تشخیص اسکیزوفرنی با دستگاه سنجش شبکیه چشم

محققان آمریکایی با بررسی ۵۰ بیمار دریافتند که یک دستگاه بررسی شبکیه چشم قادر است وجود بیماری اسکیزوفرنی را تشخیص دهد.

تشخیص اسکیزوفرنی با دستگاه سنجش شبکیه چشم

محققان آمریکایی با بررسی ۵۰ بیمار دریافتند که یک دستگاه بررسی شبکیه چشم قادر است وجود بیماری اسکیزوفرنی را تشخیص دهد.

به گزارش عصر ارتباط به نقل از آنا، پزشکان برای تشخیص بیماری اسکیزوفرنی مجبورند که علائم گزارش شده بیمار را مشاهده و بررسی کنند که این تشخیص بنا بر نظر هر پزشک، متفاوت خواهد بود.

بر اساس مطالعات جدید، ابزار بینایی‌سنجی پزشکان نیز ممکن است این بیماری را سریع‌تر و کاربردی‌تر تشخیص دهد.

بر این اساس، جمعی از محققان دانشگاه راتگرز به رهبری پروفسور استیون سیلوراستین، یک آزمایش چشم را روی ۵۰ نفر انجام دادند. گفته شده بود که نیمی از آنها مبتلا به اسکیزوفرنی بودند و نیمی دیگر نیز مبتلا به اختلالات روانی بودند.

در این بررسی محققان از فناوری RETeval شرکت LKC استفاده کردند که یک دستگاه دستی است که تاکنون توسط چشم پزشکان برای بررسی شبکیه چشم استفاده شده است.

در این بررسی هر بیمار مقابل دستگاه RETeval قرار گرفت و یک چشم خود را بست و ۱۰تا ۲۰ اشعه سفید و رنگی با شدت‌های مختلف نیز از دستگاه منتشر شد.

در این حین، یک الکترود که در زیر پوست زیرین چشم بیمار قرار داشت، پاسخ‌های الکتریکی سلول‌های شبکیه را اندازه‌گیری کرد.

این محققان در نهایت دریافتند، دستگاه RETeval فعالیت‌های الکتریکی کمتری را در شبکیه چشم افراد مبتلا به اسکیزوفرنی ثبت کرده است.

داکیا دمین، دانشجوی پزشکی و از محققان این بررسی اظهار کرد: «این دستگاه قابل حمل، افراد اسکیزوفرنیک را از افراد غیر مبتلا تشخیص داد. اما هنوز زود است که این دستگاه را یک دستگاه تشخیصی بنامیم».

با این‌ حال در افراد مبتلا به اسکیزوفرنی، تشکیل امواج شبکیه چشم کاهش یافته بود و آنها پاسخ‌های شبکیه کمتری نشان دادند.

دمین معتقد است این تحقیقات، پزشکان را به دریافت روشی سریع‌تر، ارزان‌تر، کم تهاجمی‌تر و قابل دسترس‌تر برای تشخیص بیماران کمک خواهد کرد.