1200 سال؛ عمری که روزانه نوجوانان صرف بازی‌های رایانه‌ای می‌‌کنند!

 دبیرکل اتحادیه انجمن‌های اسلامی‌دانش آموزان گفت: اکنون هشت میلیون گیمر (بازیکن بازی‌های رایانه‌ای) در گروه سنی 14 تا 18 سال داریم که روزانه 1200 سال از عمر خود را صرف بازی‌های رایانه‌ای می‌کنند.

1200 سال؛ عمری که روزانه نوجوانان صرف بازی‌های رایانه‌ای می‌‌کنند!

 دبیرکل اتحادیه انجمن‌های اسلامی‌دانش آموزان گفت: اکنون هشت میلیون گیمر (بازیکن بازی‌های رایانه‌ای) در گروه سنی 14 تا 18 سال داریم که روزانه 1200 سال از عمر خود را صرف بازی‌های رایانه‌ای می‌کنند.

به گزارش عصر ارتباط به نقل از ایرنا، حامد علامتی روز یکشنبه (16 اردیبهشت) در نشست خبری اتحادیه انجمن‌های اسلامی‌دانش آموزان اظهار داشت: بر اساس اعلام مرکز تحقیقات بازی‌های دیجیتال بیش از 95 درصد بازی‌هایی که توسط نوجوانان استفاده می‌شود، وارداتی و با موضوع سبک زندگی غربی است. 
وی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب تعبیری دارند مبنی بر اینکه جوانان در فضای مجازی تنفس و زندگی می‌کنند؛ که به معنای آن است که نسل جوان گرایش بسیاری به بازی‌های رایانه‌ای و فضای مجازی دارند. 
دبیرکل اتحادیه انجمن‌های اسلامی‌دانش آموزان با بیان اینکه 18 میلیون کاربر زیر 18 سال در فضای مجازی فعال هستند، تصریح کرد: باید برای تولید محتوای سالم در بستر فضای مجازی اقدامات لازم صورت گیرد. 
علامتی با یادآوری اینکه با توجه به نزدیک شدن ایام تابستان و اوقات فراغت دانش آموزان، میل به فضای مجازی افزایش می‌یابد که خطر وابستگی و اتلاف زمان را به دنبال دارد، افزود: باید باور کنیم که امروز سهم جوانان از فضای مجازی بیشتر از آنکه فرصت باشد، یک تهدید است. 
وی بیان داشت: بر اساس آمار، جرایم در فضای مجازی در سال 1395 نسبت به سال 1394، بیش از 70 درصد افزایش یافته است که 43 درصد آن مربوط به تلگرام و 20 درصد در حوزه اینستاگرام بوده است. 
دبیرکل اتحادیه انجمن‌های اسلامی‌دانش آموزان با بیان اینکه اتحادیه به دنبال روشنگری و شکل‌دهی نهضت سواد مجازی در آموزش و پرورش و در میان دانش آموزان است، افزود: در این رابطه برنامه‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت درنظرگرفته شده است. 
دبیر کل اتحادیه انجمن‌های اسلامی‌دانش آموزان به برنامه‌های سال جاری اشاره کرد و افزود: بنا داریم تا پایان سال تحصیلی بر اساس تاکید نماینده ولی فقیه در اتحادیه تمامی‌پیام رسان‌های حقیقی و حقوقی را به سمت پیام رسان‌های داخلی ببریم و در این رابطه نیز در قالب مطلبی با عنوان "پشت پرده تلگرام" توضیحات لازم و دلایل خروج از این نرم افزار تشریح شده و برای آشنایی بیشتر دانش آموزان با تهدیدها و پیامدهای مخرب تلگرام در اختیار مدارس قرار گرفته است. 
علامتی آموزش مهارت‌های سواد مجازی را از دیگر برنامه‌های اتحادیه برشمرد و از برگزاری کارگاه‌های دیجیتالی با هدف آشنایی با تولیدات ایرانی، امضای تفاهم نامه با برخی مجموعه‌های تولید کننده بازی‌های رایانه‌ای و مرکز ملی فضای مجازی به منظور ارتقای سواد رسانه ای دانش آموزان، برگزاری جشنواره تولیدات رادیویی، ایجاد بانک معتبر از استادان در حوزه فضای مجازی، مشارکت در تولید بازی رایانه‌ای «عملیات شیطان»، راه‌اندازی مرکز رصد و پایش جوان در حوزه فضای مجازی و برپایی دوره‌های تربیت مربی فضای مجازی به عنوان دیگر برنامه‌های میان مدت و بلند مدت اتحادیه نام برد. 
وی با تاکید بر این که برنامه‌های اتحادیه انجمن‌های اسلامی‌دانش آموزان با محوریت آموزشی، تولید محتوا و دسترسی به مراجع امین برای دانش آموزان دنبال خواهد شد، گفت: با برنامه ریزی درست می‌توان از فرصت فضای مجازی استفاده بهینه کرد در غیر این صورت صرفا تهدیدی برای جوانان و نوجوانان خواهد بود. 
دبیر کل اتحادیه انجمن‌های اسلامی‌دانش آموزان با اشاره به این که امسال تلاش می‌شود تا برنامه‌های اتحادیه 30 درصد ستادی و ملی و 70 درصد استانی معطوف به مدارس باشد، اظهار داشت: اکنون 800 قرارگاه دانش آموزی در سراسر کشور فعالیت دارند که از این تعداد 200 قرارگاه مجهز به فضای مجازی هستند و امسال بنا داریم تمامی‌قرارگاه‌ها را زیر پوشش ببریم. 
علامتی یادآورشد: یکی از راه‌های رسیدن به آموزش و پرورش تراز اسلامی‌عمل به سند تحول بنیادین نظام آموزشی است و با وجود تمامی‌اقدامات تا رسیدن به اهداف سند و مطالبات رهبر معظم انقلاب فاصله زیادی داریم اما باید توجه داشت که آموزش و پرورش به خوبی توانسته در زمینه ارتقای سواد رسانه‌ای دانش‌آموزان ورود کرده و فضای مجازی را مدیریت کند و اتحادیه نیز در این رابطه تمامی‌ توان خود را برای کمک به این وزارتخانه به کار خواهد گرفت.