سرعت بخشیدن به تحقیقات پلیس در حوادث گوناگون، با کمک فناوری هوش مصنوعی

پلیس انگلیس قصد دارد با استفاده از هوش مصنوعی اطلاعات موبایل های ضبط شده در تحقیقات جنایی را بررسی کند. الگوریتم های هوش مصنوعی می تواند اطلاعات موبایل را دسته بندی کند.

سرعت بخشیدن به تحقیقات پلیس در حوادث گوناگون، با کمک فناوری هوش مصنوعی

پلیس انگلیس قصد دارد با استفاده از هوش مصنوعی اطلاعات موبایل‌های ضبط شده در تحقیقات جنایی را بررسی کند. الگوریتم‌های هوش مصنوعی می‌تواند اطلاعات موبایل را دسته بندی کند.

به گزارش خبرعصر ارتباط به نقل از مهر، پلیس انگلیس قصد دارد به طور آزمایشی از نرم افزار هوش مصنوعی استفاده کند که قادر به تفسیر تصاویر، همخوان کردن صورت‌ها و تحلیل الگوهای ارتباطی است. هدف از استفاده از این فناوری سرعت بخشیدن به فرایند بررسی موبایل‌های ضبط شده در تحقیقات جنایی است.

در حال حاضر شرکت ژاپنی Cellebrite برخی از این فناوری‌ها را ابداع کرده و ادعا می‌کند  به کارگیری گسترده آنها می‌تواند شواهد دیجیتالی را فاش کند که در پرونده‌های جنایی کارآمد باشد.

 به هرحال  این اقدام پلیس نگرانی‌هایی را درباره حفظ حریم خصوصی و استفاده احتمالی از این نرم افزار برای ایجاد پیش داوری درباره شواهد جنایی منجر شود.

این درحالی است که نیروهای پلیس و وکلا سعی دارند با حجم روز افزون اطلاعاتی دست و پنجه نرم کنند که در موبایل‌ها و لپ تاپ‌ها وجود دارد. به عنوان مثال برخی نیروهای پلیس برای بررسی محتویات دانلود شده موبایل  افراد به ۶ ماه زمان نیاز دارند.

 استفاده از هوش مصنوعی و ماشین یادگیری آرام آرام میان نیروهای پلیس فراگیر شده است. به عنوان مثال پلیس دورهام مشغول آزمایش استفاده از هوش مصنوعی برای بررسی قابلیت آزاد کردن مظنونین با وثیقه است.

به هرحال تاکنون اطلاعات استخراج شده از موبایل‌ها به صورت اسناد پی دی اف نگهداری می‌شد که گاهی اوقات حجم آن به هزاران صفحه می‌رسد. به طور متضاد سیستم جدید  که Analytics Enterprise نامیده می‌شود به نیروهای پلیس اجازه می‌دهد فیلترهای پیچیده انجام دهند، شبکه‌های مجازی را تجسم کنند و اطلاعات مربوط به چند موبایل را با کمک «برچسب زنی جغرافیایی» مشخص کنند.  در«برچسب زنی جغرافیایی» اطلاعات افرادی که در یک زمان و یک مکان حضور داشتند، بررسی می‌شود.

الگوریتم‌های هوش مصنوعی این سیستم تصاویر و ویدئوها را برحسب وجود اسلحه، تصاویر، خودرو ، مواد مخدر، پرچم کشور‌ها و دسته بندی‌های دیگر برچسب می‌زند. این سیستم حتی می‌تواند متن را از اسکرین شات نیز استخراج کند.