تولید اولین قرنیه سه‌بعدی انسان

محققان برای اولین بار موفق به چاپ سه بعدی قرنیه چشم شدند که یکی از حساس‌ترین اعضای بدن انسان تلقی می‌شود.

تولید اولین قرنیه سه‌بعدی انسان

محققان برای اولین بار موفق به چاپ سه بعدی قرنیه چشم شدند که یکی از حساس‌ترین اعضای بدن انسان تلقی می‌شود.

به گزارش عصر ارتباط به نقل از فارس، محققان برای اولین بار موفق به چاپ سه بعدی قرنیه چشم شدند که یکی از حساس‌ترین اعضای بدن انسان تلقی می‌شود.

البته این دستاورد علمی هنوز در مراحل اولیه خود است و تا استفاده از این محصول در بدن انسان هنوز راه طولانی در پیش است.

پژوهشگران می‌گویند این قرنیه را با استفاده از سلول های بنیادی بدن انسان تهیه کرده‌اند و با ترکیب این سلول‌ها با برخی از مولفه‌های ارگانیک بدن موفق به تولید جوهر زیستی شده اند که از آن می توان برای چاپ سه بعدی قرنیه استفاده کرد.

به گفته محققان دانشگاه نیوکاسل، روش مورد استفاده برای چاپ سه بعدی قرنیه را می توان در آینده برای تهیه انواع قرنیه برای چشم استفاده کرد و در این زمینه هیچ محدودیتی وجود نخواهد داشت.

قرنیه ای که به این شکل تهیه می شود، کاملا شفاف بوده و لایه بیرونی چشم را تشکیل می دهد. این لایه نقشی کلیدی در زمینه ایجاد قوه بینایی در افراد ایفا می کند و برای این کار میزان ورود نور به چشم به کنترل می نماید.

به گفته محققان در سراسر جهان حدود 10 میلیون نفر به عمل جراحی نیازمند هستند تا از کوری ناشی از آسیب دیدن قرنیه جلوگیری کنند، اما آسیب قرنیه در نهایت موجب نابینایی 5 میلیون نفر از این افراد می شود و حالا این روش تازه درمانی می تواند به حل مشکل مذکور کمک کند.