تفاهم دانشگاه فنی حرفه‌ای و تشکل‌های دانش بنیان برای تربیت نیروی کار ماهر در صنعت هوافضا

براساس تفاهم صورت گرفته میان مجمع تشکل‌های دانش بنیان و دانشگاه فنی حرفه‌ای کشور، تربیت نیروی کار صنعت هوافضا در دستور کار قرار گرفت.

تفاهم دانشگاه فنی حرفه‌ای و تشکل‌های دانش بنیان برای تربیت نیروی کار ماهر در صنعت هوافضا

براساس تفاهم صورت گرفته میان مجمع تشکل‌های دانش بنیان و دانشگاه فنی حرفه‌ای کشور، تربیت نیروی کار صنعت هوافضا در دستور کار قرار گرفت.

به گزارش عصر ارتباط به نقل از مجمع تشکل‌های دانش بنیان، تفاهم همکاری میان افشین کلاهی رئیس هیات مدیره مجمعتشکل‌های دانش بنیان اتاق بازرگانی و ابراهیم صالحی عمران رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای با حضور حسین سلاحورزی نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران در راستای تربیت تکنسین‌های ماهر منعقد شد. براین اساس مقرر شد در طرح پایلوت، تربیت نیروی انسانی و تکنسین ماهر در بخش هوافضای کشور صورت گیرد.

در این نشست، افشین کلاهی، رئیس مجمعتشکل‌های دانش بنیان با اشاره به رویکرد امسال در حوزه تولید، اشتغال و کارآفرینی گفت: در رسیدن به این هدف، ساده ترین راه آماده کردن زیست بوم است و نیازی به پروژه‌های حمایتی و کارهای عجیب و غریب نیست.

رئیس مجمعتشکل‌های دانش بنیان یکی از اقدامات موثر در تحقق اهداف مدنظر را آموزش بر پایه مهارت عنوان کرد و گفت: آماری از وضعیت کارآفرینی جهانی نشان می‌دهد نیروی کار ماهر در کشور حداقل است و یکی از دلایل بیکاری نیز این است که آموزش‌های دانشگاهی ارتباط مستقیمی‌با اقتصاد ندارد.

وی با بیان اینکه در این زمینه رتبه ۱۳۰ را به خود اختصاص داده ایم افزود: از آنجایی که آموزش‌های دانشگاهی برای ورود به بازار کار به روز نیستند، نیروهائی که از دانشگاه‌ها فارغ التحصیل می‌شوند از علم و تکنولوژی جدید آگاهی نداشته و برای ورود به بازار کار آمادگی ندارند.

کلاهی‌ با بیان اینکه آموزش‌های کشور ما به روز نیستند، اظهار کرد: ایران از لحاظ دانش در رتبه خوبی قرار دارد، برای مثال رتبه پنجم مهندسی‌ در میان کشورهای‌ جهان از آن ما است، اما آموزش‌های ما به روز نیستند؛ ما با سیستم‌های جدید آشنا نیستیم. سیستم‌های آموزشی در کشورهای مختلف با هدف کسب مهارت‌ آموزش طراحی شده‌اند و ما باید در کشورمان‌ متناسب‌ با این سیستم‌ تغییراتی‌ را در نظام آموزشی به وجود آوریم.

وی با تاکید براینکه در این زمینه مجمعتشکل‌های دانش بنیان، موضوع ارتباط با دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی را در دستور کار قرار داده است، افزود: با این امضای تفاهم قصد براین است که با برگزاری دوره‌های آموزشی توسط دانشگاه فنی و حرفه‌ای برای شرکت‌های دانش بنیان، این مجمع در سرفصل‌های آموزشی مشارکت داشته و به کار صنعت بیاید.

در این نشست ابراهیم صالحی عمران رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای نیز با بیان اینکه روش‌های آموزش در دنیا دگرگون شده و رابطه‌های تنگاتنگ آموزش با تولید می‌تواند بهترین روش برای بازار کار باشد، خاطرنشان کرد: تولید و آموزش در کنار هم باید شکل گیرد و اتاق بازرگانی می‌تواند در آموزش تربیت نیروی انسانی نقش مهمی‌ایفا کند.

وی از آمادگی همکاری برای تربیت نیروی کار مهارتی و تکنسین براساس امکانات در این دانشگاه خبر داد و گفت: نمی‌توان با سرفصل‌های ۵۰ سال پیش، به دانشجویان آموزش داد. براین اساس نیاز به ارتباط با اتاق بازرگانی و بخش خصوصی دانش بنیان برای ورود به آموزش و اقتصاد آموزشی احساس می‌شود.

حسین سلاح ورزی نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران نیز در این باره گفت: بر اساس قوانین متعدد از جمله سند چشم انداز هدفگذاری برای کسب رتبه اول علمی‌فناوری مدنظر قرار دارد و در اسناد دیگر هم تاکید شده که به این رتبه برسیم.

وی گفت: برای رسیدن به این اهداف علمی، سهم آموزش فنی حرفه‌ای در کشور باید افزایش یابد.

به گفته سلاح ورزی، حدود ۴۰ درصد جوانان فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند و این درحالی است که سیستم‌های آموزشی ما تاکنون درست کار نکرده است. این تفاهم نامه شروع خوبی است برای تربیت مهارت تکنسین‌ها در صنعت هوافضا خواهد بود و اثرات مفیدی را به همراه خواهد داشت.

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه