زیرنظر گرفتن واکنش افراد به تبلیغات‌های آنلاین، در تکنولوژی جدید فیس‌بوک

گزارش‌ها حاکی از آن است که فیس‌بوک به طور نامحسوس واکنش افراد حین تماشای تبلیغات را ضبط می‌کند.

زیرنظر گرفتن واکنش افراد به تبلیغات‌های آنلاین، در تکنولوژی جدید فیس‌بوک

گزارش‌ها حاکی از آن است که فیس‌بوک به طور نامحسوس واکنش افراد حین تماشای تبلیغات را ضبط می‌کند.

 به گزارش ایسنا و به نقل از تک رادار، گفته می‌شود اختراع جدید فیس‌بوک به صورتی است که میکروفن گوشی افراد هنگام شنیدن صدای تلویزیون، روشن می‌شود. بر خلاف انتشار این خبر ، زاکربرگ، موسس فیس‌بوک این خبر را یک "تئوری توطئه" نامیده است.

فیس‌بوک چند سال است که ایده‌های هیجان انگیز و پیچیده ای را ثبت کرده است. برای مثال در هفته اخیر اختراع تازه فیس‌بوک نشان داد که چگونه یک هوش مصنوعی می‌تواند وقایع مهم زندگی کاربران مانند تولد کودکشان یا مرگ والدین‌شان را پیش‌بینی کند.

آخرین اختراع فیسبوک، که اخیرا در روزنامه Metro UK منتشر شده است، نشان می‌دهد طرح جدید فیس‌بوک به صورتی است که میکروفن گوشی کاربران توسط سیگنال‌های غیر قابل شنیدن تلویزیون، مورد هدف قرار می‌گیرد. در این طرح فیس‌بوک به صورت مخفیانه واکنش افراد را نسبت به محتوای تبلیغات تلویزیون ضبط می‌کند.

در این سیستم، فیس‌بوک سیگنال‌های پنهان خود را به شرکت‌ها می‌دهد تا در آگهی‌های تلویزیونی خود قرار دهند. سپس فیس‌بوک صداهای ضبط شده کاربران را تجزیه و تحلیل می‌کند و به شرکت‌ها اطلاع می‌دهد که آیا تبلیغات تلویزیونی آنها باعث جلب توجه افراد شده است یا خیر.

حتی فیس‌بوک کارهای دیگر افراد را نیز مورد بررسی قرار می‌دهد برای مثال می‌تواند متوجه شود که آیا افراد طی پخش تبلیغات آن تبلیغ را نگاه می‌کردند یا اصلا توجهی به تبلیغات نداشته و از آن رد می‌شدند و اینکه آیا افراد آن تبلیغ را پسندیده‌اند و درباره آن صحبت کرده‌اند یا خیر.  

همچنین فیس بوک اعلام کرد که می‌تواند متوجه شود که چه تعداد افراد در حال تماشای آنلاین تبلیغات هستند. آنها این موضوع را هنگامی که افراد تبلیغات اینترنتی را توسط "مسدود کننده تبلیغات" (ad blocker) رد می‌کنند متوجه می‌شوند.

این در حالیست که "آلن لو" (Allen Lo)، مدیر ارشد فیس‌بوک طی بیانیه‌ای اظهار کرد که این فناوری در هیچ یک از محصولات ما گنجانده نشده است و هرگز هم این اتفاق رخ نخواهد داد.

البته باید خاطرنشان کرد که فیس‌بوک تنها شرکتی نیست که قوانین اطلاعات را نقض کرده است بلکه شرکت‌های دیگر نیز از این قبیل کارها انجام داده‌اند برای مثال پیشتر شرکت آمازون و گوگل نیز برای ساخت تبلیغات مورد علاقه افراد اطلاعات خصوصی آنها را ضبط کرده و از آنها استفاده کرده‌اند.