همراه ما باشید
هفته نامه عصر ارتباط
اولیـن و پرتیـراژتـرین هفتـه نـامه ICT کشـور

پیش‌بینی دقیق‌ آب و هوا با کمک هوش مصنوعی

پیش‌بینی دقیق‌ آب و هوا با کمک هوش مصنوعی

 پی بردن به مدت زمان وقوع یک توفان، شدت و گستردگی آن و همین طور پیامدهای آن کار ساده‌ای نیست و در صورتی که چنین پیش بینی‌هایی به دقت انجام نشوند ممکن است جان میلیون‌ها نفر به خطر بیفتد یا خسارات مالی گسترده ای وارد شود.

به گزارش عصر ارتباط به نقل از مهر، حال پژوهشگران آمریکایی در حال ابداع الگوریتم هوش مصنوعی جدیدی هستند که با بررسی متغیرهای مختلفی که ذهن انسان توان تجزیه و تحلیل همه آنها را ندارد، قادر به پیش بینی و برآورد دقیق تغییرات آب و هوایی خطرناک و به تبع آن احتمال وقوع توفان‌ها و دیگر سوانح طبیعی است.

سیستم یادشده می‌تواند رویدادهایی از این دست را پیش بینی کند و لذا افراد شاغل در اورژانس، هلال احمر و غیره فرصت بیشتری برای کمک به افراد سانحه دیده یا انتقال آنها به نقاط امن خواهند داشت.

البته تولید چنین ابزاری قبلا هم اتفاق افتاده و به عنوان مثال شرکت آی بی ام، ابزار پیش بینی مبتنی بر هوش مصنوعی خاص خود را ابداع کرده که با دقت حداکثر ۷۰ درصد و در فاصله ۷۲ ساعت تا وقوع یک توفان می‌تواند شدت و وسعت آن را پیش بینی کند. اما پژوهشگران می‌گویند سیستم جدید با دریافت انبوهی از اطلاعات در مورد وقوع توفان‌های سهمگین در سال‌های گذشته از دقت بیشتری برخوردار خواهد بود.ذ

درج دیدگاه

بررسی بازی