استفاده از ماهیچه‌های زنده در بدن ربات‌ها توسط محققان ژاپنی

محققان ژاپنی موفق به ابداع روشی شده‌اند که از ماهیچه‌های زنده در ربات‌ها استفاده می‌کند و با یکپارچه کردن آنها امکان عملکرد شبه‌انسانی را به ربات می‌دهد.

استفاده از ماهیچه‌های زنده در بدن ربات‌ها توسط محققان ژاپنی

محققان ژاپنی موفق به ابداع روشی شده‌اند که از ماهیچه‌های زنده در ربات‌ها استفاده می‌کند و با یکپارچه کردن آنها امکان عملکرد شبه‌انسانی را به ربات می‌دهد.

به گزارش عصر ارتباط به نقل از ایسنا، وقتی صحبت از ساخت ربات‌ها می‌شود، چرا از هیچ شروع کنیم وقتی طبیعت، مواد و قطعات بهتری از قطعات مصنوعی را برای ما طراحی کرده است؟

محققان دانشگاه توکیو در حال حاضر راه جدیدی برای تلفیق بافت ماهیچه‌های زنده بر روی یک اسکلت رباتیک ایجاد کرده‌اند که باعث می‌شود ربات‌ها به شیوه واقعی حرکت کنند و اعضای بدنشان را حرکت دهند.

این اولین بار نیست که دانشمندان ربات‌ها و سلول‌های زنده را مخلوط کرده‌اند. در سال 2016، محققان از سلول‌های قلب موش متصل به یک اسکلت طلایی برای ایجاد یک زیست‌ربات استفاده کردند که می‌توانست توسط نور کنترل شود. مدت کوتاهی پس از آن، یک تیم دیگر یک ربات خزنده را از عضلات حلزون دریایی ساختند.

محققان دانشگاه توکیو برای این ربات جدید، ماهیچه‌ها را بر روی اسکلت ربات رشد دادند و این عضلات روی تمام این اسکلت رشد کردند و با رشد خود، بافت‌ها را تشکیل دادند.

برای تحریک عضلات از الکترود استفاده شد که به ربات اجازه حرکت اندامش را می‌داد، مثلا ربات توانست انگشت خود را از مفصل خم کند.

در مطالعات قبلی، عضلات مصنوعی مدت زیادی دوام نمی‌آوردند و از بین می‌رفتند، اما محققان دانشگاه توکیو این معضل را با استفاده از بافت‌های طبیعی دور زدند؛ جایی که دو عضله برای رسیدن به یک هدف با یکدیگر همکاری می‌کنند.

برای آزمایش این طراحی، محققان نوعی از انگشت ربات را ساختند که می‌تواند در هنگام فعال شدن از لحاظ الکتریکی، تا 90 درجه خم شود. یکی از این ربات‌ها به تنهایی قادر به برداشتن و حرکت دادن یک حلقه بود، در حالی که دو تا از این انگشت‌ها می‌توانند یک قاب مربعی را بلند کنند.

"یویا موریموتو"، یکی از محققان این مطالعه می‌گوید: یافته‌های ما نشان می‌دهد که با استفاده از این سازه‌های عضلات، ربات‌ها می‌توانند حرکات انگشت انسان را تقلید کنند. اگر ما بتوانیم این عضلات را به یک دستگاه واحد متصل کنیم، باید بتوانیم درگیری‌های عضلانی پیچیده‌تری را ایجاد کنیم که عملکرد دست‌ها، بازوها و سایر قسمت‌های بدن را ممکن کنند.

این تحقیق در مجله Science Robotics منتشر شده است.