معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، در مراسم گشایش اولین پارک ملی فناوری‌: با پول دولت نمی‌توان زیست بوم ساخت، تنها می‌توانیم بستر آن را فراهم کنیم/ از کسی که هفت صبح تا چهار بعدازظهر کارت می‌زند، ابتکار حاصل نمی‌شود

معاون علمی ریاست جمهوری گفت: ابتکار برای بخش خصوصی است از افرادی که پول دولتی می‌گیرند انتظار نوآوری نداشته باشید. از کسی که هفت صبح تا چهار بعدازظهر کارت می‌زند، ابتکار حاصل نمی‌شود.

 معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، در مراسم گشایش اولین پارک ملی فناوری‌: با پول دولت نمی‌توان زیست بوم ساخت، تنها می‌توانیم بستر آن را فراهم کنیم/ از کسی که هفت صبح تا چهار بعدازظهر کارت می‌زند، ابتکار حاصل نمی‌شود

 معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، در مراسم گشایش اولین پارک ملی فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی در دانشگاه علم و فرهنگ گفت: «صنایع دستی ما که تاریخی چند هزار ساله دارد، هالیوود ماست با این حال ما آن را نابود کرده‌ایم .ما صنایع دستی و تاریخ پنج هزار ساله آن را کشتیم. در حال حاضر در بعضی از رشته‌های هنری استادکار ماهر وجود ندارد. ما زیرساخت و زیست بوم فرهنگی را از بین بردیم».

به گزارش عصر ارتباط، سورنا ستاری افزود: «در واقع شتاب‌دهنده‌ها همان رابطه بین استاد و شاگردی بود که مدرنیزه شده است».

رئیس بنیادملی نخبگان گفت: «تاکنون این‌ همه هزینه در حوزه فرهنگ و هنر نکرده بودیم. در حال حاضر چهار الی پنج هزار دانشجو با هزینه دولت در حوزه فرهنگ و هنر در حال تحصیل هستند. پس چرا ابن سیناها و سعدی‌هایی از دانشجویان ما برنمی‌خیزد؟ در بعضی از قرن‌ها چند دانشمند و شاعر و هنرمند بزرگ هم دوره داریم اما در بعضی قرن‌ها چنین افرادی دیده نمی‌شود؛ چرا؟ چون ما زیست بوم و زیرساخت را از بین برده‌ایم».

ستاری ادامه داد: «زیست بوم با پول دولت ساخته نمی‌شود. اگر پول دولتی می‌توانست کاری کند که سیلیکون ولی در دبی یا عربستان بود. برای مثال صنعت فرش را در نظر بگیرید؛ صنعتی که بزرگ‌ترین صادرات کشور را دارد، مگر دانشگاه چه کاری برای این صنعت کرد؟ رنگ یا نقش آن را عوض کرد؟ صنعت فرش با اتکا به زیست بومش زنده است و به کارش ادامه می‌دهد».

وی گفت: «در شهر اصفهان انواع کارخانه‌های صنعتی از سیمان گرفته تا فولاد وجود دارد. شهری که مهد هنر و فرهنگ ایران است، دیگر ظرفیت اضافه کردن یک دودکش هم ندارد. شهر اصفهان از نظر بیکاری سومین استان کشور است. همه این‌ها حاصل سیاست‌های غلط است».

ستاری با تاکید بر احیای زیست‌بوم‌ها گفت: «با پول دولت نمی‌توان زیست بوم ساخت، تنها می‌توانیم بستر آن را فراهم کنیم. معتقدیم اگر چیزی فروش کند، می‌تواند فرهنگ‌سازی هم انجام دهد. فیلمی می تواند فرهنگ‌سازی کند که مردم برای دیدنش صف بکشند نه این که ما برای دیدنش ژتون رایگان دست مردم بدهیم».

معاون علمی ریاست جمهوری افزود: «دولت می‌تواند شتا‌ب‌دهنده‌ها را توسعه دهد، می‌تواند بسترساز ی کند اما فرهنگ سازی بر عهده فعالان این حوزه است. ابتکار برای بخش خصوصی است از افرادی که پول دولتی می‌گیرند انتظار نوآوری نداشته باشید. از کسی که هفت صبح تا چهار بعدازظهر کارت می‌زند، ابتکار حاصل نمی‌شود».

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه