گارانتی در بازار آی‌تی ایران بامعنا می‌شود

در گفت‌وگو با مدیر بازاریابی کمپین گارانتی با اصالت مطرح شد

گارانتی در بازار آی‌تی ایران بامعنا می‌شود

مهدی میرنقی از فعالان صنعت آی تی کشور در حال حاضر مدیریت واحد بازاریابی کمپین گارانتی با اصالت را بر عهده دارد و به اجرای کمپین و اثرات آن بسیار خوش بین است. به طور حتم ساماندهی واحد های صنفی فعال در حوزه خدمات پس از فروش امری مفید در بازار آی تی به شمار می رود و تاثیرات آن نیز به سود مصرف کنندگان و عرضه کنندگان کالا خواهد بود.

این موضوع بهانه‌ای شد تا با وی گفت‌و گویی در مورد اجرای طرح «گارانتی بااصالت» و دلیل تمرکز و توجه اتحادیه صنف فناوران رایانه روی این طرح داشته باشیم. شرح این گفت‌وگو را می‌خوانید.

*چند ماهی است بحث راه‌اندازی کمپین «گارانتی بااصالت» مطرح است و خبرهای بسیاری در این زمینه به گوش می‌رسد. ابتدا بگویید چه عاملی موجب پیدایش و به وجود آمدن احساس نیاز به اجرای این کمپین شد؟

پس از اطلاع از افزایش میزان شکایت‌ها در رابطه با خدمات پس از فروش و پس از بررسی و ساماندهی شکایات مشخص شد که بخش بزرگی از شکایات مربوط به کارت‌های گارانتی و به‌ویژه نمونه‌های بی‌اصالت است. در نتیجه طی برنامه‌ریزی با سازمان صنعت معدن و تجارت، شکایات توسط اتحادیه فناوران بررسی و وارد یک همکاری با سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کننده شدند و قانونی برای خدمات پس از فروش نوشته و بر اساس قوانین و مقررات تدوین‌شده، از ميان شرکت‌هایی که برای دریافت مجوز ارایه خدمات پس از فروش تقاضا داده بودند چند شرکت مورد تائید قرار گرفته و در نهایت کارگروهی انتخاب شد تا شرایط گارانتی در کشور ساماندهی شود. بر اساس این نیاز جلساتی برگزار شد و از ميان 50 شرکت، یک کارگروه تشکیل شد تا «گارانتی با اصالت در ایران معنی دارد» در سطح کشور نهادینه شود.

*چند شرکت برای حضور در اجرای این طرح اعلام آمادگی کرده‌اند؟

تاكنون حدود 50 شرکت معتبر IT براي حضور در این کمپین و برای حل چالش‌هاي خدمات پس از فروش اعلام آمادگی کرده‌اند که در آغاز طرح حدود 2 هزار و 500 واحد صنفی ارایه‌دهنده گارانتی در بازار تهران وجود داشتند و از میان آنها يك هزار و 500 واحد اقدام به ارسال درخواست كردند و در نهایت از این تعداد تنها 50 شرکت و 60 فروشگاه توانستند مجوز مربوطه را دریافت کنند.

*وظیفه این کارگروه چیست؟

کارگروه باید شرایط را به نحوی برنامه‌ریزی کند تا از طرف شرکت‌های گارانتی‌کننده و بر اساس قوانین و مقرراتی که تدوین شده است، گارانتی را در ایران ساماندهی کند تا زمانی فرا برسد که شعار «گارانتی در ایران معنا ندارد» جای خود را به «گارانتی بااصالت در ایران معنی دارد» دهد.

متاسفانه در حال حاضر دید منفی در کشور نسبت به گارانتی وجود دارد و در مذاکرات صورت‌گرفته با شرکت‌های ارایه‌دهنده خدمات پس از فروش مشاهده شد که این شرکت‌ها بر اساس استاندارد و دستورالعمل مشخصی حرکت می‌کنند. اما زمانی که می‌خواهیم اثر کامل و نتیجه کار را مورد بررسی قرار دهیم، متوجه می‌شویم که رضایتمندی مشتریان در حد کامل نیست. این موضوع دو دلیل دارد؛ دلیل اول بالا بودن سطح انتظارات مشتریان از گارانتی و شرکت‌های ارایه‌دهنده گارانتی است. دلیل دوم اینکه از دیدگاه مشتریان، گارانتی‌ها خدمات خوبی ارایه نمی‌دهند. در نتیجه باید در این زمینه شفاف‌سازی شود. به‌عبارتی مصرف‌کننده باید بداند وقتی قصد خرید کالایی را دارد چه خدمات پس از فروشی باید دریافت کند؟ نکته دوم این است که باید نسبت به تفاوت گارانتی ميان شرکت‌ها آگاهی داشته باشد و بداند اگر ميان خدمات گارانتی دو یا چند شرکت تفاوت قیمت وجود دارد، علت این اختلاف قیمت چیست؟‌ و سوم اینکه ممیزی منظمی برای شرکت‌های ارایه‌دهنده گارانتی صورت پذیرد.

*شائبه‌ای که در مورد اجرای این طرح وجود دارد موقتی‌بودن آن است؛ چراکه تا کنون طرح‌هایی برای مقابله با قاچاق و یا ساماندهی بازار خدمات پس از فروش اجرا و پس از مدتی فراموش شده است. تا چه حد می‌توان به اجرای مداوم کمپین «گارانتی بااصالت» امیدوار بود؟

کارگروه برنامه‌ریزی وظیفه ارزیابی استانداردهای مرتبط با خدمات سرویس و ارزیابی شرکت‌ها را به‌صورت مداوم به عهده دارد. در حال حاضر در بحث خدمات سرویس، استاندارد رضایت و شکایت مشتریان اهمیت بسیاری دارد. در کارگروه گارانتی بااصالت مصوب شده که تمام شرکت‌های عضو باید استانداردهای لازم را اخذ کنند. همچنین قوانینی در نظر گرفته شده تا نحوه ارایه خدمات سرویس بر اساس ضوابط مشخص شود و کارگروه وظیفه دارد که به‌صورت مداوم و شفاف تمام شرکت‌ها را ارزیابی کرده و هر مشکلی از طریق کانال‌های ارتباطی به مردم اعلام کند.

*در مورد رتبه‌دار کردن شرکت‌های مجاز به ارایه خدمات پس از فروش توضیح دهید. این شرکت‌ها بر چه اساسی رتبه‌بندی می‌شوند؟

از سال آینده رتبه‌بندی شرکت‌ها آغاز می‌شود و شرکت‌ها بر اساس نوع خدماتی که ارایه می‌دهند رتبه‌بندی می‌شوند و بر اساس این رتبه‌بندی در ‌سایت اتحادیه فهرست‌بندی می‌شوند.

 اگر شرایط رتبه‌دار کردن شرکت‌های ارایه‌دهنده خدمات گارانتی فراهم شود، مردم راحت‌تر می‌توانند گارانتی مورد نظر خود را با توجه به قیمت گارانتی انتخاب کنند.

*اگر مورد دیگری هم هست، به آن اشاره کنید.

‌از مردم درخواست می‌کنم از خرید کالایی که فاقد گارانتی بوده و یا کالاهایی که شرایط گارانتی آنها مشخص نیست خودداری کنند و از فروشنده بخواهند در مورد خدمات پس از فروش توضیحات ارایه دهد. همچنین از مردم دعوت می‌کنم به کمپین مردمی گارانتی با اصالت بپیوندند و ما را در اجرای طرح جامع و کاربردی گارانتی بااصالت یاری کنند.

  • برچسب‌ها

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه