آمادگی سازمان فضایی ایران برای حضور در اجلاس کمیته "استفاده صلح‌آمیز از فضای ماورای جو سازمان ملل متحد"

رییس سازمان فضایی ایران در نشست هم‌اندیشی و بررسی رویکردهای جمهوری اسلامی ایران در اجلاس کمیته "استفاده صلح‌آمیز از فضای ماورای جو سازمان ملل متحد" (COPUOS)، از آمادگی این سازمان برای حضور پررنگ در اجلاس پیش رو خبر داد.

آمادگی سازمان فضایی ایران برای حضور در اجلاس کمیته "استفاده صلح‌آمیز از فضای ماورای جو سازمان ملل متحد"

رییس سازمان فضایی ایران در نشست هم‌اندیشی و بررسی رویکردهای جمهوری اسلامی ایران در اجلاس کمیته "استفاده صلح‌آمیز از فضای ماورای جو سازمان ملل متحد" (COPUOS)، از آمادگی این سازمان برای حضور پررنگ در اجلاس پیش رو خبر داد و تأکید کرد: حوزه روابط بین‌الملل جزء اولویت‌های مهم و جدی در برنامه‌های سازمان فضایی ایران است و لازم است تا در راستای تحقق منافع جمهوری اسلامی از حداکثر ظرفیت و توان مجامع و سازمان‌های بین‌المللی بهره‌مند شویم.

به گزارش عصر ارتباط، مرتضی براری در این نشست  که از سوی سازمان فضایی ایران و با حضور تمامی فعالان و بازیگران صنعت فضایی کشور برگزار شد، با بیان اینکه کمیته "استفاده صلح‌آمیز از فضا" (COPUOS)، شورایی ویژه در سازمان ملل متحد است که مدت کوتاهی پس از پرتاب اسپوتنیک-۱ در سال ۱۹۵۹ تشکیل شده است، این کمیته را از مهم‌ترین نهادهای مجمع عمومی سازمان ملل متحد دانست و تصریح کرد: وظیفه این کمیته ایجاد همکاری بین‌المللی در جهت استفاده صلح‌آمیز از فضای ماورای جو زمین زیر نظر سازمان ملل متحد است تا بدین وسیله به تشویق فعالیت‌های تحقیقاتی، گسترش دانش فناوری فضایی و نیز حل مشکلات پیش آمده در هنگام اکتشافات فضایی بپردازد.

وی نقش ایران در این کمیته را پررنگ دانست و با اشاره به اینکه سازمان فضایی ایران در راستای حضور  فعال و مؤثر و تأمین منافع جمهوری اسلامی ایران عضو این کمیته شده است، افزود: طی ۶۰ سال قدمت این کمیته (اوایل دهه ۶۰ تا اواخر دهه هفتاد میلادی)، ۵ سند تصویب شده که جمهوری اسلامی ایران هم دو سند را در کشور تحت عناوین "موافقت نامه نجات" و "کنوانسیون مسوولیت فضایی" به تصویب رسانده است.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: "معاهده استفاده صلح آمیز از فضای جو" و "کنوانسیون ثبت" هم به امضای جمهوری اسلامی رسیده است. این در حالی است که امسال نیز در پنجاهمین سالگرد اولین جلسه "استفاده صلح آمیز از فضای ماورای جو سازمان ملل متحد" (UNISPACE+50) که اواخر این ماه در مقر سازمان ملل متحد برگزار خواهد شد، حضوری فعال و موثر خواهیم داشت.

براری، سپس به برخی محورها و اهداف برگزاری این نشست پرداخت و گفت: در اجلاس پیش رو، سه محور  تقویت جایگاه کمیته کوپوس، تأکید بر همکاری کشورها و تعیین چشم انداز ۱۲ سال آینده حوزه فضایی مورد بررسی قرار می‌گیرد. هدف از این نشست، همفکری با تمام ذینفعان عرصه فضایی کشور درخصوص مباحث مورد طرح در این اجلاس است تا نمایندگان کشورمان به صورت فعال و مؤثر در آن شرکت کرده و امکان استفاده حداکثری از ظرفیت‌های این نهاد بین المللی فراهم شود.

وی با بیان اینکه در این راستا و برای بررسی مواضع کشور تاکنون ۹ جلسه با دستگاه‌های مرتبط از جمله مرکز ملی فضایی ایران برگزار شده است، اعلام کرد: جمع‌بندی صورت گرفته هم‌اکنون در این نشست اعلام و از نقطه نظرات کارشناسان و صاحب‌نظران بهره برداری خواهد شد.

رییس سازمان فضایی ایران  به حضور ایران در دیگر جلسات بین‌المللی نیز اشاره کرد و افزود: علاوه بر کوپوس، در مجامع بین‌المللی دیگر از جمله سازمان همکاری‌های فضایی آسیا و اقیانوسیه (اپسکو) با عضویت ۹ کشور و شورای همکاری‌های فضایی کشورهای اسلامی با حضور ۱۶ کشور اسلامی حضور فعال داریم که گزارشات مربوط به این جلسات را به زودی ارائه خواهیم کرد.

براری بر اهمیت حضور فعال و حداکثری جمهوری اسلامی ایران در مجامع بین‌المللی تأکید و خاطرنشان کرد: حوزه روابط بین‌الملل جزء اولویت‌های مهم و جدی در برنامه‌های سازمان فضایی ایران است که با جدیت در حال پیگیری بوده و بر این اساس باید در راستای تحقق منافع جمهوری اسلامی ایران در مجامع بین‌المللی حضوری پررنگ داشته، در راستای افزایش تعاملات و همکاری‌های بین‌المللی و استفاده حداکثری از ظرفیت و توان مجامع و سازمان‌های بین‌المللی در جهت توسعه تعاملات علمی و فناوری گام برداریم.

در ادامه این نشست دکتر منطقی رییس مرکز ملی فضایی ایران نیز حضور در اجلاس کوپوس را بسیار مهم برشمرد و گفت: برای رسیدن به اهداف کشور باید سه محور را به موازات هم سازمان‌دهی کنیم که این سه موضوع فعالیت‌های صنعتی، فعالیت‌های بین‌المللی و عضویت در کمیته‌های سازمان ملل متحد را شامل می‌شود.

بر اساس اعلام روابط عمومی سازمان فضایی ایران، در ادامه این نشست نیز، گزارشی از اجلاس کمیته "استفاده صلح‌آمیز از فضای ماورای جو سازمان ملل متحد" و "سند پایداری بلند مدت فعالیت‌های فضایی" ( LTS ) ارائه و به بررسی رویکردهای جمهوری اسلامی ایران در اجلاس‌های بین‌المللی پیش رو پرداخته شد.

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه