همراه ما باشید
هفته نامه عصر ارتباط
اولیـن و پرتیـراژتـرین هفتـه نـامه ICT کشـور

ماجرای حکم جلب مدیر عامل سروش به دلیل امتناع از ارائه اطلاعات یکی از کاربران

ماجرای حکم جلب مدیر عامل سروش به دلیل امتناع از ارائه اطلاعات یکی از کاربران

 مدیر فنی پیام­رسان سروش با بیان این که تا به‌حال هیچ نشت اطلاعاتی و گزارش هک شدن نداشته ایم در مورد حفظ اطلاعات شخصی در این پیام رسان گفت: ما هیچ وقت به خاطر یک دسترسی غیرمجاز، اعتماد کل کاربرانمان را از بین نمی‌ ­بریم.

به گزارش عصر ارتباط به نقل از تسنیم، ایمان عیسی­ زاده مدیر فنی پیام­رسان سروش در همایش «تیک سوم» که در پردیس دانشکده های فنی دانشگاه تهران برگزار شد به سوالات دانشجویان درباره حریم شخصی­شان در این پیام­ رسان پاسخ داد.

وی عنوان کرد: ما در پیام­رسان سروش سعی می‌ کنیم از پروتکل­ های معروف امنیتی استفاده کنیم. علاوه بر آن به صورت مداوم، تست­های امنیتی را در پیام­ رسانمان داریم. هم توسط تیم فنی خودمان در داخل شرکت و هم با تیم ­هایی که بیرون هستند کار می ­‌کنیم و آنها اگر مسئله­ ای امنیتی­ پیدا کنند به ما گزارش فنی می ­‌دهند و ما برای رفع آن اقدام ­می‌ ­کنیم.

عیسی­ زاده اظهار داشت: برخلاف تبلیغات وسیعی­ که علیه سروش می‌ ­شود خدا را شکر تابحال هیچ نشت اطلاعاتی و گزارش هک شدن نداشتیم.

وی ادامه داد: هم­چنین برای حفاظت از محتوای حریم شخصی مردم دیسیپلین­ های خاصی داریم. تا حالا یکبار اتفاق افتاده است که از ما دیتای کاربران را خواسته ­اند؛ پلیس فتای اصفهان اواخر سال گذشته می­ گفت یک کاربری مطلب مجرمانه منتشر کرده و اطلاعات وی را می­‌خواست تا پیگیری کند. ما گفتیم مطابق آیین­ نامه­ ای که داریم، مجاز نیستیم اطلاعاتی دهیم؛ ضمن این که باید با دستور قضایی بیایید. رفتند و با دستور قضایی آمدند ولی دستورشان کامل نبود. لذا همکاری نکردیم تا این که برای مدیرعامل ما حکم جلب صادر کردند.

مدیر فنی پیام­رسان سروش بیان کرد: ما خیلی با مسئولین مختلف از جمله اعضای شورای عالی فضای مجازی صحبت کردیم. گفتیم که اگر مردم بخواهند به پیام ­رسان داخلی اعتماد بکنند، در سطح شورا یا قانون­گذاری کلان مملکت، باید این تضمین را به مردم بدهند که هیچ وقت دسترسی به دیتای آن­ها مجاز شمرده نخواهد شد.

وی افزود: واقعیت این است که سرویسی که مورد انتظار دولت یا حاکمیت از امثال ما هست، برخلاف تصورات عمدتا منع سرویس است. یعنی مثلا می ­‌گویند فلانی دارد رفتار نامناسبی انجام می‌­دهد، دسترسی وی را قطع کنید. من قطع می ­‌کنم ولی این که او چه کسی بود، کجا بود، چه زمانی پیام داد، به چه کسی پیام داد، رفیقش کیست و غیره این­ها را ما نمی ­‌توانیم انتقال بدهیم.

عیسی‌­زاده گفت: با مصوباتی که در شورای عالی فضای مجازی داشتیم، این مسئله تا بخش زیادی محقق شده است. رییس قوه قضائیه هم یک ابلاغیه داشت و برای قضات توضیح داد که وقتی می ­‌خواهند حکمی صادر بکنند، محدودیت‌­هایشان چیست. فتوای رهبری هم که خیلی بیشتر به ما کمک کرد. فتوای رهبری خطاب به خود ما پیام‌­ رسان­ ها بوده که شما حق ندارید اطلاعات شخصی بدهید. هم­چنین مرکز ملی فضای مجازی که بازوی اجرایی شوراست، در این زمینه به شدت فعال شده است. خود وزارت ارتباطات هم همین‌ طور و می‌ ­گوید اگر هر نوع دسترسی از هرجایی از شما خواسته شد، به ما ارجاع بدهید که ما اول برویم با تمام قوانین حقوقی بسنجیم.

وی تصریح کرد: اعتماد، کل سرمایه یک اپلیکیشن پیام ­‌رسانی است. درنتیجه ما هیچ وقت به خاطر یک دسترسی غیرمجاز، اعتماد کل کاربرانمان را از بین نمی‌ ­بریم، حتی یک دسترسی غیرمجاز باعث می ­‌شود کل اعتماد از بین برود. شما دیدید سر فیسبوک با آن همه قدرت تبلیغاتی و رسانه­ ای گسترده به خاطر دسترسی ­‌های غیرمجاز چه بلایی آمد. تمام دنیا علیه­ اش گارد گرفتند. با گذشت زمان وقتی مردم می ­‌بینند که ادعاهای دسترسی و هک واقعیت ندارد کم کم این اعتماد شکل می­‌ گیرد، ولی واقعیت امروز این است که فعلا هجمه­ های رسانه ­ای سنگینی علیه سروش وجود دارد.

به گفته وی پیام‌­رسان سروش در حال حاضر بیش از یازده میلیون کاربر دارد؛ قبل از این که فیلترینگ تلگرام انجام شود، پیام­رسان سروش برنامه مفصلی برای جذب کاربر شروع کرده بود و تا قبل از فیلترینگ، سروش بیش از هفت میلیون کاربر داشت. بعد از فیلترینگ تا زمان حاضر حدود چهار میلیون کاربر دیگر جذب شده است

درج دیدگاه

بررسی بازی