است خود اوست، مراقب باشيد". 
رئيس پليس فتا استان گيلان در پايان با بیان اینکه سال گذشته 69 درصد جرایم سایبری استان گیلان در بستر پیام رسانهای خارجی اتفاق افتاده و مدیریت خارج از کشور، این پیام رسانها، زمان پی‌جویی و کشف جرایم فضای مجازی را افزایش داده است، به حاضرین و ‌خانواده‌های آنها توصیه کرد‌: از پيام رسان‌های داخلی و مزايا و امکانات آنها استفاده کنید تا خیالتان از امنیت و سلامت اخلاقی این شبکه‌ها راحت‌تر باشد.