نرم‌افزاری که ربات‌ها را مستقل و کارآمدتر می‌کند!

دانشمندان رباتی را توسعه داده‌اند که مانند حیوانات رفتار می‌کند و در صورت آسیب دیدن می‌تواند در کمتر از دو دقیقه بهبود پیدا کند.

نرم‌افزاری که ربات‌ها را مستقل و کارآمدتر می‌کند!

افراد زیادی از این می‌ترسند که در آینده‌ای نزدیک ربات‌ها جهان ما را تسخیر کنند و قدرت را از انسان‌ها بگیرند؛ اما مانع بزرگی در این میان وجود دارد: ربات‌ها آتقدر ظریف و شکننده‌ هستند که توانایی انجام این کار را ندارند.

به گزارش عصر ارتباط به نقل از آنا، تحقیقات جدید نشان می‌دهد مجهز کردن ربات‌ها به یک نرم‌افزار مخصوص می‌تواند به آنها کمک کند تا یاد بگیرند چگونه پس از آسیب دیدن در کمتر از دو دقیقه بهبود یابند.

دانشمندان امیدوارند این الگوریتم‌های یادگیری به تولید ربات‌های مستقل کارآمدتری بسازند که کمتر به مداخله انسانی نیاز داشته باشند و بتوانند در شرایط حیاتی مانند محل حادثه بیشتر دوام بیاورند.

محققان دانشگاه پیر و ماری کوری و دانشگاه وایومینگ برای این تحقیق از حیوانات واقعی الهام گرفتند.

اگر یک حیوان آسیب ببیند، با لنگیدن، جابه‌جا کردن وزن بدنش یا استراتژی دیگری به راه خود ادامه می‌دهد.

برای مثال، بسیاری از سگ‌هایی که سه پا دارند همچنان می‌توانند راه بروند. اگر مچ پای کسی در برود بالاخره راهی پیدا می‌کند که حتی با وجود آسیب‌دیدگی به راه رفتن خودد ادامه دهد.

جین بپتیست مورت، یکی از سرپرستان این مطالعه، می‌گوید: «در هنگام جراحت و آسیب‌دیدگی، حیوانات نیاز ندارند که همه چیز را از ابتدا یاد بگیرند. آنها بینش این را دارند که به روش‌های مختلفی رفتار کنند و با موقعیت کنار بیایند».

وی افزود: «این بینش به آنها اجازه می‌دهد که رفتارهای مختلفی را انتخاب کنند و امتحان کنند. درنهایت رفتاری را انتخاب می‌کنند که علی‌رغم وجود جراحت کار می‌کند».

مورت گفت: «حالا ما ربات‌هایی ساختیم که قادر به انجام کار مشابهی هستند».

قبل از این که اعزام ربات، از یک الگوریتم جدید برای ایجاد یک نقشه دقیق از فضا استفاده می‌شود.

به گفته محققان، این نقشه مانند بینش ربات عمل می‌کند و مشخص می‌کند که چه رفتارهایی را می‌تواند انجام دهد.

اساسا، این ربات می‌تواند کتابخانه‌ای از حرکات مختلف ایجاد کند و مشخص کند در هنگام جراحت می‌توان به کدام بخش بدن تکیه کرد.