ضرورت استفاده از صفحه کلید مجازی برای خریدهای آنلاین!

کارشناس سایبری پلیس فتا استان لرستان با بیان اینکه در خریدهای آنلاین استفاده از صفحه کلید مجازی یک ضرورت است، گفت: استفاده از این صفحه کلید مجازی باعث می‌شود تا کاربر در دام کیلاگرها نیفتد.  

ضرورت استفاده از صفحه کلید مجازی برای خریدهای آنلاین!

کارشناس سایبری پلیس فتا استان لرستان با بیان اینکه در خریدهای آنلاین استفاده از صفحه کلید مجازی یک ضرورت است، گفت: استفاده از این صفحه کلید مجازی باعث می‌گردد تا کاربر در دام کیلاگرها نیفتد.  

به گزارش عصر ارتباط به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس فتا، کارشناس تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا لرستان در کارگاه آشنایی با جرایم اقتصادی در فضای مجازی برای کارکنان صدا و سیما واحد لرستان در خصوص برداشت‌های غیر مجاز از حساب بانکی اظهار کرد: هنگام عملیات بانکی از طریق اینترنت و درگاه پرداخت مطمئن شوید، که درگاه بانکی واقعی‌ است و صفحه جعلی(فیشینگ) نیست.
 وی افزود: برای اطمینان از این موضوع باید درگاه بانکی مورد نظر با https:// شروع شده و دارای گواهینامه امنیتی باشد.
 این کارشناس سایبری با اشاره به ترفند فیشینگ افزود: در این ترفند درگاه بانکی کاملا شبیه سازی شده و فقط در آدرس تغییر جزیی را شاهد هستیم و عدم توجه به این موضوع از سوی کاربران باعث می‌گردد تا به راحتی در دام مجرمان سایبری افتاده و اطلاعات بانکی آنها به سرقت رود.
 وی در خصوص خرید از فروشگاه‌های اینترنتی نیز هشدار داد و افزود: با توجه به اینکه  نماد اعتماد الکترونيک (enamad)از سوي مرکز توسعه و تجارت الکترونيک به فروشگاه‌هاي اينترنتي اعطا مي‌شود؛  پس باید از صحت نماد اعتماد الکترونیک با کلیک بر روی آن و مشاهده اطلاعات فروشگاه در سایت  https://enamad.ir/ مطمئن شوید.
 ‌این کارشناس سایبری با بیان اینکه حتما از فروشگاه‌های دارای نماد اعتماد الکترونیک خرید کنید به کاربران توصیه کرد: همچنین برای جلوگیری از خطر کی‌لاگرها جهت سرقت اطلاعات حساب کارت بانکی از صفحه کلید مجازی استفاده و از انجام تراکنش‌های مالی در رایانه‌های عمومی به شدت پرهیز نماید.
 کارشناس تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا لرستان تصریح کرد: به هیچ عنوان از طریق تلفن همراه افراد دیگر با اطلاعات حساب بانکی خود از طریق کدهای ussdاقدام به خرید شارژ ننماید‌ و با فعال کردن smsبانک، تراکنش‌های انجام شده از طریق حساب بانکی خود  را رصد نمایید، تا مطمئن شوید، تمامی تراکنش‌های مالی از حساب، مطابق نظر خودتان صورت گرفته است.
 این کارشناس سایبری ضمن اشاره به برخی پرونده‌های واقعی در خصوص برداشت غیر مجاز از حساب بانکی شهروندان  یادآور شد: اطلاعات کارت بانکی هویت حساب شما می‌باشد‌، لذا از در اختیار گذاشتن کارت و اطلاعات حساب بانکی خود به دیگران به شدت پرهیز نموده و در صورت مفقودی کارت بانکی سریعا نسبت به غیر فعال سازی کارت حساب از طریق بانک صادر کننده کارت اقدام نمایید.
  کارشناس پلیس فتا استان لرستان در ادامه  با معرفی سایت پلیس فتا به نشانی اینترنتی www.cyberpolice.ir از کاربران خواست تا ضمن مطالعه قانون جرائم رایانه‌ای و پایبندی به آن در صورت مشاهده هرگونه ناهنجاری در فضای مجازی آن را از طریق سایت و قسمت ثبت گزارش‌های مردمی با این پلیس در میان بگذارند.