دانشگاه‌های کارآمد و مدیران باسواد؛ دو پیش نیاز اصلی برای استارت‌‌آپ‌های موفق

فعالان حوزه استارتاپ در بخش "استیج" هفتمین نمایشگاه اینوتکس اعلام کردند پیش‌نیاز داشتن استارتاپ‌های موفق و بزرگ، داشتن "دانشگاه‌های کارآمد" و "مدیران باسواد" است.

دانشگاه‌های کارآمد و مدیران باسواد؛  دو پیش نیاز اصلی برای استارت‌‌آپ‌های موفق

فعالان حوزه استارتاپ در بخش "استیج" هفتمین نمایشگاه اینوتکس اعلام کردند پیش‌نیاز داشتن استارتاپ‌های موفق و بزرگ، داشتن "دانشگاه‌های کارآمد" و "مدیران باسواد" است.

به گزارش عصر ارتباط ، اینوتکس گردهمایی استارتاپ‌ها، سرمایه‌گذاران و شتاب‌دهنده‌های ایران به‌شمار می‌رود و هفتمین دوره این رویداد میزبان 150 استارتاپ، 16 شتاب‌دهنده، 11 سرمایه‌گذار خطرپذیر و بیش از 100 شرکت دانش‌بنیان است.

در بخش استیج نمایشگاه اینوتکس 2018، پنل‌های "نکات کاربردی برای سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌ها" و "چالش‌های اکوسیستم کارآفرینی خوب از منظر استارتاپ‌ها و سرمایه‌گذاران" برگزار شد.

در این پنل اعلام شد اکوسیستم کارآفرینی در کشور با چالش‌های بی‌شماری روبرو است و اگر قرار باشد اکوسیستم موفقیتی به دست آید، باید لینک‌های بسیار قوی ایجاد شود و برای تحقق این موضوع، دو پیش‌نیاز "دانشگاه‌های کارآمد" و "مدیران باسواد" نیاز است.

به اعتقاد برخی از سخنرانان این پنل، در حال حاضر دانشگاه‌ها با نیازهای بازار کار فاصله بسیاری دارند و در طول 40 سال گذشته، بیشترین تقاضا برای رشته‌های دانشگاهی در مواردی بوده که تناسبی با نیاز بازار کار نداشته‌اند.

از سوی دیگر ساختار آموزشی دانشگاه‌ها به گونه‌ای بوده که نیروی کار تاثیرگذار تربیت نکرده‌اند.

کوچک بودن استارتاپ‌ها و نرسیدن صدای آنها به گوش دانشگاه‌ها از دیگر چالش‌های استارتاپ‌های موجود در کشور عنوان شد، به گونه‌ای که فعالان استارتاپی در این پنل‌ها اعلام کردند نمی‌توان با دانشگاه‌ها تعامل مناسبی برقرار کرد و تنها شرکت‌های بزرگ این توانایی را خواهند داشت.

این در حالی است که آمارهای منتشر شده از کشورهایی مانند کانادا و آمریکا نشان می‌دهد نقش دانشگاه‌ها در تربیت نیروی انسانی مجرب بسیار کمرنگ شده و مانند گذشته از بازدهی کافی برخوردار نیستند.

همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد در حال حاضر از هر 3 فرد تحصیلکرده در آمریکا، تنها یک نفر در رشته تخصصی که تحصیل کرده، جذب بازار کار می‌شود. ناکارآمدی دانشگاه‌ها در تربیت نیروی انسانی متخصص در حالی چالش‌برانگیز شده که به باور برخی صاحب‌نظران در این پنل، برخی از استارتاپ‌ها کم سواد و یا بی‌سواد هستند و توجهی به افزایش سطح سواد خود ندارند.

این فعالان همچنین اعلام کردند تا زمانی که توهم دانایی در برخی استارتاپ‌ها شکسته نشود، نمی‌توان راه را برای رشد استارتاپ‌ها و در نتیجه بازار کار مناسب باز کرد.

بررسی سازوکار "هوشمندسازی شهرها" از دیگر پنل‌های هفتمین اینوتکس است. در این پنل اعلام شد که شهر هوشمند به توسعه سیستم‌های شهری مبتنی بر تکنولوژی اشاره دارد که در نهایت به پیش رفتن شهرها به سمت مدیریت موثر و کارآمد و رشد اقتصادی منجر می‌شود.

نمایشگاه بین‌المللی نوآوری و فناوری، طی 6 دوره میزبان بیش از 750 شرکت فناور از 25 کشور جهان است و انعقاد بیش از 130 سند همکاری در دوره‌های گذشته، بخشی از دستاوردهای این رویداد بوده است.

این نمایشگاه امروز شنبه 16 تیرماه به کار خود پایان خواهد داد.