رئیس شورای هماهنگی بانک‌های دولتی: خروج آمریکا از برجام مشکلی در روابط بانکی ایران ایجاد نخواهد کرد

رئیس شورای هماهنگی بانک های دولتی گفت: با توجه به اینکه بانک های بزرگ پس از برجام هم با ایران همکاری نمی کردند، خروج احتمالی آمریکا از این توافق، مشکلی برای روابط بانکی کشورمان ایجاد نخواهد کرد.

رئیس شورای هماهنگی بانک‌های دولتی: خروج آمریکا از برجام مشکلی در روابط بانکی ایران ایجاد نخواهد کرد

رئیس شورای هماهنگی بانک‌های دولتی گفت: با توجه به اینکه بانک‌های بزرگ پس از برجام هم با ایران همکاری نمی‌کردند، خروج احتمالی آمریکا از این توافق، مشکلی برای روابط بانکی کشورمان ایجاد نخواهد کرد.
به گزارش عصر ارتباط، محمدرضا حسین زاده درباره احتمال خروج آمریکا از برجام در 22 اردیبهشت ماه گفت: پیش بینی من این است که با خروج آمریکا اتفاقی بدتر از شرایط کنونی بوجود نمی‌آید زیرا بانک‌های بزرگ که پیش از تحریم‌ها با ایران کار می‌کردند بعد از برجام نیز کار نکردند.
بانک‌های بزرگ جهان به دلیل حضور گسترده و مراودات تجاری بالا در بازار آمریکا، در 2 سال و نیم گذشته احتیاط کرده و با بانک‌های ایرانی همکاری نمی‌کردند.
رئیس شورای هماهنگی بانک‌های دولتی با یادآوری اینکه روابط کارگزاری ایران با بانک‌های خارجی به حدود 280 بانک رسیده است، گفت: اغلب بانک‌هایی که با ایران کار می‌کنند، بانک‌های متوسط اند که مراوده زیادی با آمریکایی‌ها ندارند.
صرف خروج آمریکا از برجام نباید اتفاق نگران کننده تلقی شود زیرا در حوزه بانکی اتحادیه اروپا و بقیه کشورها همچنان در حال همکاری با ایران هستند.
مدیرعامل بانک ملی ایران با بیان اینکه پس از برجام اغلب بانک‌های ایرانی روابط قابل قبولی با سایر کشورها داشته اند، گفت: برای احتمال‌ها پس از 22 اردیبهشت باید پیش بینی‌های خود را داشته باشیم و براساس آن برنامه ریزی کنیم؛ بر همین مبنا نظام بانکی پیش بینی‌های لازم را برای بدترین حالت‌های ممکن انجام داده است تا دچار مشکل نشود.
رئیس شورای هماهنگی بانک‌های دولتی با یادآوری اینکه ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی‌تجارب بسیاری در زمینه تحریم‌ها و مقابله با آنها داشته است، گفت: تحریم‌ها از زمان جنگ تحمیلی آغاز شده بود اما شدت و ضعف داشت اما سازمان‌هایی که سابقه قابل توجهی داشته و از نظر منابع انسانی و زیرساخت‌ها قوی هستند، می‌توانند به سلامت از این شرایط عبور کنند.
حسین زاده در ادامه، عملکرد نظام بانکی در دوره پسابرجام را خوب ارزیابی کرد و گفت: شاید هنوز به نقطه ایده آل نرسیده باشیم اما بسیاری از مشکلات ناشی از دوران تحریم را از سر گذراندیم و امروز روابط کارگزاری بسیاری با کشورهای مختلف برقرار شده به گونه ای که کارها در حوزه روابط بانکی بر زمین نمانده است.
وی تعداد روابط کارگزاری بانک ملی را در مجموع 200 مورد اعلام کرد و گفت: البته شعب خارجی این بانک نیز در دوره پسابرجام فعال شدند و سال گذشته همه واحدهای خارجی بانک ملی به سوددهی رسیدند. امروز گشایش اعتبار اسنادی در ارقام بالا به خوبی در نظام بانکی در حال انجام است و دهها هزار پیام سوئیفتی و حواله‌های بانکی بین ایران و شرکای تجاری رد و بدل می‌شود.

 

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه