هفته نامه عصر ارتباط
اولیـن و پرتیـراژتـرین هفتـه نـامه ICT کشـور
هفته نامه عصر ارتباط - اولین و پر تیراژترین هفته نامه iCT کشور

بلوتوث نسخه ۵

بلوتوث نسخه ۵

 هر بار که نسخه‌ی جدیدی از بلوتوث معرفی می گردد، اتصال آن به دستگاه های مختلف از جمله لپ تاپ ها، هدست ها، میکروفون ها، دست بندهای تناسب اندام سریع تر و راحت تر شده و حتی آیتم های پیشرفته‌تری مانند انتقال فایل ها و اشتراک گذاری اینترنت نیز به آن اضافه شده است.

امکانات بلوتوث نسخه ۵

مهمترین ویژگی این نسخه، سرعت فوق العاده‌ی آن است، تا جایی که این ورژن بلوتوث تا دو برابر سریعتر از نسخه ۴٫۲ می باشد. علت این سرعت بیشتر، پهنای باند ۵ مگابایت بر ثانیه در مقایسه با ۲٫۱ مگابایت بر ثانیه در نسخه قبلی است. این موضوع بدان معنی می باشد که شاهد افزایش داده به ۲ مگابایت هستیم در صورتی که قبلا این مقدار ۱ مگابایت بود.

تولیدکنندگان و توسعه دهندگان در تهیه این نسخه طیف وسیعی از سیگنال های بلوتوث را از طریق کاهش پهنای باند در دسترس داشته‌اند تا جایی که حتی می توان با دستگاه های ارسال و دریافتی که برای مسافت های طولانی در استفاده از بلوتوث بکار گرفته می شود به مسافتی نزدیک به یک مایل رسید، البته در نظر داشته باشید که نباید مانعی بر سر راه این فرکانس باشد. لازم به ذکر است با استفاده از همان دستگاه ها در نسخه ۴٫۲ توانستند به مسافت ۲۰۰ متری برسند.

دستگاه های مجهز به این ورژن بلوتوث

قطعا تمام دستگاه ها به بلوتوث ۵ مجهز خواهند شد، البته احتمالا دستگاه هایی که از اینترنت استفاده می کنند جزو اولین استفاده کنندگان این نسخه از بلوتوث باشد. از دیگر دستگاه هایی که از پهنای باند این فناوری بهره خواهند برد، می توان اشاره کرد به دست بندهای تناسب اندام، سیستم های نوری هوشمند، ترموستات های هوشمند و غیره.

دستگاه های صوتی مانند انواع اسپیکرها و هدفون ها رابطه ای طولانی مدت با بلوتوث دارند، دلیل این امر استفاده بلوتوث از فرکانس ۲٫۴ گیگاهرتز است که این فرکانس از محبوب ترین انواع فرکانس ها می باشد، ولی این فرکانس مشکل قطع شدن دارد و این موضوع برای فردی که قصد دارد تا یک موسیقی را بدون قطع شدن گوش دهد، مناسب نبوده و ناراحت کننده است.

هم اکنون بلوتوث نسخه ۵ بین فرکانس ها سوییچ نمی کند، اما سازندگان اعلام کرده‌اند که از فرکانس های پخش بصورت موثرتری استفاده می کند که این در تئوری یعنی کیفیت صدا بهتر خواهد شد.

بلوتوث نسخه ۵ قابلیت پشتیبانی از بلوتوث ورژن ۴ را بطور کامل دارد. هیچ راهی وجود ندارد که از طریق بروز رسانی دستگاه‌تان، بلوتوث ۴ به نسخه ۵ ارتقاء دهید و برای داشتن این نسخه حتما باید از سخت افزار آن استفاده کنید.

بلوتوث از آن دسته فناوری ها می باشد که برخلاف اینفرارد عمر کوتاهی نداشته و با گذشت زمان کاربردی‌تر شده است، تا جایی که بلوتوث ۵ بسیار به Wi-Fi نزدیکتر شده و کاربردهای آن بیشتر گردیده.

عده‌ای نگرانند که استفاده از فرکانس ۲٫۴ گیگاهرتز در ورژن ۵ مشکلاتی را ایجاد کند، ولی هنوز برای این قضاوت خیلی زود است.

درج دیدگاه

بررسی بازی