طراحی ربات برای کمک به افراد معلول توسط پژوهشگران کشور

پژوهشگران کشورمان در طرحی ساخت ربات واسط مغز و ماشین برای شبیه‌سازی حرکات گردن و چشم انسان با استفاده از سیگنال‌های مغز را انجام دادند.

طراحی ربات برای کمک به افراد معلول توسط پژوهشگران کشور

 آیا می‌دانستید با استفاده از سیگنال‌های مغزی می‌توان به افراد معلول کمک کرد تا با فکر و اراده خود بسیاری از فعالیت‌ها را انجام دهند

به گزارش عصر ارتباط، با کمک فناوری پژوهشگران کشورمان رباتی طراحی کردند تا به کمک افراد معلول بیاید. در طرح "ساخت ربات واسط مغز و ماشین برای شبیه سازی حرکات گردن و چشم انسان با استفاده از سیگنال‌های مغز" محققان دانشگاه تهران با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی‌ساخت این ربات را انجام دادند.
از اهداف این طرح کمک به افرادی است که دچار بیماری اوتیسم هستند و نیاز به کار درمانی و تمرین دارند این افراد به مرور توانایی برقراری ارتباط با محیط اطراف خود را از دست می‌دهند. با استفاده از این سیستم می‌توان به این افراد کمک بسیاری کرد، به طوری که با حرکات خود بتوانند عکس العملی از یک ربات ببینند یا با آن صحبت کنند. به این ترتیب با تمرین بتوانند با محیط اطراف خود ارتباط برقرار کرده و از پیشرفت این بیماری جلوگیری کنند. هدف دیگر این طرح کمک به افراد معلول و به خصوص افرادی است که دچار قطع نخاع شده اند. با استفاده از سیگنال‌های مغز و ربات می‌توان برای این افراد امکان انجام برخی حرکات را فراهم کرد. مثلاً این افراد می‌توانند صندلی چرخدار خود را با حرکات چشمانشان یا حتی با فکر کردن به آن تکان دهند. از اهداف دیگر این طرح بهبود سازی حرکت سر در ربات‌های انسان نما است. اکثر این ربات‌ها حرکت سر محدودی دارند که با انجام این طرح سعی در بهبود حرکت سر این رباتها وجود دارد.
براساس گزارش فارس، البته موجه‌ ترین کاربران این سیستم‌ها را بیماران فلج کامل، قطع نخاعی و ALS4 و سایر افراد با ناتوانی‌های حرکتی مختلف تشکیل می‌دهند. این افراد در اثر تصادف، سکته مغزی یا عوامل ژنتیکی به تدریج قدرت حرکت اعضای بدن خود را از دست می-دهند. در حالت حاد، این بیماران حتی توانایی تکلم یا حرکت دادن پلک چشم خود را ندارند. در این صورت اگر مغز سالم باشد، شاید آخرین فرصت این افراد در تعامل با محیط خارج همین سیگنال‌های مغزشان باشد. با کمک این سیستم همچنین می‌توان به بیماران قطع عضو برای زندگی راحت تر کمک کرد با این وجود توسعه سامانه‌های ارتباط مغز و رایانه با هدف کمک به افراد ناتوان، تنها شاخه کوچکی از رؤیای بزرگ ارتباط انسان و ماشین است.

امروزه گروه‌های مختلف به طراحی چنین سیستم‌هایی برای افراد سالم و به عنوان یک راه ارتباطی اضافی یا حتی برای بازوهای رایانه ای می‌پردازند. چنین سامانه‌هایی در حال پیشرفت و بهبودند و جای امیدواری است که در آینده نزدیک برای افراد سالم نیز قابل استفاده باشد. در این طرح در ابتدا با بررسی حرکت چشم و گردن باید متوجه شد چگونه می‌توان حرکات چشم و گردن را به ربات منتقل و آن را به صورت طبیعی بر روی ربات شبیه سازی کرد. در این طرح هدف استفاده از سیگنالهای الکتروانسفالوگرام 1 و ارسال آن به ربات موازی کروی برای شبیه سازی حرکات سر انسان یعنی حرکت چشم که دارای دو درجه آزادی است.
سیستم‌های ارتباط مغز و رایانه یک مسیر ارتباطی بین مغز و ابزار و ادوات مصنوعی مثل ربات است. در این سیستم‌ها برای تولید سیگنال در مغز حتماً به یک فعالیت ماهیچه ای نیاز نیست، یعنی حتی با فکر کردن و تصور کردن حرکت یک عضو مثل انگشتان یا حتی دست یا پا، سیگنال خاصی تولید می‌شود که با پردازش و انتقالِ آن به عضو یا ابزار می‌توان آن را حرکت داد.

امروزه استفاده از سیگنال‌های مغز و ربات‌ها در همه صنایع به خصوص پزشکی رو به افزایش است. با انجام این طرح به بسیاری از افرادی که دچار آسیب‌های جسمانی شده اند، امکان داشتن زندگی طبیعی همانند افراد سالم داده می‌شود. افرادی که قادر به انجام هیچ حرکتی جز حرکت چشمان خود نیستند به راحتی و فقط با حرکت چشمانشان می‌توانند صندلی چرخدار خود را حرکت دهند. با انجام این طرح علاوه به کمک به بیماران، در صنایع دیگری از جمله صنایع خودرو پیشرفت‌های زیادی حاصل می‌شود و میزان تصادفات کاهش می‌یابد و همچنین می‌توان بسیاری از کارها را فقط با حرکات ساده یا با فکر کردن به آنها انجام داد. استفاده از علوم اعصاب در صنایع مختلفی از جمله صنعت خودروسازی به سرعت رو به افزایش است. دلیل آن سرعت بالاتر عکس العمل است. یکی دیگر از مهمترین کاربردهای آن در خودروسازی، تشخیص خواب آلودگی راننده با استفاده از سیگنال‌های مغز و هوشیار کردن است.