وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات: اگر امروز به ظرفیت‌‌‌‌های پیام‌‌‌رسان‌‌‌های بومی نگاه کنیم، آنها رشد قابل قبول و قابل توجهی داشتند و امروز ۱۰ میلیون و پانصد هزار کاربر بدون اختلال کار می‌‌‌کنند

 وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه مسائل کشور را باید با واقعیات حل کنیم و نه با تفکر و آرزو تاکید کرد: مجموعه پیام‌‌‌رسان‌‌‌های بومی خوب کار کردند و به رشد قابل توجهی رسیده‌ اند و انتظار مازاد از آنها نداریم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات:  اگر امروز به ظرفیت‌‌‌‌های پیام‌‌‌رسان‌‌‌های بومی نگاه کنیم، آنها رشد قابل قبول و قابل توجهی داشتند و امروز ۱۰ میلیون و پانصد هزار کاربر بدون اختلال کار می‌‌‌کنند

 وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه مسائل کشور را باید با واقعیات حل کنیم و نه با تفکر و آرزو تاکید کرد: مجموعه پیام‌‌‌رسان‌‌‌های بومی‌خوب کار کردند و به رشد قابل توجهی رسیده‌ اند و انتظار مازاد از آنها نداریم.

به گزارش  عصر ارتباط به نقل از ایلنا، محمد جواد آذری جهرمی‌وزیر ارتباطات در جمع خبرنگاران در حاشیه بازدید از دستاوردهای پارک علمی‌و فناوری دانشگاه تهران در پاسخ به این سوال که برخی از پیام‌‌‌رسان‌‌‌های بومی‌معتقدند که حمایت‌‌‌‌های لازم از سوی وزارت ارتباطات صورت نمی‌‌‌ گیرد، عنوان کرد: شورای عالی فضای مجازی در راستای ساماندهی پیام‌‌‌‌رسان‌‌‌‌ها، قانونی را تصویب و به همه دستگاه‌‌‌‌ها ابلاغ کرد که مطابق آن وظایفی بر عهده سایر دستگاه‌‌‌‌ها قرار داده شده که بر همین اساس شش تکلیف برعهده وزارت ارتباطات است.

وی در ارتباط با این تکالیف اظهار کرد: تکالیف وزارت ارتباطات شامل در اختیار گذاشتن فضا و امکانات در مراکز داده مربوط به این وزارتخانه تا تسهیلات برای آنان ایجاد شود، اتصال رایگان به شبکه ملی اطلاعات و در اختیار قرار دادن اینترنت، است.

بالاترین مقام مسوول حوزه ICT کشور با اشاره به اینکه تکلیف داریم در سمت مصرف‌‌‌ کننده تعرفه ترجیهی را برای آنها لحاظ کنیم، ادامه داد: ضمنا مطابق این قانون از منابعی که در اختیار داریم بابت حمایت از شرکت‌‌‌‌های دانش‌‌‌ بنیان، منابعی را در قالب وام وجوه اداره شده با بهره کم در اختیار آنها قرار می‌ دهیم. علاوه بر آن تکلیف شده تا زیرساخت‌‌‌‌های دولت الکترونیک را در اختیار پیام‌‌‌ رسان‌ها بگذاریم.

آذری جهرمی‌با اعلام اینکه در همه بخش‌‌‌‌ها، تکالیف را انجام دادیم، اضافه کرد: فقط اتصال پیام‌‌‌‌رسان‌‌‌‌ها به زیرساخت‌‌‌های دولت الکترونیک باقی مانده که در حال انجام است و براساس منابعی که در اختیار داشتیم تلاش شده تا در اختیار آنها قرار داده شود به گونه‌ ای که در ارزیابی مرکز ملی فضای مجازی بین دستگاه‌‌‌‌‌هایی مثل صدا و سیما، قوه قضاییه، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت آموزش و پرورش که وظیفه حمایت از پیام‌‌‌رسان‌‌‌های بومی‌را داشتند، وزارت ارتباطات بالاترین عملکرد و ضریب انجام تکالیف را به دست آورد.

وی با تاکید بر اینکه اگر پیام‌‌‌‌رسان‌‌‌‌ها نیازمند کمک‌‌‌‌هایی خارج از این چارچوب‌‌‌‌ها باشد، نیاز به مقررات دارد، افزود: تفاوت نظام دولتی و با سایر حوزه‌‌‌‌ها این است که در دولت هیچ کاری بدون قانون قابل انجام نیست. البته وزیر اختیاراتی دارد اما این اختیارات در حوزه و حیطه قانون است و اگر ما امکاناتی را در اختیار شرکتی قرار دهیم و در اختیار دیگری ندهیم این سوال پیش می‌‌‌ آید که چرا از دیگری حمایت صورت نگرفته است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه رشدی که پیام‌‌‌رسان‌‌‌های بومی‌در این مدت به دست آورده‌‌‌‌اند با همکاری‌‌‌‌هایی بوده که وزارت ارتباطات پیش برده است، بیان کرد: اما یکی از زیرساخت‌‌‌‌های مهمی‌که دچار چالش است زیرساخت اعتماد است و از آن کسی که مسئول موضوع اعتماد است، سوال شود که چه اتفاقی در این حوزه افتاده است.

آذری جهرمی‌گفت: امروز در ارزیابی چگونگی اجرای دستورالعمل مقام معظم رهبری برای دستگاه‌‌‌‌‌های غیربدنه اجرایی و هم دستورالعمل دولت متوجه می‌‌‌ شوید که بیشترین عملکرد در حوزه پیام‌‌‌‌رسان‌‌‌‌ها را کدام مجموعه داشته است.

وی با تمجید از کار مجموعه پیام‌‌‌رسان‌‌‌های بومی‌اظهار داشت: آنها کارشان را پیش بردند و خوب کار کردند و ما انتظار مازاد از آنها نداریم چراکه بخشی از آن به نوع نگاه به این شرکت‌‌‌‌ها و مکانیزم‌‌‌‌های تبلیغاتی بر می‌‌‌ گردد.

این عضو کابینه دولت تدبیر و امید با یادآوری اینکه به طور شفاف در دی ماه سال ۹۶ اعلام کردم که این شرکت‌‌‌‌‌ها توان تحمل یک میلیون و پانصد هزار کاربر را دارند، عنوان کرد: بعد از ادامه ارزیابی‌‌‌‌ها در فروردین ۹۷ اعلام کردیم که با همه اقدامات پیام‌‌‌ رسان‌ها و بسته‌‌‌‌های حمایتی توان آنها به ۱۵ میلیون کاربر رسیده است، در حالی که برخی اینگونه بیان کردند که پیام‌‌‌رسان‌‌‌های بومی‌امروز ظرفیت پوشش همه نیازهای کشور را دارند و توقع و انتظار مازاد بر توان تیم‌‌‌‌های داخلی ایجاد کردند.

آذری جهرمی‌با تاکید بر اینکه نباید بر تیم‌‌‌‌های دانش‌‌‌ بنیان داخلی تکالیف و چهارچوب‌‌‌‌هایی را اعمال کنیم که تحمل آن را ندارند، گفت: اگر امروز به ظرفیت‌‌‌‌های پیام‌‌‌رسان‌‌‌های بومی‌نگاه کنیم، آنها رشد قابل قبول و قابل توجهی داشتند و امروز ۱۰ میلیون و پانصد هزار کاربر بدون اختلال کار می‌‌ کنند.

وی در مورد علت ناراضی بودن بعضی از پیام‌‌‌‌ رسانان افزود: وقتی جامعه، تیمی‌را مقصر بداند که با همه محدودیت‌‌‌‌ها و چالش‌‌‌‌های فنی، شش ماه یا یک سال کار خود را شروع کرده، موضوع اینگونه مطرح می‌‌‌ شود که از من حمایت نشده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از رسانه‌‌‌‌ها به خصوص رسانه ملی خواست تا با واقعیات و داشته‌‌‌‌ها، مسایل کشور را حل کنیم و نه با تفکر و آرزوها و تصریح کرد: باید آرزوها را به عنوان شاخص قرار دهیم و حرکت کنیم و انتظارات فراتر از توان فعلی مجموعه‌‌‌‌ها را نباید درست کرد.

آذری جهرمی‌با بیان اینکه پیام‌‌‌ رسانان ما ظرفیت مدیریت فضای سیاسی کشور و ظرفیت به دوش کشیدن بار سیاسی فعالیت رسانه‌‌‌ ای کشور را ندارد، یادآور شد: چون برای رسانه‌‌‌‌‌ها محدودیت‌‌‌‌‌ها ایجاد شده، بنابراین همه انتظارات این است که بار رسانه را پیام‌‌‌ رسان مدیریت کند.

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه