وزیر ارتباطات: جامعه ما با دو ابر چالش یعنی محدودیت منابع و اشتغال روبه‌روست/ باتوجه به شرایط بین‌المللی پیش‌بینی می‌شود با محدودیت‌های جدی‌تر روبه‌رو شویم که راه حل آن بهره وری است.

محمدجواد آذری جهرمی صبح امروز از پارک علم و فناوری دانشگاه تهران بازدید کرد. وی در این بازدید برای همکاری با بخش دانشگاهی کشور در جهت توسعه اقتصاد دیجیتال، اعلام آمادگی کرد.

وزیر ارتباطات:  جامعه ما با دو ابر چالش یعنی محدودیت منابع و  اشتغال روبه‌روست/ باتوجه به شرایط بین‌المللی پیش‌بینی می‌شود با محدودیت‌های جدی‌تر روبه‌رو شویم که راه حل آن بهره وری است.

زیر ارتباطات و فناوری اطلاعات صبح امروز از پارک علم و فناوری دانشگاه تهران بازدید کرد. وی در این بازدید برای همکاری با بخش دانشگاهی کشور در جهت توسعه اقتصاد دیجیتال، اعلام آمادگی کرد.

به گزارش عصر ارتباط  محمدجواد آذری جهرمی در جلسه معرفی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران  با اشاره به افزایش ۱۶۰۰ میلیارد تومانی درآمد دولت در اثر اجرای یکی از زیر پروژه‌های دولت الکترونیک در اجرای طرح ثبت گوشی‌های همراه گفت: این درحالیست که با تمام سرمایه‌گذاری‌هایی که تاکنون صورت گرفته، سهم دولت از بازار ICT در کشور ۵۰۰۰ میلیارد تومان می‌شود.

وی با بیان اینکه هزینه در عرصه دانشگاهی نوعی سرمایه گذاری است، گفت: چراکه بعدا چند برابر این هزینه‌ها به جامعه بازمی‌گردد و هر مجموعه‌ای که در این عرصه پا بگیرد، در رشد و ترقی کشور موثر است.

وی با اشاره به اینکه با تغییر دولت‌ها نقش و اثر مجموعه‌های دانشگاهی قابل جعل و تکذیب شدن نیست و فقط ممکن است اولویت‌ها جابه جا شود، افزود: جامعه ما با دو ابر چالش محدودیت منابع و دوم اشتغال روبه‌روست.

آذری جهرمی‌با بیان اینکه بیشتری میزان بیکاری در کشور در میان قشر تحصیلکرده وجود دارد، اظهار کرد: باتوجه به شرایط بین‌المللی پیش‌بینی می‌شود با محدودیت‌های جدی‌تر روبه‌رو شویم که راه حل آن بهره‌وری است.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید با تاکید بر اینکه یکی از بزرگترین کاربردهای فناوری اطلاعات افزایش بهره‌وری در همه حوزه‌ها ا‌ست، تصریح کرد: با سرمایه‌گذاری‌هایی که از ابتدا تاکنون در عرصه ارتباطات و فناوری اطلاعات صورت گرفته است، بازاری به ارزش ۳۵ هزار میلیارد تومان ایجاد شده است که از این میزان پنج هزار میلیارد تومان به خزانه دولت تزریق می‌شود که یکی از منابع بودجه دولت به حساب می‌آید.

او با اشاره به اینکه تا پایان برنامه ششم توسعه این بازار با رشد ۲.۵ برابری باید به بیش از ۱۰۰هزار میلیارد تومان برسد، خاطرنشان کرد: فقط با اجرای طرح ثبت گوشی‌های همراه به عنوان یک زیر پروژه دولت الکترونیک با ارتباط سه دستگاه وزارت ارتباطات، وزارت صنعت و گمرک کشور بیش از ۱۶۰۰ میلیارد تومان در سال پرداختی به خزانه دولت بالا رفت.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه تحول دیجیتال مبتنی بر فناوری است، گفت: نخستین نشانه تحول دیجیتال در حوزه اقتصادی است اما آثار آن در حوزه اجتماعی و فرهنگی نیز رخ می‌دهد که اگر به ظرفیت تحول دیجیتال در کشور اعتماد کنیم و با نگرانی‌های فرهنگی با پیشرفت‌ها و دستاوردها مخالفت نکنیم، قطعا اثر بی نظیری در کشور می‌گذارد.

وی همچنین  از آماده شدن طرحی با همکاری شش دستگاه دولتی خبر داد و افزود: با همکاری وزارت ارتباطات، کار، صنعت، علوم و سازمان امور استخدامی‌و معاونت علمی‌و فناوری ریاست جمهوری طرح کارآفرین را آماده شد که در دولت به کمیسیون اقتصادی ارجاع شده است.

آذری جهرمی‌با بیان اینکه یکی از مفاهیم موجود در این طرح پارک اقتصاد دیجیتال است، اظهار کرد: این پارک محیطی را برای ایجاد ظرفیت در مجموعه‌های فعال ایجاد می‌کند تا از مراحل رشد آنها حمایت شود.

عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به اینکه حمایت‌های در نظر گرفته شده در این طرح شامل حمایت‌های بیمه ای، اعطای تسهیلات حمایتی، در نظر گرفتن معافیت‌های مالیاتی، تامین منابع مالی ارزان قیمت می‌شود، تصریح کرد: اثر مهم تحول دیجیتال ایجاد رفاه در زندگی مردم است که با ایجاد اشتغال و ثروت آفرینی بدست می‌آید.

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه