راز جوان ماندن میلیاردرهای تکنولوژی چیست؟

بسیاری از غول‌های سیلیکون ولی، از مدیر اجرایی آمازون جف بزوس گرفته تا موسس پی‌پل، پیتر تیل، در حال سرمایه‌گذاری روی تکنولوژی ضدپیری هستند.

راز جوان ماندن میلیاردرهای تکنولوژی چیست؟

با توجه به تحول باورنکردنی چهره‌های بزرگ‌ترین نام‌های سیلیکون ولی به نظر می‌رسد که برخی از آنها به اکسیر جوانی دست یافته‌اند. در حالی که ترفندهای زیبایی و روتین‌های تناسب اندام سوپرمدل‌ها و سلبریتی‌ها به طور کامل گزارش می‌شود اما راز جوان ماندن ثروتمندترین مردان دنیای تکنولوژی همچنان ناگفته باقی مانده است. شاید به دلیل دیدگاه کلیشه‌ای جامعه به مغرهای متفکر کامپیوتر است.

به گزارش عصر ارتباط به نقل از آنا، وقتی صحبت از یک خوره کامیپوتر می‌شود اولین چیزی که تصور می‌کنیم عینک‌های بزرگ، موهای شانه‌نشده و جلیقه‌های پشمی است.

اما با یک نگاه به برخی از ثروتمندترین مردان جهان می‌توان به این نتیجه رسید که پول و قدرت می‌تواند هر کسی را تبدیل به یکی از خدایان سیلیکون ولی کند.

در ادامه با بعضی از رهبران دنیای تکنولوژی آشنا می‌شوید که تحول چهره آنها قبل و بعد از به شهرت رسیدن غیرقابل باور است.

جف بزوس

سن: 54 سال

ارزش خالص دارایی: 132/8 میلیارد دلار

وقتی جف بزوس با هیکلی عضلانی در کنفرانس سالانه الن و کمپانی سان ولی ظاهر شد، همه را غافلگیر کرد. با سری تراشیده شده، عینک آفتابی و بازوهای عضلانی، بسیاری از کاربران توئیتر مدیر اجرایی آمازون را با ستاره فیلم‌های اکشن، وین دیزل مقایسه کردند.

دیگر خبری از لباس‌های گشاد و موهای کم‌پشت بزوس نبود؛ در میان ثروتمندترین و تاثیرگذارترین افراد جهان بنیانگذار آمازون دوباره متولد شد.

البته بزوس یک شبه تغییر نکرد. در حقیقت این میلیاردر از اوایل سال 2013 باشگاه رفتن را شروع کرد. همانجا بود که برد استون، که درباره بزوس و آمازون می‌نویسد، متوجه شد که مدیر اجرایی در حال انجام تمرینات فیزیکی سختی است.

این روزنامه‌نگار پیش‌بینی کرد که بزوس، که صاحب کمپانی کاوش در فضای بلو اوریجین است، در حال انجام تمرینات فضانوردی است.

اما به نظر می‌رسد که بزوس نیز مانند پیتر تیل، میلیاردر دیگر سیلیکون ولی، علاقه شدیدی پیرامون روند پیری دارد.

هر دو نفر مبالغ قابل‌توجهی را در کمپانی «یونیتی بیوتکنولوژی» سرمایه‌گذاری کرده‌اند؛ کمپانی که در حال توسعه داروهایی برای متوقف کردن، کند کردن یا برعکس کردن روند پیری است.

اطلاعات زیادی از رویکردهای تناسب اندام این میلیاردر تکنولوژی در دست نیست به جز این که هشت ساعت در روز می‌خوابد و یک بار در یک جلسه تجاری برای صبحانه هشت پا خورده است.

 

پیتر تیل

سن: 50 سال

ارزش خالص دارایی: 2/5 میلیارد دلار

تعداد انگشت‌شماری از غول‌های صنعت تکنولوژی بیشتر از پیتر تیل نگران پیر شدن هستند. تیل ادعا می‌کند که تا 120 سالگی زنده خواهد ماند. این سرمایه‌گذار ریسک‌پذیر و یکی از بنیانگذاران پی‌پل در سال 2014 اعلام کرد که از هورمون رشد انسانی استفاده می‌کند تا به حفظ توده عضلانی بدنش کمک کند.

وی در مصاحبه‌ای با بیزنس اینسایدر در این باره گفت: «این هورمو‌ن‌ها خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهند اما امیدوارم که در دهه پیش‌رو درمان سرطان کشف خواهد شد».

در سال 2016، تیل اعلام کرد که علاقه شدیدی به « پراوبوبیوز»، فرآیندی که خون یک فرد جوان به شما تزریق می‌شود تا روند پیری را برعکس کند، دارد.

وی در آن زمان گفت: «چیزهای واقعا جالبی درباره پراوبوبیوز وجود دارد. دانشمندان خون موش‌های جوان را به موش‌های پیر تزریق کردند و دریافتند که تاثیر جوان‌سازی شدیدی دارد».

تیل مبلغ شش میلیون دلار به موسسه «سنس»داده است؛ این کمپانی خصوصی در زمینه توسعه داروهای جلوگیری از پیری فعالیت می‌کند.

همچنین این میلیاردر قراردادی امضا کرده است که بدنش پس از مرگ به صورت عمیق فریز شود.

تیل درباره مرگ می‌گوید: «شما می‌توانید مرگ را قبول کنید، می‌توانید آن را انگار کنید یا می‌توانید با آن مبارزه کنید. فکر می‌کنم جامعه ما پر از افرادی است که یا مرگ را می‌پذیرند یا آن را انکار می‌کنند؛ من ترجیح می‌دهم با آن مبارزه کنم».

علاوه بر سرمایه‌گذاری روی کمپانی‌های ضدپیری، تیل از رژیم غذایی بدون شکر سرسختی پیروی می‌کند.

 

جک دورسی

سن: 41 سال

ارزش خالص دارایی: 3/5 میلیارد دلار

عکس معروفی از دوران نوجوانی جک دورسی وجود دارد؛ دورسی با موهایی ژل زده وسیخ سیخی به رنگ آبی روشن استایل نوجوانان دهه 90 میلادی را به نمایش می‌گذارد.

مدت زیادی است که بنیانگذار و مدیر اجرایی توئیتر ظاهر و استایل خود را عوض کرده است و حالا ریشی دارد که مناسب افراد متجدد سان‌فرانسیسکو است.

دورسی صحبت‌های زیادی درباره روتین روزانه‌اش کرده است: او هر روز صبح برای نیم ساعت مدیتیشن می‌کند و حتی قبل از این که توئیتر خود را چک کند، یک تمرین ورزشی هفت دقیقه‌ای انجام می‌دهد.

این میلیاردر هر روز مسیر خانه تا مقر اصلی کمپانی خود در سان‌فرانسیسکو را پیاده‌روی می‌کند و معمولا در راه به کتاب‌های صوتی یا برنامه‌های رادیویی گوش می‌دهد. براساس گفته‌های دورسی، وی روزهای شنبه به کوه می‌رود و یکشنبه‌ها به تفکر و اندیشه می‌پردازد.

این رهبر جوان دنیای تکنولوژی که در هفته 80 ساعت کار می‌کند، یک بار گفته است که با بالا رفتن سنش، تعادل پیدا کرده و اهمیت فعالیت فیزیکی را درک کرده است.

وی در مصاحبه‌ای در سال 2016 گفت: «وقتی که جوان‌تر بود، معنی ورزش و سلامتی را نمی‌دانستم و درک نمی‌کردم که چه تاثیری بر هوشم دارد. مسیر سختی را برای پیدا کردن تعادل فعلی‌ام طی کرده‌ام اما فکر می‌کنم مفید بوده است. فقط آرزو داشتم که ای کاش در گذشته روش سالم‌تری را برای زندگی انتخاب می‌کردم».

سرگئی برین

سن: 44 سال

ارزش خالص دارایی 47/3 میلیارد دلار

اگر آدرنالین به جوان ماندن کمک کند، مدیرعامل آلفابت، سرگئی برین می‌تواند برای همیشه زندگی کند.

بنیانگذار گوگل برای علاقه شدیدش به ماجراجویی معروف است؛ این غول دنیای تکنولوژی از غواصی گرفته تا ژیمناستیک و بندبازی را امتحان کرده است.

براساس بیزینس اینسایدر، برین با اسکیتر هاکی (ورزشی مشابه ورزش هاکی روی یخ) و التیمیت فریزبی (نوعی بازی ورزشی با بشقاب پرنده) تناسب اندام خود را حفط می‌کند. همچنین وی از انجام انواع فعالیت‌های اکروباتیک لذت می‌برد.

کارمندان گوگل داستان‌هایی زیادی از برین می‌گوید؛ ظاهر این میلیاردر ماجراجو با اسکیت به جلسات می‌رود، در دفترش روی دستانش راه می‌رود و رویدادهایی را مدرسه سیرک برگزار می‌کند.

باوجود این که برین در میان دوستانش به عنوان فردی شوخ‌طبع و خنده‌رو شناخته می‌شود اما دلیل مهمی برای جدی گرفتن تناسب اندامش دارد.

برین در سال 2008 دریافت که ژن «LRRK2» جهش یافته است که این امر ریسک ابتلا به پارکینسون را به شدت بالا می‌برد؛ بیماری که مادر وی از آن رنج می‌برد.

بنابراین برین تصمیم گرفت رژیم غذایی خود را عوض کند و به طور مرتب ورزش کند ، به امید این که 50 درصد شانس ابتلا به بیماری پارکینسون را به نصف برساند.

وی در مصاحبه‌ای اظهار کرد: «تا وقتی که اکسیر حیات کشف شود، همه ما مجبوریم در سنین پیری با بیماری‌هایی دست و پنجه نرم کنیم؛ اکثر افراد نمی‌دانند که این بیماری‌ها چه خواهد بود اما به احتمال زیاد بیماری من پارکینسون باشد و من دهه‌ها سال برای مقابله آن وقت داشتم».

ایلان ماسک

سن: 46 سال

ارزش خالص دارایی: 19/3 میلیارد

ایلان ماسک قبل از این که کمپانی‌هایی مانند اسپیس ایکس و تسلا را تاسیس کند، کودکی اهل آفریقای جنوبی بود که در حال خودآموزی برنامه‌نویسی کامپیوتر بود و به شدت از مورد اذیت و آزار قرار می‌گرفت.

این اذیت و آزارها تا حدی پیش رفت که کار به بیمارستان کشید؛ گروهی از پسربچه‌ها ماسک را از پله‌ها به پایین هل دادند و آنقدر او را زدند تا بیهوش شد.

حالا ماسک میلیاردر است و یکی از غول‌های تکنولوژی محسوب می‌شود. با این حال اطلاعات کمی درباره رژیم غذایی یا روتین ورزشی ماسک وجود دارد.

درحالی که ماسک 100 ساعت در هفته کار می‌کند حتی شک داریم که وقت این را داشته باشد که ورزش کند.

مدیر اجرایی تسلا می‌گوید که تنها به شش ساعت خواب نیازد دارد و اغلب صبحانه نمی‌خورد. معمولا نهار را در پنج دقیقه می‌خورد و یک یا دو بار در هفته برای کاردیو یا وزنه‌برداری به باشگاه می‌رود.