واکنش اپراتورهای اینترنتی به اولتیماتوم 24 ساعته وزارت ارتباطات، برای رفع اختلال‌های اخیر اینترنت : طی چند هفته گذشته اختلالات بسیار جدی در شبکه­ اینترنت کشور ایجاد شده که به کلی از اختیار ما خارج است/ انتظار داریم از صحبت درباره نقش اپراتورها به عنوان عوامل اختلالات اخیر، خودداری شود

در واکنش به اولتیماتوم 24 ساعته وزارت ارتباطات به اپراتورهای اینترنتی برای رفع اختلال‌های اخیر اینترنت، مدیر یک شرکت اینترنتی دلایل اختلا‌ل‌ها را تشریح کرد و گفت: پهنای باند پس از اعمال محدودیت­ های حاکمیتی به دست­مان می ­رسد.

واکنش اپراتورهای اینترنتی به اولتیماتوم 24 ساعته وزارت ارتباطات، برای رفع اختلال‌های اخیر اینترنت : طی چند هفته گذشته اختلالات بسیار جدی در شبکه­ اینترنت کشور ایجاد شده که به کلی از اختیار ما خارج است/ انتظار داریم از صحبت درباره نقش اپراتورها به عنوان عوامل اختلالات اخیر، خودداری شود

در واکنش به اولتیماتوم 24 ساعته وزارت ارتباطات به اپراتورهای اینترنتی برای رفع اختلال‌های اخیر اینترنت، مدیر یک شرکت اینترنتی دلایل اختلا‌ل‌ها را تشریح کرد و گفت: پهنای باند پس از اعمال محدودیت­‌های حاکمیتی به دست­مان می‌­رسد.

به گزارش عصر ارتباط به نقل از فارس، احمدرضا نخجوانی مدیر عامل یک شرکت ارایه دهنده خدمات اینترنت، گفت: شرکت‌های مطرح و دارنده پروانه ارتباطات ثابت، دل‌شان بیش از هر فرد دیگری برای هزاران میلیارد سرمایه­‌گذاری انجام شده در صنعت می‌ سوزد و می‌‌دانند برای حفظ این سرمایه‌گذاری، آن هم در شرایط سخت بازار، مشتری مداری و ارایه­ خدمات پر کیفیت، بهترین راهکار است. در این شرایط، مایه‌ شگفتی‌ست که می‌بینیم دوباره در رسانه‌ها، علت اختلالات اخیر را اپراتورها معرفی کرده‌اند.

نخجوانی افزود: ماجرای افت کیفیت دسترسی به اینترنت از آذر 96 آغاز شده و از چند هفته قبل با فیلتر شدن تلگرام به اوج  رسید. در حقیقت، از آذرماه مصوبه­ 266 کمیسیون تنظیم مقررات تصویب شد، در کمال تعجب حق انتخاب از کاربران برای انتخاب سرویس ­های حجمی‌ گرفته شد و کاربرانی که قبلا" به واسطه­ نعمت رقابت میان اپراتورها، از سرویس ­هایی به مراتب پرسرعت‌­تر از سرویس خریداری شده، استفاده می‌‌کردند، از سرویس­‌هایی استفاده می‌‌کنند که اپراتورها اجازه­ بازگذاشتن سرعت را ندارند. بخشی از نارضایتی کاربران از همین موضوع ریشه گرفته است. ما یک نگرانی عمده داریم و آن این که این مصوبه با کاهش درآمد جدی اپراتورها، از آذر 96 تاکنون، امکان سرمایه‌گذاری­‌های جدید را از بین برده است و تبعات منفی این کار به زودی آشکار خواهد شود.

وی اختلالات اینترنت را تنها ناشی از مصوبه­ یادشده ندانست و افزود: «آنچه مزید بر علت شده، بحث فیلترینگ تلگرام است که طی چند هفته گذشته اختلالات بسیار جدی در شبکه­ اینترنت کشور ایجاد کرده که به کلی از اختیار ما خارج است. در حقیقت، ما در کیفیت پهنای باند اینترنت که به دست­مان می‌­رسد دخل و تصرفی نداریم و پس از آن که محدودیت­‌های حاکمیتی بر آن اعمال می‌شود، به دست­مان می‌­رسد. شواهد ما می‌‌گوید پهنای باندی که به دست ما می‌­رسد دارای ماجراهایی ا­ست که هفته‌های قبل این مشکلات را نداشت. چه آن که این واقعیت انکارناپذیر است که با محدودیت­‌های جدید، کاربران به شکل گسترده­‌ای از فیلترشکن‌­های مختلف استفاده می‌‌کنند که خود باعث کندی دسترسی به اینترنت یا رویارویی با مشکلاتی در شبکه­ سرویس­ دهنده VPN می‌ شود که باز از اختیار اپراتوری مثل ما خارج است.»

نخجوانی اضافه کرد: ما صلاحیت نداریم درباره­ مصلحت ­اندیشی­ حاکمیت برای اداره کشور اظهار نظر کنیم، اما دست کم انتظار داریم از صحبت درباره نقش اپراتورها به عنوان عوامل اختلالات اخیر، خودداری شود.