ابداع روش رمزگذاری پیام‌های چاپی و دیجیتال توسط محققان دانشگاه مهندسی کلمبیا

محققان روشی برای رمزگذاری پیام های چاپی و دیجیتال ابداع کرده‌اند که شامل تغییر عرض، ارتفاع یا انحنای حروف در شکل فونت هر نوع متن است.

ابداع روش رمزگذاری پیام‌های چاپی و دیجیتال توسط محققان دانشگاه مهندسی کلمبیا

محققان روشی برای رمزگذاری پیام‌های چاپی و دیجیتال ابداع کرده‌اند که شامل تغییر عرض، ارتفاع یا انحنای حروف در شکل فونت هر نوع متن است.

به گزارش عصر ارتباط به نقل از مهر، محققان دانشگاه مهندسی کلمبیا روشی جدید برای مخفی کردن پیام‌ها ابداع کرده‌اند. این سیستم که FontCode نام گرفته شکل فونت در هر متن را به شکلی تغییر می‌دهد که برای خواننده ناشناخته است. جالب آنکه این روش را می‌توان برای هر فونتی اجرا کرد.

این تغییرات شامل دگرگون کردن نقطه گذاری، عرض، ارتفاع یا انحنای حروف و علامات برای رمزگذاری یک پیام است.

هرچند این تغییر برای چشم انسان قابل ردیابی نیست اما رایانه پیام مخفی شده در متن FontCode را به راحتی می‌خواند. به عبارت دیگر این تغییرات شبیه بارکد یا کدQR نامرئی است.

تغییر هر حرف، علامت ویرایشی یا سمبل با کمی‌ تغییر  به کاربر اجازه می‌دهد معنی یک متن را به طور کامل تغییر دهد.

چانگ شیائو محقق ارشد این تحقیق می‌گوید: هرچند این اطلاعات مخفی به چشم انسان قابل مشاهده نیست اما ماشین قابلیت خوانش آن را دارد. البته FontCode شبیه بارکد یا کدهای QR ظاهر مطالب چاپی را تغییر نمی‌دهد اما اطلاعات همچنان مخفی می‌ماند.

از این روش می‌توان برای مخفی کردن متن، URLها و امضاهای دیجیتال در یک پیام متنی یا تصویر استفاده کرد. همچنین روش مذکور را می‌توان برای رمزگذاری پیام‌های دیجیتال و پرینتی نیز به کار برد.

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه