استفاده از فيلتر شكن براي ورود به هر فضاي مسدود شده‌اي جرم است

سلمان کونانی جرم شناس و آسیب شناس اجتماعی، درباره غیر قانونی بودن استفاده از فیلتر شکن با استناد به قوانین موجود، اظهار داشت: استفاده از فيلتر شكن طبق قوانين موجود جرم است و طبق قانون جهل به مفاد قوانين مانع مسئولیت كيفري نيست.

استفاده از فيلتر شكن براي ورود به هر فضاي مسدود شده‌اي جرم است

سلمان کونانی جرم شناس و آسیب شناس اجتماعی، درباره غیر قانونی بودن استفاده از فیلتر شکن با استناد به قوانین موجود، اظهار داشت: استفاده از فيلتر شكن طبق قوانين موجود جرم است و طبق قانون جهل به مفاد قوانين مانع مسئولیت كيفري نيست.

به گزارش عصر ارتباط، سلمان کونانی جرم شناس و آسیب شناس اجتماعی، در گفتگو با خبرنگارخبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، درباره غیر قانونی بودن استفاده از فیلتر شکن با استناد به قوانین موجود، اظهار داشت: استفاده از فيلتر شكن طبق قوانين موجود جرم است و طبق قانون جهل به مفاد قوانين مانع مسئولیت كيفري نيست.

این متخصص جرم شناسی در فضای مجازی، افزود: دلیل و استناد قانوني، ماده ١ قانون جرايم رايانه اي است که صريحا هرگونه دسترسي غيرمجاز به داده ها يا.... كه بوسيله تدابير امنيتي حفاظت شده است را جرم دسترسي غيرمجاز دانسته و براي آن مجازات تعيين كرده است.

وی در تشریح دلیل و استناد قانوني، خاطرنشان کرد: دسترسي غيرمجاز اطلاق دارد و هرگونه دسترسي به هر شكل و با هر وسيله و روشي را شامل است.

این جرم شناس و آسیب شناس اجتماعی، ادامه داد: عبارت "حفاظت بوسيله تدابير امنيتي" نيز اطلاق دارد و حفاظت بوسيله خود صاحبان سايت ها و... و حفاظت بوسيله دولت را به نحو رأساً و ابتدائاً شامل است.

این استادیار دانشگاه، تاکید کرد: ماده ١ راجع به حقوق اشخاص حقيقي و خصوصي صحبت نمي كند؛ بنابراين نمي توان گفت كه اختصاص به زماني دارد كه اشخاص خودشان از سايت ها و ... متعلق به خود حفاظت كرده اند.

کونانی بیان داشت: عبارت "داده" و دسترسي به آن به تعبير حقوقدانان فاقد هرگونه خصوصيت خاصي مي باشد؛ شما وقتي وارد يك سايت مسدود مي شويد قطعا به داده هاي آن دسترسي غيرمجاز يافته ايد. لذا استفاده از يك داده يا خرابكاري در آن يا هر عمل ديگري بر روي آن مطلقا براي تحقق مفهوم دسترسي لازم نيست.

این متخصص جرم شناسی در فضای مجازی، تاکید کرد: منظور از تدابير امنيتي اين نيست كه مثلا سايت مسدود شده يا حفاظت شده، متعلق به مراجع امنيتي يا دولتي باشد، اين تعبير نيز اطلاق دارد.

این جرم شناس و آسیب شناس احتماعی در استدلال این موضوع، گفت: در علم حقوق قانون يك ظاهر و يك "روح"دارد. نمي توان به بهانه عمل به ظاهر قانون، به روح آن بي توجه بود.  قانون يك غايت متعالي دارد و اين هدف و غايات را نمي توان با تفسير منجمد و جمود منطوقي و لفظي از قانون نقض كرد.

این استادیار دانشگاه ادامه داد: چطور بپذيريم، اگر صاحب يك وبلاگ كه فردي عادي است و يكسري داده هاي عادي را هم در وبلاگ خود منتشر كرده و سپس با حفاظت از آنها امكان دسترسي به آنها را ممتنع ساخته است و كسي به نحو غير مجاز به آنها دسترسي يابد، عملش مجرمانه باشد؛ اما اگر مثلا سايتي كه حاوي صريح ترين توهين ها به اخلاق و دين و مذهب ملت است، اما صاحبان آن تمايلي به محدودسازي يا مسدودسازي دسترسي به آنها را ندارند و دولت در مقام دفاع از ارزش هاي جامعه مبادرت به فيلتر نمودن آنها مي نمايد،و افرادي با فيلتر شكن وارد آن سايت مي شوند، عملشان مجرمانه نباشد؟ در علم حقوق در اين مواقع گفته مي شود امكان تعريف اولويت وجود دارد و به حكم عمل به احكلم عقلي و روح قانون بايد چنين عملي را نيز جرم دانست.

این جرم شناس و آسیب شناس اجتماعی، افزود: اينكه در قانون عبارت استفاده از فيلتر شكن بكار نرفته است، به معني فقدان حكم قانوني نيست. كلماتي مثل زمين خواري، شرخري، باج گيري و زورگيري و خيلي از رفتارهاي ديگر در قوانين ما به صراحت بكار نرفته اند اما هرگز نمي گويبم كه اين اعمال جرم نيستند، زيرا زمين خواري را معادل تصرف عدواني مي دانيم؛ از شرخري به شاكيان حرفه اي تعبير مي كنيم و باج گيري و اخاذي را به جرم تهديد اشخاص و اخذ مال از انها ملحق مي كنيم.

 وی در ادامه تصریح کرد: كلمه فيلتر شكن اولين واژه اي نيست كه حكم قانوني دارد اما به صراحت در قانون بكار نرفته است.

کونانی، خاطرنشان کرد: حتي بالاتر از همه اينها من از ماده ٥٤٣ قانون مجازات اسلامي (تعزيرات،٧٥) كه ناظر به جرم فك پلمب است وحدت ملاك مي گيرم و مي گويم حتي اگر قانون جرايم رايانه اي را نداشتيم با اين ماده مي توانستيم دسترسي به سايت مسدود شده را بوسيله فيلتر شكن، جرم فك پلمب سايبري بدانيم.

وی یادآور شد: در اين ماده كلمه " يا چيزي" هرگونه اقتضا يا خصوصيتي را از واژه مقدم بر آن يعني " محلي"  سلب نموده و اطلاق آن مي تواند شامل فيلتر شكن نيز  بشود.

آیا استفاده از فیلتر شکن برای تلگرام جرم است؟ در حال حاضر برای ورود به تلگرام بطور گسترده از فیلتر شکن استفاده می شود، مجرم کیست؟ مردم چقدر از این جرم اطلاع دارند؟ مجازاتش چیست؟

کونانی آسیب شناس اجتماعی و متخصص جرم شناسی در فضای مجازی، در پاسخ به این سوال، اظهار داشت: استفاده از فيلتر شكن براي ورود به هر فضاي مسدود شده اي نظير تلگرام، سايت هاي اينترنتي و غيره جرم است، و حبس از نود و يك روز تا يكسال و جزاي نقدي از پنج تا بيست و پنج ميليون ريال يا هر دو را به تبع دارد، همچنین مجرم  هر كسي با هر سمتي مي تواند باشد.

این جرم شناس و آسیب شناس اجتماعی با بیان این که متاسفانه مردم اطلاع چنداني ندارند، خاطرنشان کرد: البته طبق قانون جهل به مفاد قوانين مانع مسئوليت كيفري نيست.

متاسفانه با این حساب همه افرادی که برای ورود به تلگرام از فیلتر شکن استفاده می کنند مجرم هستند قانون چطور می تواند برای آنها اجرا شود؟

کونانی در پاسخ به این سوال اظهار داشت: بله متاسفانه اينطور است، اما قانون بايد اجرا شود، مشكل ما همين عدم اجراي صحيح و دقيق قانون است. البته رفتار برخي از مسئولان دولت از دلايل اصلي ريختن قبح و عادي شدن ارتكاب اين جرم است.

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه