ساخت نخستین "شبه پارک علم، فناوری و مهارت" در پایتخت

 معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و رییس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور توافق کردند یک شبه پارک علم، فناوری و مهارت به طور آزمایشی در استان تهران راه‌اندازی شود.

ساخت نخستین "شبه پارک علم، فناوری و مهارت" در پایتخت

 معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور توافق کردند یک شبه پارک علم، فناوری و مهارت به طور آزمایشی در استان تهران راه‌اندازی شود.

به گزارش عصر ارتباط به نقل از ایرنا، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در این باره گفت: آموزش‌ها باید با رویکرد آماده سازی محیط کسب و کار برای اشتغال جوانان با کمک شرکت‌های نوپا (استارت آپ‌ها) و توسعه بخش خصوصی ارائه شوند. 
سورنا ستاری افزود: باید زمینه تسهیل ورود بخش خصوصی برای نیازسنجی آموزشی و اجرای برنامه‌های مرتبط فراهم شود. 
وی گفت: الگوی ارائه آموزش‌های مهارتی در کشورهای پیشرفته، اجرای این برنامه‌ها در جوار بنگاه‌های اقتصادی، صنایع و محیط واقعی کار براساس نیاز واقعی بازار کار صنعت است. 
به گزارش ایرنا، پارک علم و فناوری، نهادی اجتماعی و جایگاهی برای توسعه نوآوری‌های دانش محور از طریق کمک به تشکیل و تقویت بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط و بخشی از راهبرد اندیشمندانه و هماهنگ برای توسعه ملی محسوب می شود.
پارک‌های علم و فناوری جریان دانش و فناوری را میان دانشگاه‌ها، موسسه‌های تحقیق و توسعه، شرکت‌های خصوصی و بازار به حرکت انداخته و مدیریت می کند و به عنوان ابزار جلب شرکت‌های مبتنی بر فناوری در سطوح بین المللی شناخته می شود.
فقدان نظام اطلاعاتی نیازهای اشتغال و آموزش 
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت: نظام اطلاعاتی نیازهای اشتغال و آموزش در ایران وجود ندارد و برای رفع نیازهای بازار کار برنامه ریزی آموزشی درستی نشده است. 
وی ادامه داد: با همکاری سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور و معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری می توان در عرصه کسب و کار به یک الگوی حمایتی دست یافت. 
ستاری نقش بخش خصوصی در آینده صنعت را کلیدی توصیف کرد.
ظرفیت سازمان فنی و حرفه ای برای آموزش‌های استارت آپی
رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور نیز در این نشست بر اهمیت گنجاندن آموزش‌های مهارتی در آموزش‌های دانشگاهی تاکید کرد.
«سلیمان پاک سرشت» گفت: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور به عنوان خانواده سیاستگذاری علمی و مهارتی کشور محسوب می شوند.
وی که معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی است، افزود: حدود 40 درصد مراجعان مراکز آموزش فنی و حرفه ای را دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی تشکیل می دهند تا برای ورود به بازار کسب و کار آماده شوند.
رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور گفت: آموزش‌های مهارتی در کشور ما در قالب یک نظام آموزشی منسجم ارائه نمی شود که می توان همانند سایر کشورها با تصویب قانون مهارتی، پراکندگی این آموزش‌ها را رفع کرد.
«با وجود گسترش شکل گیری استارت آپ‌ها این بخش مغفول واقع شده است و سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور برای ارائه آموزش‌های کوتاه مدت در این حوزه ظرفیت خوبی دارد». 
پاک سرشت افزود: کاهش تصدی گری دولت با واگذاری آموزش‌ها به بخش خصوصی محقق می شود و این سازمان در نقش حاکمیتی خود باید بر سنجش مهارت و صلاحیت حرفه ای نظارت کامل داشته باشد. 
11 هزار آموزشگاه آزاد فنی و حرفه ای در سراسر کشور زیر نظر سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور فعالیت می کند. 

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه