چين رکورد دار خريد اينترنتي در جهان

با توسعه شبکه اينترنت سراسري در چين و استفاده از نرم‌افزارهاي تلفن همراه در اين کشور، بيشتر مردم چين ديگر نيازي به حمل پول نقد براي خريد ندارند.

چين رکورد دار خريد اينترنتي در جهان

 با توسعه شبکه اينترنت سراسري در چين و استفاده از نرم افزارهاي تلفن همراه در اين کشور، بيشتر مردم چين ديگر نيازي به حمل پول نقد براي خريد ندارند.
به گزارش  عصر ارتباط به نقل از ايرنا، تازه‌ترين بررسي‌هاي صورت گرفته در اين کشور نشان مي دهد که نزديک به 85 درصد از مردم چين با استفاده از اينترنت و تلفن‌هاي همراه خود و بدون استفاده از پول نقد خريد مي کنند.
در اين ميان استفاده از نرم افزارهاي مختلف به شبکه‌هاي مختلف و شهروندان تسري يافته و تسهيل در اين زمينه باعث شده است تا مردم از تلفن‌هاي همراه و رايانه‌هاي متصل به اينترنت براي جابجايي وجوه استفاده کنند.
همين مساله همچنين موجب شده است تا مردم کمتر به بانک‌ها مراجعه کنند و استفاده از نرم افزارهاي تلفن‌هاي همراه مانند «ويچت» و «جيرفوبايو» به آنها امکان مي دهد از اينترنت و به صورت آنلاين خريد کرده و قبوض برق، آب و تلفن را پرداخت کرده و حتي معاملات تجاري شرکت‌هايشان را در همين نرم افزارها مديريت کنند.
در نظرسنجي که روزنامه مردم چين به آن اشاره کرده آمده است حدود 84 درصد از مردم نمي خواهند پول نقد همراه داشته باشند و فقط چهار درصد گفته اند بايد وجه نقد همراه ببرند فقط شمار کمي گفته اند داشتن پول نقد برايشان مطلوب است.
در اين نظرسنجي که از بيش از 6 هزار نفر در 326 شهر و منطقه در چين انجام شده است، بيشتر آنها گفته اند که با خيال آسوده از نرم افزارهاي اينترنتي و تلفن همراه براي خريد استفاده مي کنند.
مزايا و معايب خريد اينترنتي
استاد اقتصاد دانشگاه پکن در مورد دلايل گرايش مردم به خريد اينترنتي، در دسترس بودن اينترنت پر سرعت و تلفن‌هاي هوشمند، سهولت خريد از اين طريق و ارسال بسته‌هاي پستي با سرعت بالا را مهمترين اين دلايل عنوان کرد.
«لي ژانگ» علت چنين استقبالي را هماهنگي و يکپارچه شدن فروشگا‌هاي محلي با کانال‌هاي تجارت اينترنتي مي‌داند و مي گويد اما بزرگترين نگراني مسئولان و مشتريان، همچنان تقلبي بودن برخي از کالاهاي خريداري شده است.
او گفت: برخي از کالاهايي که مردم از اين طريق خريد مي کنند تقلبي بوده و نفوذ هکرهاي اينترنتي نيز براي مشتريان مشکل ساز شده است.
23 هزار ميليارد دلار، حجم خريد سالانه
مرکز اطلاع رساني و شبکه اينترنت چين در گزارشي آورده است که شمار پرداخت کنندگان وجه با استفاده از تلفن همراه در سال 2017 ميلادي 58 درصد بيش از سال 2016 بوده است.
اداره اطلاع رساني چين نيز در گزارش جداگانه اي آورده است ميزان پرداخت‌هاي تلفن همراه در چين در سال گذشته ميلادي به بيش از 23 هزار ميليارد دلار رسيده است همين گزارش نشان مي دهد بيشترين پرداخت‌ها را مردم چين با استفاده از نرم افزار ويچت انجام مي دهند.
نرم افزار ديگري که براي چيني‌ها بخصوص کاربرد بيشتري دارد «علي پي» نام دارد که مشابه ويچت است اما به دليل کاربرد آن در 360 نقطه در خارج از چين مشترکان زيادي را به خود جذب کرده است و مسافران چيني حتي در بسياري از کشورهاي آسياي جنوب شرقي مي توانند از آن براي پرداخت استفاده کنند.
چين مي گويد که در صنعت پرداخت‌هاي آنلاين از طريق تلفن‌هاي همراه در صدر کشورهاي ديگر جهان قرار دارد و بتدريج در حال صادر کردن اين فن آوري به کشورهاي پيشرفته است.
توسعه شبکه اينترنت
در کنار اين رويداد، چين اعلام کرده است در راستاي توسعه شبکه جهاني اينترنت و پر سرعت تر کردن ارتباطات با تلفن‌هاي همراه و سهولت بيشتر در خريدهاي اينترنتي، مي کوشد با يک سرمايه گذاري 411 ميليارد دلاري به اين هدف نايل آيد.
چين از بزرگترين سرمايه گذاران در صنعت فناوري اطلاع رساني است و بين سال‌هاي 2020 تا 2030 ميلادي نيز براي توسعه فن آوري نسل پنجم اينترنت سرمايه گذاري کلاني خواهد کرد.
با اين حساب ايجاد سامانه نسل پنجم اينترنت و زيرساخت‌هاي آن، بزرگترين و پرهزينه ترين شبکه اينترنتي از اين نسل در جهان محسوب مي شود و چين پيشرو ديگر کشورها در دو دهه آينده خواهد بود.
وزارت صنعت و فن آوري اطلاع رساني و آکادمي صنايع اطلاع رساني و ارتباطات چين در گزارش‌هايي آورده اند که اولين شبکه‌هاي نسل پنجم بتدريج از سال 2023 ميلادي شکل خواهد گرفت.
سرمايه گذاري چين تا سال 2025 ميلادي براي توسعه شبکه فن آوري نسل پنجم پرسرعت اينترنت معادل 3.2 دهم درصد از رشد توليد ناخالص داخلي چين خواهد بود.
چين هم اکنون طبق آمار رسمي اين وزارتخانه که در تارنماي آن منتشر شده است بزرگترين بازار تلفن‌هاي هوشمند دنيا به حساب مي ايد.
شمار مشترکان تلفن‌هاي همراه نسل چهارم که از سرعت قابل توجهي برخوردار است اکنون در چين به بيش از 843 ميليون و 700 هزار نفر رسيده است.
اگر چين سرمايه گذاري کلان مذکور را به نسل پنجم اختصاص دهد تا يک دهه ديگر اين کشور بزرگترين بازار اينترنت پرسرعت از اين نسل در دنيا خواهد بود.
پيش بيني‌ها نشان مي دهد که در سال 2019 ميلادي شبکه نسل پنجم به صورت ابتدايي شکل گيرد و شمار مشترکان آن در چين به 31 ميليون نفر برسد.
اما با شکل گيري اين شبکه به تدريج از سال 2023 ميلادي شمار مشترکان نسل پنجم در چين به نزديک 600 ميليون نفر خواهد رسيد.

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه