شناسایی بدافزار حمله کننده به تجهیزات اینترنت اشیاء

بات کاوشگر ارز دیجیتالی که برخی از دستگاه‌های اینترنت اشیا را هدف قرار می‌داد، کشف شد.

شناسایی بدافزار حمله کننده به تجهیزات اینترنت اشیاء

بات کاوشگر ارز دیجیتالی که برخی از دستگاه‌های اینترنت اشیا را هدف قرار می‌داد، کشف شد.

به گزارش عصر ارتباط به نقل از مرکز مدیریت راهبردی افتای ریاست جمهوری، بدافزارهای کاوشگر از منابع سیستم کاربران ، برای کاوش ارز دیجیتالی بدون اجازه کاربر استفاده می کنند و به کاوش ارزهایی از قبیل Monero و Ethereum  می پردازند.

این حمله کاوشگر ارز دیجیتالی در تمام دستگاه های متصل و سرورهای تحت سرویس SSH (فراهم کننده  اتصال امن برای دستگاه های IoT) رخ می دهد.

 این بات به طور عمده به دنبال دستگاه هایی می گردد که روی آنها پروتکل  RDP -Remote Desktop Protocol فعال باشد، سپس از آنها سوء استفاده کرده و اسکریپتی را اجرا  می کند تا بدافزار کاوشگر دانلود و نصب شود.

بات نت،  فایل هایی را از آدرس hxxps://www[.]yiluzhuanqian[.]com/soft/Linux/yilu_۲_[.]tgz دانلود می‌کند و آنها را در پوشه temp قرار می دهد.

سایتی که اسکریپت از آن دانلود می شود یک سایت مخرب در حوزه مالی است که مهاجم به کمک تکنیک های پیشرفته ای در صورت مسدود شدن لینک ها، دامنه آن را تغییر می دهد تا عملیات مخرب ادامه یابد.

پس از دانلود اسکریپت و اجرای آن، ابتدا اتصال سیستم به اینترنت و سایت Baindu.com و سپس سیستم عامل آن بررسی می‌شود. اسکریپت پس از راه اندازی اولیه، کاوشگر را دانلود می کند و از مکانیزمی برای پایداری در سیستم استفاده می کند تا با راه اندازی سیستم بتواند به فعالیت خود ادامه دهد.

کارشناسان مرکز افتا توصیه می کنند برای در امان ماندن از این بات کاوشگر ارز دیجیتالی سیستم ها را همیشه و به صورت مناسب بروزرسانی ، سرویس های غیر ضروری سیستم ها را غیرفعال و دسترسی به سرویس های فعال مانند RDP را محدود و همیشه مانیتور کنید.

بر اساس این توصیه ها، کاربران نباید نسبت به کند شدن یا هنگ کردن سیستم رایانه ای خود بی تفاوت بوده و دنبال علت آن باشند، ممکن است علت آن وجود کاوشگر ارز دیجیتالی در سیستم باشد.

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه