ساخت پهپاد ویژه همکاری با پلیس!

دو شرکت "آکسون" و "دی‌جی‌آی" قصد دارند در زمینه ساخت پهپاد برای پلیس آمریکا،با یکدیگر همکاری کنند.

ساخت پهپاد ویژه همکاری با پلیس!

شرکت آمریکایی "آکسون"(Axon) اعلام کرده که قصد دارد با شرکت چینی "دی‌جی‌آی"(DJI) در برنامه فروش پهپاد به پلیس آمریکا موسوم به "آکسون‌ایر"(Axon Air) مشارکت کند.

به گزارش عصر ارتباط به نقل از ایسنا، "مایکل پری"(Michael Perry)، مدیر شعبه آمریکای شمال شرکت دی‌جی‌آی، در مصاحبه‌ای گفت: همکاری دی‌جی‌آی با آکسون، به سازمان‌های مجری قانون، این امکان را می‌دهد که از قابلیت‌ها و داده‌های پهپاد، به صورت ایمن و موثر در شغل خود استفاده کنند و توانایی این سازمان‌ها را در محافظت از مردم و نجات جان آنها افزایش می‌دهد.

پهپادها، کم‌هزینه و خودکار هستند، توانایی نظارت پلیس را گسترش می‌دهند و همچنین، امکان تحلیل سریع‌تر صحنه جرم، ردیابی مظنونین در حال فرار و پیگیری وقایع رخ داده در محیط اطراف را فراهم می‌کنند.

دانشمندان، در مورد اجازه پلیس نسبت به جمع‌آوری و نگهداری مجموعه بزرگ داده‌ها هشدار داده‌اند زیرا پهپادها قادر هستند دید هوایی واضحی داشته باشند. هنوز مشخص نیست که آیا امکان ناشناس ماندن این پهپادها وجود دارد یا نه.

"اتحادیه آزادی‌های شهروندی آمریکا"(ACLU) نیز نگرانی خود را از مضطرب شدن اذهان عمومی و اعتراض مردم نسبت به شناسایی یا هدف قرار گرفتن، ابراز داشته است.

در تبلیغات این خبر، ادعایی مبنی بر تشخیص چهره با پهپاد به چشم نمی‌خورد اما شرکت آکسون اخیرا تایید کرد که در حال بررسی قابلیت تشخیص چهره در دوربین‌های بدنه پهپاد است.

حامیان حفظ حریم خصوصی هشدار داده‌اند چنین قابلیتی به این معناست که در آینده، عبور از مقابل یک مامور پلیس، به طور بالقوه می‌تواند نوعی نظارت یا بررسی هویت باشد. در صورتی که پهپادها به فناوری تشخیص چهره مجهز شوند، قدم زدن بیرون از منزل نیز نوعی بررسی هویت خواهد بود.