مراقب کلاهبردارهای حرفه‌ای در فروشگاه‌های شبکه اجتماعی باشید!

امروزه شاهد تبلیغات زیادی جهت فروش انواع محصولات در فضای‌ مجازی هستیم. متاسفانه بعضی مجرمین با سوءاستفاده از بستر شبکه‌های اجتماعی مانند تلگرام و یا اینستاگرام اقدام به ایجاد فروشگاه‌های اینترنتی کرده و پس از فریب افراد و دریافت وجه‌، از ارسال کالا خودداری می‌کنند.

مراقب کلاهبردارهای حرفه‌ای در فروشگاه‌های شبکه اجتماعی باشید!

رئیس پلیس فتا انتظامی استان کرمانشاه با اشاره کلاهبرداری از طریق راه‌اندازی فروشگاه در شبکه‌های اجتماعی به شهروند توصیه کرد: امروزه شاهد تبلیغات زیادی جهت فروش انواع محصولات در فضای‌ مجازی هستیم. متاسفانه بعضی مجرمین با سوءاستفاده از بستر شبکه‌های اجتماعی مانند تلگرام و یا اینستاگرام اقدام به ایجاد فروشگاه‌های اینترنتی کرده و پس از فریب افراد و دریافت وجه‌، از ارسال کالا خودداری می‌کنند بنابراین به شهروندان توصیه می‌کنیم برای خرید اینترنتی از سایت‌هایی استفاده کنید که نماد اعتماد الکترونیک داشته باشند.

به گزارش عصر ارتباط، سرهنگ علی کریمیدر تشریح این خبر اظهار کرد: اخيرا خانم جوانی به پلیس فتا مراجعه و بیان داشت که از طریق فروشگاهی در شبکه اجتماعی تلگرام اقدام به خرید کفش کرده و مبلغ قابل توجهی را به شماره کارت بانکی فروشنده واریز کرده است، اما پس از واریز وجه فروشنده پاسخگوی تعهدات خود نشد. بنابراین از شخص فروشنده شکايت و تقاضايی رسيدگی دارد.
این مقام ارشد انتظامی افزود: موضوع در دستور کار کارشناسان اين پليس قرار گرفته و در اين رابطه پرونده تشکيل گردید‌ که  پس از انجام اقدامات تخصصی و پلیسی متهم شناسایی و با هماهنگی مقام فضایی به پلیس فتا احضار شد.
وی گفت: متهم ابتدا منکر قضيه بوده اما با توجه به دلايل و مدارک و مستندات پرونده به بزه انتسابی اعتراف کرد.
سرهنگ کریمی با توجه به اهمیت توجه به نشان اعتماد الکترونیکی توصیه کرد: به فروشگاه‌های موجود در شبكه‌هاى اجتماعى‌ اعتماد نکنید زیرا هیچ تضمینی برای ارسال کالا وجود ندارد. برای خرید اینترنتی حتماً از سايت‌هاى معتبر و داراى نماد اعتماد الكترونيكى یا ای‌نماد استفاده نمایند تا گرفتار مجرمین سایبری نشوید.
 رییس پلیس فتا استان کرمانشاه ضمن اشاره به سایت‌ها و درگاه‌های فیشینگ بانکی گفت: گاهی کلاهبرداران با ساخت درگاه‌ جعلی بانک، اقدام به سرقت اطلاعات بانکی قربانیان می‌کنند. دقت داشته باشید که سیستم پرداخت الکترونیکی همه بانک‌ها از پروتکل ssl استفاده می‌کنند، این پروتکل جهت انتقال داده‌ها بین سایت و کاربر به صورت رمزنگاری شده است و با عبارت //:https  در کنار آدرس مشخص می‌شود بنابراین ابتدا از وجود https  مطمئن سپس اطلاعات خود را در درگاه بانکی وارد کنید.
سرهنگ کریمی در پایان گفت: از شهروندان درخواست داریم در صورت مواجهه با هرگونه موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس WWW.Cyberpolice.ir بخش مرکز فوریت های سایبری، لینک ثبت گزارش های مردمی با ما در میان بگذارند.

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه