رئیس کمیسیون سخت‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای: زیان هنگفت شرکت‌های رایانه‌ای با اجرای ناقص ارز تک نرخی/ بی‌توجهی دولت به نقش بدیهی و حیاتی IT در توسعه دانش و زیرساخت‌های کشور/ این حوزه باید فورا در اولویت‌های بالا جهت تامین ارز قرار گیرد

رئیس کمیسیون سخت‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای با انتقاد از عدم اختصاص اولویت ارزی به محصولات IT، گفت: دولت باید جوابگوی زیان هنگفت شرکت‌های رایانه‌ای به دلیل اجرای ناقص ارز تک نرخی باشد.

رئیس کمیسیون سخت‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای: زیان هنگفت شرکت‌های رایانه‌ای با اجرای ناقص ارز تک نرخی/ بی‌توجهی دولت به نقش بدیهی و حیاتی IT در توسعه دانش و زیرساخت‌های کشور/ این حوزه باید فورا در اولویت‌های بالا جهت تامین ارز قرار گیرد

رئیس کمیسیون سخت‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای با انتقاد از عدم اختصاص اولویت ارزی به محصولات IT، گفت: دولت باید جوابگوی زیان هنگفت شرکتهای رایانه‌ای به دلیل اجرای ناقص ارز تک نرخی باشد.

به گزارش عصر ارتباط به نقل از سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران، احمدعلیپور با اشاره به تشدید بحران ناشی از روند صعودی نرخ ارز در کسب وکار تامین کنندگان تجهیزات سخت‌افزاری حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و عدم اختصاص اولویت ارزی به محصولات فناوری اطلاعات گفت: شرکت‌های سخت‌افزاری برای تخصیص ارز با مشکلات، تاخیر و گاه مخالفت بانک‌های عامل روبرو شده‌اند و حتی در موارد متعددی تخصیص ارز به این شرکتها به سامانه نیما انتقال داده شده که هنوز هم این سایت عملیاتی و قابل استفاده نیست!

وی با اشاره به عدم اختصاص اولویت‌های ارزی به محصولات رایانه‌ای تاکید کرد: طبق ادعای بعضی از بانکها، اولویت واردات کالاهای سرمایه‌ای و تکنولوژیک سخت‌افزاری در تخصیص ارز، پایین است و سهمیه و اهمیت کمی‌برای آن قائل شده اند. باید ضمن اظهار تاسف از این کج سلیقگی یا بی تدبیری، توجه دولت را به نقش بدیهی و حیاتی IT در توسعه دانش و زیرساختهای کشور جلب کرد. چرا که بدون هیچ تردید این حوزه باید فورا در اولویت‌های بالا جهت تامین ارز قرارگیرد.

رئیس کمیسیون سخت‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای با بیان اینکه شفافیت و صداقت لازم در اتخاذ تصمیمات جدید ارزی از سوی دولت وجود ندارد، گفت: به دلیل عدم مطالعه یا مراجعه به نظرات کارشناسان در بخش خصوصی قبل از اعلام و اجرایی شدن تغییرات وسیع اخیر، همچنان صدوربخشنامه‌های سریالی و هیجانی ارزی در این روزها، مشکلات زیادی را برای شرکت‌های سخت‌افزاری پیش آورده است.

وی در مورد وضعیت فعلی کسب وکارهای مبتنی بر تجهیزات سخت‌افزاری در حوزه واردات و تولیدات داخلی، گفت: وضعیت فعالیت شرکتها بسیار بد است. شرایط بسیاری از شرکتها، چه تولیدی و چه بازرگانی که البته حیات هر دو در بازار فناوری به یکدیگر وابسته اند، به شدت بحرانی است. بدون شک در هفته‌های آتی، باید شاهد اثرات جانبی این توقف یا کاهش تحمیلی شدید فعالیت شرکتهای سخت‌افزاری با توجه به توسعه استفاده از فاوا هم در دولت، هم حوزه خدمات عمومی‌و نیز در سایر فعالیت‌های جامعه باشیم؛ چراکه محدود شدن فعالیت این شرکتها، مشکلات زیادی را در تامین اساسی ترین نیازهای استفاده کنندگان از فناوری در کشور ایجاد خواهد کرد.

علیپور تاکید کرد: متاسفانه دولت توجه نداشته که تداوم فعالیت شرکتهای تامین کننده سخت‌افزار حوزه فناوری که بر اثر تحریم‌های ظالمانه و حساسیت زیاد روی این محصولات، مصائب زیادی را در سالهای اخیر تحمل کرده اند، یکی از اساسی ترین نیازهای خود دولت و نیز بخشهای دیگر بوده و این مهم، حتی برای ادامه حیات کل اقتصاد کشور بسیار ضروری است. این خودتحریمی‌و فشار مضاعف بر شرکتهای سخت‌افزاری کشور قابل درک و توجیه پذیر نیست.

به گفته وی، دولت با اعلام ناگهانی ارز تک نرخی ۴۲۰۰ تومانی نه تنها به مسئولیت شرکتهای خصوصی در تامین تجهیزات مناقصه‌های قبلی خود توجه‌ای نداشته بلکه حتی تعهد خود را نیز در رابطه با همین وعده اخیر اختصاص دلار ۴۲۰۰ تومانی کاملا و به طرز صحیح و قابل اعتمادی انجام نداده است.

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه