از "عکس‌" تا "حرکات" عجیب و غریب، برای "جذب" فالوئرهای میلیونی به خاطر "جلب توجه"

​​​​​​​یک پژوهشگر رسانه گفت:« باید در کنار بها دادن به فعالان اقتصادی فضاهای مجازی ،قانون کسب و کار در این عرصه محکم و دقیق شود تا فضای نامناسب کاهش یافته و کمتر شاهد آسیب ها باشیم.»

از "عکس‌" تا "حرکات" عجیب و غریب، برای "جذب" فالوئرهای میلیونی به خاطر "جلب توجه"

شاخ‌های مجازی ایران به دو دسته تبدیل شده‌اند ، شاخ‌های اینستاگرامی  و شاخ‌های توئیتری ،  اولین دسته  با کارهای عجیب  و ظاهر متفاوت، فالوئرهای میلیونی جمع کرده‌اند و دسته دوم فرهیختگانی هستند که با ادعای فضل و کمالات و ژست یک سر و گردن بالاتر از بقیه بودن، در این فضا جولان می‌دهند. هر دو دسته اما در یک خصوصیت مشترک هستند. آن هم جلب توجه.

به گزارش عصر ارتباط، اما مشکل کجاست که بر تعداد چنین افرادی روز به روز افزوده می‌شود؟ چرا هر روز شاهد رشد فعالیت این افراد هستیم  و در کنار آن مشاهده می‌کنیم که رشد فرهنگی و فضای گفتاری و میزان سطح علم‌اندوزی و سواد تحصیلی کاهش می‌یابد.

در این خصوص ، حسین نوری خواه، مدرس دانشگاه و پژوهشگر فضای مجازی در گفت‌و‌گویی که با برنا داشته به بررسی این معضل پرداخته است.

نوری خواه در این خصوص گفت:« فضای مجازی فارغ از همه جذابیت‌ها  مشکلات خاص خود را دارد. برای مثال نباید کودکان را در این فضا رها کرد. در غیر این صورت شاهد بروز مشکلات متعددی خواهیم بود. این مسئله ای است که کمتر مورد توجه قرار گرفته است.همچنین این فضا به  فضای کسب و کار بسیاری از افراد تبدیل شده است  به طوری که برای مخاطبان زیاد، پول‌های میلیاردی داده می‌شود.در واقع پشت این فالوئرهای زیاد، پشتوانه مالی نهفته است. متاسفانه برخی افراد ترجیح می‌دهند از طرق غلط و نادرست به جذب مخاطب اقدام کنند و از این طریق کسب درآمد می‌کنند که  رواج این فضای نامناسب مشکلاتی را ایجاد کرده است. »

وی در خصوص علت  افزایش  آمار افرادی که درایران  با بالا بردن فالوئرهای خود کسب درآمد می‌کنند  گفت: « متاسفانه همه افراد دوست دارند راه ساده را برای کسب درآمد برگزینند. وقتی افراد می‌بینند می‌توانند با یک عکس ساده کسب درآمد کنند، این کار را می‌کند و  برخی از این کسب و کارها به سبب غیرقانونی بودن، با دزدی و کلاهبرداری همراه است.»

نوری خواه در خصوص راه‌های درست و امن برای استفاده از فضای مجازی برای کسب و کار گفت:« وقتی در فضایی قانون حاکم باشد، هرج و مرج پیش نمی‌آید و ما شاهد بروز هزاران آسیب نمی‌شویم .هر چقدر یک فضا قانونمندتر باشد، استفاده افراد و نوع کسب و کار افراد قانونمدارتر است.»

وی در ادامه افزود:« البته ویژگی‌های یک فرهنگ هم در شکل‌گیری افراد سرآمدی چون مارک زوکربرگ موثر است. اگر تلاش شود مشکلات و آسیب‌های فرهنگیمان را با قانون و فرهنگ‌سازی حل کنیم، درصد بالایی از این خودنمایی‌های پوشالی از بین می‌رود.»

او در پایان خاطرنشان کرد: اگر تلاش شود فضای کسب و کار بیشتری در کشور برای افراد مهیا شود، دیگر افراد با مانعی برای ابداع و کسب و کار خود مواجه نیستند و در نتیجه ما کمتر با مسائلی چون فرار مغزها مواجه می‌شویم.باید در کنار بها دادن به فعالان اقتصادی فضاهای مجازی ،قانون کسب و کار در این عرصه محکم و دقیق شود  تا فضای  نامناسب کاهش یافته  و کمتر شاهد آسیب‌ها باشیم.

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه