درخواست رسمی چین از آمریکا برای تجدیدنظر درباره تحریم شرکت زد تی ای

چین از آمریکا خواست تا در ممنوعیت ۷ ساله فروش تجهیزات و نرم‌افزارهای آمریکایی به شرکت زد تی ای به بهانه تخطی این شرکت از مصالحه مربوط به نقض تحریم‌های ایران، تجدید نظر کند.

درخواست رسمی چین از آمریکا برای تجدیدنظر درباره تحریم شرکت زد تی ای

چین از آمریکا خواست تا در ممنوعیت ۷ ساله فروش تجهیزات و نرم افزارهای آمریکایی به شرکت زد تی ای به بهانه تخطی این شرکت از مصالحه مربوط به نقض تحریم‌های ایران، تجدید نظر کند.
به گزارش عصر ارتباط به نقل از تسنیم، این درخواست در جریان دیدار مقامات ارشد تجاری دو کشور در پکن مطرح شده است. این نشست به منظور جلوگیری از بروز یک جنگ تجاری بین آمریکا و چین برگزار شده است.

واشنگتن شرکت زد تی ای را به تخطی از مفاد مصالحه مربوط به نقض تحریم‌های ایران متهم کرده است. بر اساس این مصالحه، شرکت زد تی ای متعهد شده بود، آن دسته از کارکنانی را که در ارسال کالاهای ساخت آمریکا به ایران نقش داشتند را تنبیه کند.

هرچند مقامات آمریکایی گفته اند اقدام تنبیهی علیه زد تی ای ارتباطی با سیاست تجاری کلی دولت ترامپ ندارد، اما بسیاری در چین این اقدام را به سلسله اقدامات تجاری دولت آمریکا در قبال شرکت‌های چینی و شاخه و شانه کشیدن‌های تجاری دو اقتصاد بزرگ جهان در مقابل هم نسبت می دهند.

این منابع که نخواستند نامشان فاش شود گفتند، مذاکره کنندگان چینی از طرف آمریکایی خواسته اند که به درخواست استیناف شرکت زد تی ای گوش فرا دهد و ضمن مد نظر قراردادن تلاش‌های این شرکت برای ارتقاء میزان پایبندی اش به مفاد مصالحه منعقده، تحریم اعمال شده را لغو نماید.

وزارت بازرگانی چین پیشتر با انتشار بیانیه ای گفته بود، مقامات چینی به صورت جدی موضوع شرکت زد تی ای را با هیئت آمریکایی در میان گذاشته اند.

بر اساس این بیانیه، مقامات آمریکایی گفته اند «برای اظهارات مقامات چینی در خصوص این پرونده اهمیت قائل هستند و موضع چین را به رئیس جمهور آمریکا منتقل خواهند کرد.»

شرکت زد تی ای گفته این تحریم غیرقابل قبول است و حیات شرکت را تهدید می کند. سخنگوی وزارت بازرگانی چین هم پس از اعلام این تحریم گفته بود، چین در واکنش به اقدام آمریکا علیه شرکت زد تی ای، اقدامات لازم را اتخاذ خواهد کرد.