ساخت پوست مصنوعی که درد را حس می‌کند!

در سال های اخیر انواع جدیدی از پروتزهای زیستی تولید شده اند که نه تنها از نظر ساختاری بهبود یافته اند، بلکه انتقال حواس را هم ممکن می کنند.

ساخت پوست مصنوعی که درد را حس می‌کند!

در سال های اخیر انواع جدیدی از پروتزهای زیستی تولید شده‌اند که نه تنها از نظر ساختاری بهبود یافته اند، بلکه انتقال حواس را هم ممکن می‌کنند.

به گزارش  عصر ارتباط به نقل از مهر، تا به حال هیچ یک از این پروتزهای مصنوعی قادر به انتقال حس درد نبوده اند. اما به تازگی پروتزی تولید شده که در قالب پوست الکترونیک قابل استفاده است و با استفاده از آن می‌توان علائم درد را نیز منتقل کرد.

مهندسان دانشگاه جان هاپکینز می‌گویند امیدوارند در آینده نزدیک استفاده از این محصول منحصر به فرد را ممکن کنند. این پوست الکترونیک جدید ای درمیس نام گرفته و اگر با یک شی نوک تیز برخورد کند، درد را حس کرده و به فردی که از آن استفاده می‌کند، منتقل می‌کند.

این اولین بار است که یک پروتز نه تنها برای انتقال حس لامسه قابل استفاده است، بلکه از آن می‌توان برای پی بردن به درد هم استفاده کرد. این پوست مصنوعی مجهز به حسگرها و گیرنده های مصنوعی است که می‌توانند این احساسات را به افراد منتقل کنند.

پوست الکترونیک مذکور برای واقعی نشان دادن حس درد، اطلاعات مربوط به فشار ناشی از برخورد جسم خارجی را به علائمی‌تبدیل می‌کند که قادر به شبیه سازی عملکرد اعصاب واقعی انسان در اثر احساس درد هستند. هنوز مشخص نیست این نوع پوست مصنوعی در چه زمانی و با چه قیمتی در دسترس افراد معلول قرار می‌گیرد.