برگزاری نخستین کارگاه بین‌المللی آموزشی امنیت فضای مجازی در ایران

نخستین کارگاه بین المللی آموزشی امنیت فضای مجازی در ایران با همکاری اتحادیه جهانی مخابرات (ITU) توسط دانشکده پست و مخابرات برگزار می‌شود.

برگزاری نخستین کارگاه بین‌المللی آموزشی امنیت فضای مجازی در ایران

نخستین کارگاه بین‌المللی آموزشی امنیت فضای مجازی در ایران با همکاری اتحادیه جهانی مخابرات (ITU) توسط دانشکده پست و مخابرات برگزار می شود.

به گزارش عصر ارتباط به نقل از مهر، وحید یزدانیان رئیس دانشکده پست و مخابرات از برگزاری کارگاه بین‌المللی امنیت فضای مجازی از ۲۲ تا ۲۶ اردیبهشت ماه سال جاری در تهران خبر داد و گفت: این کارگاه آموزشی با همکاری اتحادیه جهانی مخابرات (ITU ) و مرکز آموزش پیشرفته مخابراتی هند (ALTTC) براساس تفاهم میان وزرای ارتباطات ایران و هند و در چهارچوب همکاری‌های ایران و هند در تهران برگزار می شود.

وی با اشاره به اینکه مشابه کارگاه‌های دیگر، فراخوان برگزاری این کارگاه از طریق اتحادیه جهانی مخابرات اعلام شده است، تصریح کرد: مهلت ثبت نام تا ۲ روز دیگر ادامه دارد و تاکنون ۱۵ نفر از مدیران و کارشناسان این حوزه از کشورهای آسیا و اقیانوسیه شامل هند، مالزی، اندونزی، سریلانکا، گینه نو و افغانستان در این کارگاه ثبت نام کرده اند.

یزدانیان، ارتقای دانش در زمینه چالش‌ها و تهدیدهای بالقوه مربوط به سرویس‌ها و اپلیکیشن‌های آنلاین، اشتراک گذاری طرح امنیت سایبری جهانی توسط ITU و شاخص‌های جهانی امنیت سایبری و حفاظت از کودکان در فضای سایبری را از اهداف برگزاری این کارگاه عنوان کرد.

رئیس دانشکده پست و مخابرات تبادل تجربیات موفق در توسعه و تقویت چارچوب‌های امنیت سایبری ملی و ارتقای قابلیت‌های بکارگیری اثربخش CERT در کشورها و نیز ظرفیت سازی انسانی و صنعتی جهت استفاده کارآمد و اثربخش قابلیت‌ها و امکانات را از دیگر اهداف برگزاری کارگاه امنیت فضای مجازی بیان کرد.

به گفته وی، مهم ترین محورهای این کارگاه جهت گیری ICT  و نیاز به استفاده امن و مطمئن از آن، رایانش ابری، اینترنت اشیا، بلاکچین، استانداردهای امنیت اطلاعات، اندازه گیری تاثیر زیرساخت اطلاعاتی بحرانی و چشم انداز تهدیدهای جاری اعلام کرد.

یزدانیان مدرسان این کارگاه را از کشورهای هند، مالزی و ایران عنوان کرد و افزود: اتحادیه جهانی مخابرات ۷ نفر از اساتید ایرانی در این حوزه را تایید کرده و این اساتید به عنوان مدرسان رسمی این اتحادیه در کارگاه‌های بین‌المللی حضور دارند. ۴ نفر از این اساتید در کارگاه امنیت فضای مجازی در ایران حضور خواهند داشت.

وی درباره نحوه برگزاری کارگاه‌های مشترک بین‌المللی با همکاری ITU  نیز گفت:  طبق مقررات اتحادیه جهانی مخابرات، کشورهایی مانند ایران تا چند سال باید با همکاری کشورهای مرجع آموزشی در حوزه ICT  در آسیا مانند کره، چین و هند دوره‌هایی را برگزار کنند. با این وجود ما در حال پیگیری برگزاری مستقل این دوره‌ها در ایران هستیم وامیدواریم که تا ۲ تا ۳ سال آینده بتوانیم به این مهم دست یابیم.