ربات معروف ژاپنی به سن بازنشستگی رسید!

شرکت هوندا، سازنده "آسیمو" ربات انسان‌نمای سرشناس ژاپنی اعلام کرد که با توقف به‌روزرسانی، این ربات رسما بازنشسته خواهد شد.

ربات معروف ژاپنی به سن بازنشستگی رسید!

شرکت هوندا، سازنده "آسیمو" ربات انسان‌نمای سرشناس ژاپنی اعلام کرد که با توقف به‌روزرسانی، این ربات رسما بازنشسته خواهد شد.

به گزارش عصر ارتباط به نقل از ایسنا، حتی ربات‌ها هم بازنشسته می‌شوند. یک گزارش بین‌المللی جدید نشان می‌دهد که شرکت هوندا، دیگر ربات محبوب خود را تغذیه نخواهد کرد و عملا آن را بازنشسته می‌کند.

طبق این گزارش، این شرکت به طور کامل تمام برنامه‌های توسعه "آسیمو" را متوقف کرده است و در عوض بر روی توسعه ربات‌های کاربردی‌تر تمرکز خواهد کرد.

"هاجیمه کانیکو"، سخنگوی هوندا به خبرگزاری فرانسه گفت: ما همچنان تحقیقات پیرامون توسعه ربات‌های انسان‌نما را ادامه خواهیم داد اما ربات‌های آینده ما ممکن است تحت نام ""آسیمو" نباشند.

"آسیمو"(ASIMO) مخفف گام پیشرفته در تحرک نوآورانه است و اولین محصول آن در سال 2000 رونمایی شد. آسیمو نتیجه 10 سال تحقیق و توسعه رباتیک از جانب هوندا بود.

این ربات اولین گام‌های خود را در سال 2005 برداشت و چند سال بعد به ایالات متحده آمریکا رسید.

این ربات در اصل یکی از اولین ربات‌هایی بود که به شکل یک انسان پیاده‌روی می‌کرد. نسخه هفتم آسیمو 130 سانتی‌متر قد و 48 کیلوگرم وزن داشت. او حتی می‌توانست با سرعت 9 کیلومتر بر ساعت قدم بردارد.

با این حال، آسیمو در مقایسه با سیستم‌های رباتیکی که توسط شرکت‌هایی مانند "بوستون دینامیکس" ساخته شده است، دقیق نیست. آخرین به‌روزرسانی آسیمو در سال 2011 انجام شد.

پروژه آسیمو یکی از سخت‌ترین‌ها برای هوندا بود، چرا که همزمان با توسعه، باید تجاری‌سازی نیز می‌شد.

ربات معروف ژاپنی به سن بازنشستگی رسید!

مرکز تحقیقات هوندا اکنون در حال کار بر روی هواپیماهای تجاری کوچک موسوم به "هوندا جت"(HondaJet) و همچنین ساخت باتری‌های سوخت هسته‌ای است.

اما آیا این کار به معنای یک مهر پایان به یک سیستم رباتیک جذاب و البته گران‌قیمت است؟ بر اساس گزارش هوندا، خیر. هوندا می‌خواهد فناوری آسیمو را در سایر سیستم‌های رباتیک اعمال کند تا بتواند در ربات‌های فیزیوتراپ یا وسایل نقلیه خودران استفاده شود.

ربات معروف ژاپنی به سن بازنشستگی رسید!

در حالی که آسیمو ممکن است دیگر پرچمدار رباتیک هوندا نباشد، اما این ربات هنوز قرار است کارهای قابل توجهی چون ملاقات با "باراک اوباما"، رئیس جمهور سابق آمریکا انجام دهد.

هوندا همچنان به سرمایه‌گذاری در رباتیک ادامه خواهد داد. در حال حاضر این شرکت در حال فروش یک ربات چمن‌زنی در سراسر جهان است. این ربات چمن‌زن، خودران است و چمن‌های روییده در گوشه‌ها را به راحتی و به شکل یک‌دست کوتاه می‌کند.