همراه ما باشید
هفته نامه عصر ارتباط
اولیـن و پرتیـراژتـرین هفتـه نـامه ICT کشـور

برگزاری اولین دوره آموزش "بلاک‌چین" در اروپا

برگزاری اولین دوره آموزش  بلاک‌چین  در اروپا

با توجه به اینکه فناوری‌های رمزنگاری روز به روزمحبوبیت بیشتری کسب می‌کنند، امروزه نیاز به فراگیری "بلاک‌چین"( blockchain)بیشتر احساس می‌شود. در این راستا، دانشگاه "ادینبرو" قصد دارد اولین دوره‌های آموزش "بلاک‌چین" دراروپا را برگزار کند.

به گزارش عصر ارتباط،"بلاک‌چین"( blockchain) به معنی "زنجیره بلوک‌ها"، یک نوع سیستم ثبت اطلاعات و گزارش است و  با ایجاد فضایی برای توزیع (نه کپی کردن) اطلاعات دیجیتال، نوع جدیدی از اینترنت را بوجود آورده است.

تفاوت آن با سیستم‌های دیگر این است که اطلاعات ذخیره شده روی این نوع سیستم، میان همه اعضای شبکه به اشتراک گذاشته می‌شوند و با استفاده از رمزنگاری امکان حذف و دستکاری اطلاعات ثبت شده تقریبا غیرممکن است.

دانشگاه "ادینبرو" قصد دارد که دوره‌های آموزش "بلاک‌چین"را برگزار کند. سال گذشته در این دانشگاه آزمایشگاه فناوری "بلاک‌چین" افتتاح شد که تمرکز آن روی تحقیقات "بلاک‌چین" و توسعه آن بود.

بدین ترتیب مسیرحرکت این فناوری در این دانشگاه با سرعت رو به جلو است. این دوره‌ها سطح عمیقی از این فناوری را به دانشجویان خواهد آموخت. با پیشرفت دوره، دانشجویان حتی خواهند توانست خود به تنهایی یک "بلاک‌چین" بسازند.

امروزه فناوری "رمزنگاری" نیز بسیار محبوب شده است. به طوریکه بیشتر شرکت‌ها و سازمان‌ها در صنایع مختلف در پی سازگار کردن این فناوری با محصولات خود هستند و اهمیت این فناوری را دریافته‌اند.

"رمزنگاری" عبارت است از بهم ریختگی اطلاعات به‌طوری‌که برای کسی قابل فهم نباشد. فناوری رمزنگاری امکان مشاهده، مطالعه و تفسیر پیام‌های ارسالی توسط افراد غیرمجاز را سلب می‌کند. از رمزنگاری به منظور حفاظت داده‌ها در شبکه‌های عمومی نظیر اینترنت استفاده می‌شود. در این رابطه از الگوریتم‌های پیشرفته ریاضی به منظور رمزنمودن پیام‌ها و ضمائم مربوطه، استفاده می‌شود.

روزی که این فناوری گشترش یابد، تقاضا برای جذب کارشناس در این زمینه افزایش خواهد یافت.

این فناوری با سرعتی بالا در حال توسعه است و بسیار پویا است.

محققان دانشگاه "ادینبرو" از زمان تاسیسش که سال ۱۵۸۳ میلادی بوده است، تحقیقات و پیشرفت‌های زیادی درعرصه‌های علمی انجام داده‌اند.

درج دیدگاه

بررسی بازی