10 حقيقت جالب در مورد پيام کوتاه

نکات باور نکردني و عجيبي در مورد پيام کوتاه وجود دارد که شايد شما از آن بي‌خبر باشيد.

10 حقيقت جالب در مورد پيام کوتاه

 در بين مردم جهان استفاده از پيام کوتاه به دليل ارزان بودن از محبوبيت زيادي برخوردار است.
پيام کوتاه در دو دهه گذشته بر خلاف ديگر فناوري‌هاي کاربردي تغيير چنداني نکرده است. از سال 1992 که نوکيا 1011، با شکل بسيار ساده وارد بازار شد که فقط امکان 60 دقيقه مکالمه و ذخيره 99 شماره را به کاربر مي‌داد تا به امروز که پيشرفته‌ترين گوشي ها وارد بازار شده‌اند و قابل قياس با نمونه‌هاي اوليه نيستند، تنها امکان تايپ و ارسال پيام به همان روال قبل مانده است.

به گزارش عصر ارتباط به نقل از  جام جم کلیک در این متن ده حقیقت جالب درباره پیام کوتاه را مرور می‌کنیم:

یک: ماتي ماکونن يک مهندس فنلاندي است که به عنوان پدر اس ام اس شناخته مي شود. او در يک پيتزا فروشي کار مي کرد و وقتي براي يک کنفرانس درباره آينده ارتباطات موبايلي به دانمارک سفر کرده بود ايده پيام رساني براي گوشي‌هاي ديجيتال GSM به ذهنش رسيد. اما متاسفانه چون اين ايده را جايي ثبت نکرد، نتوانست پولي به جيب بزند.
دو: يک سال بعد محققي به نام فريدهام هيلبرند در زمينه ارتباطات متوجه شد که ميانگين جملات مورد استفاده تنها به 160 کاراکتر نياز دارد.
سه: در سال 1992 اولين اس ام اس که متن آن «کريسمس مبارک» بود، توسط شخصي به نام بريت ‌نيل پاپ‌وورس به مدير اپراتور وُدافون، ريچارد جرويس در شب کريسمس ارسال شد.
چهار: امروزه ارسال پيام کوتاه کاربرد بسياري دارد به طوري که 2.4 ميليارد از 3.3 ميليارد نفري که موبايل دارند از طريق ارسال پيام ارتباط برقرار مي‌کنند.
پنجم: بر اساس آمار در سال 2010 مشترکان تلفن همراه 6.1 تريليون (هزار ميليارد) اس ام اس فرستادند. با يک حساب سرانگشتي يعني 192 هزار پيام کوتاه در هر ثانيه! لازمه بدانيد درآمد صنعت از ارسال پيام‌هاي کوتاه 114 ميليارد و ششصد ميليون دلار در سال بوده است.
شش: بر اساس تحقيقات به عمل آمده اس ام اس بازي در حين رانندگي دو برابر خطرناک تر از رانندگي در حالت عادي است.
هفت: زبانشناسان با تحقيقات فراوان به اين باور رسيده اند که استفاده از زبان‌ عاميانه و اختصاري، دقيقا آنچه که در زبان اس ام اس مي‌بينيم در آينده ي نه چندان دور باعث کم رنگ شدن ادبيات، غلط ديکته‌اي و هجي کردن نادرست کلمات در بين کودکان مي شود. چرا که هدف از اس ام اس زدن کوتاه کردن تعداد کاراکترها است.
هشت: يکي از دلايل موفقيت اس ام اس اين است که با همه گوشي ها مي توان به آن دسترسي داشت و بسيار مقرون به صرفه تر از تماس تلفني است.
نه: امروزه در اکثر نقاط جهان مردم تبحر خاصي در تايپ کردن پيام کوتاه پيدا کرده اند به طوري که در سال 2005 سونجا کريستيانسن از نروژ رکورد سريع‌ترين تايپيست پيام کوتاه را توانست به ثبت برساند.
ده: در آخر بايد هشدار بدهيم که تايپ کردن زياد اس ام اس منجر به عارضه تنوسينوويتز مي‌شود. اين عارضه نوعي التهاب انگشت شست دست است که در اثر تايپ مداوم ممکن است برايتان به وجود بيايد.

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه