"نبود تضمین برای مالکیت معنوی"؛ دغدغه‌ی اصلی کسب و کارهای نوپا در کشور

مدیرکل دفتر نوآوری و حمایت از سرمایه‌گذاری وزارت ارتباطات یکی از دغدغه‌های اصلی کسب‌وکارهای نوپا را نبود تضمین برای مالکیت معنوی عنوان کرد و خواستار ورود بخش دولتی درگیر موضوع برای ثبت مالکیت معنوی در تمام موارد مربوطه شد.

"نبود تضمین برای مالکیت معنوی"؛ دغدغه‌ی اصلی کسب و کارهای نوپا در کشور

مدیرکل دفتر نوآوری و حمایت از سرمایه‌گذاری وزارت ارتباطات یکی از دغدغه‌های اصلی کسب‌وکارهای نوپا را نبود تضمین برای مالکیت معنوی عنوان کرد و خواستار ورود بخش دولتی درگیر موضوع برای ثبت مالکیت معنوی در تمام موارد مربوطه شد.

به گزارش عصر ارتباط به نقل از تسنیم، حمید احمدیان در حاشیه جلسه کمیسیون ICT اتاق بازرگانی درباره مشکلات حوزه کپی‌رایت که بارها مورد گلایه اعضای کمیسیون فاوا اتاق بازرگانی ایران بوده است، اظهار کرد: قبل از کپی‌رایت مالکیت معنوی است که ارزش و اهمیت دارد و گویای این است که محصول نرم‌افزاری در واقع دارایی و دانش سازنده آن بوده است.
وی افزود: یکی از دغدغه‌های کسب‌وکارهای نوپای ما این است که سازندگان نرم‌افزار می‌ترسند وقتی طرحی دارند آن را در اختیار سرمایه‌گذار قرار دهند چون تضمین لازم برای آنکه طرحشان در اختیار افراد دیگر قرار گرفته و از آن سوء استفاده نشود، وجود ندارد. به نظر من باید بخش دولتی درگیر این موضوع کمک کند تا ثبت مالکیت معنوی در تمام موارد رعایت شود.
مدیرکل دفتر نوآوری و حمایت از سرمایه‌گذاری وزارت ارتباطات خاطر نشان کرد: پس از تولید اپلیکیشن هم باید مراقب بود که این نرم‌افزار به راحتی کپی نشود و در صورتیکه این کار انجام شد به سرعت با متخلف برخورد شود؛ ما قوانین مربوطه را در کشور داریم اما این که چه میزان این قوانین اجرا می‌شوند، بحث دیگری است؛ مشکل به نظر من در بحث نظارت است و می‌بایست نظارت‌ها را بیشتر کنیم.
احمدیان درباره استفاده از نرم‌افزارهای بین‌المللی و رعایت نشدن کپی‌‌رایت آنها نیز عنوان کرد: بالاخره در این سال‌ها عرف شد برخی شرکت‌ها با ادبیات هک و کرک نرم‌افزار را ایرانیزه می‌کنند که قطعا از نگاه حرفه‌ای و بین‌المللی برای کشور ما وجهه خوبی ندارد؛ البته همه این مشکل هم تقصیر ما نبوده چرا که برخی از شرکت‌های معتبر بین‌المللی به دلیل شیطنت‌های امریکا و مسائل مرتبط با تحریم‌ها فضای تکنولوژی را برای ما تحریم کرده‌اند.
وی افزود: یک روز اپ‌استور دسترسی ما را می‌بندد و روز دیگر برای رفتن به یک سایت با آی‌پی ایران اجازه دسترسی داده نمی‌شود و همین مسائل باعث می‌شود که به فکر دور زدن بیفتیم؛ پس همه مشکل از جانب ما نیست بلکه آنها نیز ضوابط را رعایت نمی‌کنند و نیامده‌اند مشکلات را براساس ضوابط بین‌المللی حل کنند.
او ابراز کرد: شهروندان ما باید بتوانند به راحتی به محتوای مورد نظرشان دسترسی داشته باشند و بتوانند آنها را خریداری کنند؛ محدودیت در ارائه کارت‌های بین‌المللی برای خرید محصولات نرم‌افزاری خارجی اولین مشکل ماست.
احمدیان یادآور شد: مشکل بعد این است که پس از خرید مثلا نرم‌افزار یا محتوایی که روی CD است امکان ارسال و دریافت آن از طریق پست بین‌الملل بسیار دشوار است؛ پس یکسری مشکلاتی وجود دارد که باعث شده به رعایت نشدن کپی‌رایت درباره محصولات نرم‌افزاری خارجی دامن زده شود.
مدیر کل دفتر نوآوری و حمایت از سرمایه‌گذاری وزارت ارتباطات درباره علت آنکه نرم‌افزارها و بازی‌های خارجی بلافاصله پس از انتشار به شکل غیرقانونی در فضای اینترنت منتشر می‌شوند نیز گفت: به نظر من علت آن است که ما برنامه منسجمی نداشته‌ایم؛ شاید این عدم برنامه‌ریزی نیز به این علت باشد که دسترسی به این منابع سخت و جامعه نیز تشنه رسیدن به این منابع است؛ یعنی نیاز به برخی نرم‌افزارهای خارجی وجود دارد و نمونه داخلی هم ندارند و لذا کاربر هم چاره‌ای ندارد جز آنکه با هزینه کمتری این نرم‌افزارها را به شکل غیرقانونی دانلود کند.
مدیرکل دفتر نوآوری و حمایت از سرمایه‌گذاری وزارت ارتباطات افزود: ما می‌بایست به سمت ایجاد واسط‌هایی که بتواند تعاملات را برقرار کند، برویم و در نقطه مقابل هم باید کمک کنیم برخی نرم‌افزارها مشابه داخلی‌شان تولید شود؛ در کنار این به مسائل و مشکلات زیرساختی مثل امکان تهیه کارت اعتباری هم باید توجه شود و مردم بتوانند کارت‌های اعتباری بین‌المللی را به راحتی و با قیمت به صرفه خریداری کنند.
وی درباره آنکه چگونه می‌توان مشکلات اپ‌نویسان با فروشگاه‌های اندرویدی را به حداقل رسانده و مانع کپی شدن برنامه‌های اپ‌نویسان داخلی شد، گفت: اگر اپ‌نویسان ما سورس‌شان را ثبت کنند به مشکل نمی‌خورند؛ البته ما نیز باید فرآیند ثبت را ساده کنیم؛ یکی از مشکلات ما در این حوزه پیچیدگی فرآیندها است لذا می‌‌بایست فرآیندها را تسهیل کنیم.

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه