معاون مرکز رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد: پروژه شکست انحصار تلگرام موفقت آمیز بود/ کمتر از 5 میلیون نفر ایرانی از فیلترشکن استفاده می‌کنند

افراسیابی گفت : با توجه به اینکه بسیاری از کاربران ایرانی از واتس اپ به جای تلگرام استفاده میکنند هم اکنون آمار مردمی که از فیلتر شکن برای دسترسی به تلگرام استفاده میکنند قطعا کمتر از ۹ میلیون نفر و به اعتقاد من حداکثر حدود ۵ میلیون نفر است که این امر بیانگر شکست انحصار تلگرام و کاهش استفاده از فیلتر شکن است.

معاون مرکز رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد:  پروژه شکست انحصار تلگرام موفقت آمیز بود/ کمتر از 5 میلیون نفر ایرانی از فیلترشکن استفاده می‌کنند

افراسیابی گفت : با توجه به اینکه بسیاری از کاربران ایرانی از واتس اپ به جای تلگرام استفاده میکنند هم اکنون آمار مردمی‌که از فیلتر شکن برای دسترسی به تلگرام استفاده میکنند قطعا کمتر از ۹ میلیون نفر و به اعتقاد من حداکثر حدود ۵ میلیون نفر است که این امر بیانگر شکست انحصار تلگرام و کاهش استفاده از فیلتر شکن است.

به گزارش عصر ارتباط، محمد صادق افراسیابی، معاون فرهنگسازی و توسعه کسب و کارهای مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌‌‌های دیجیتال وزارت ارشاد در گفت و گو با برنا  گفت: هر چند بنده هم انتقاداتی نسبت به زمان و شیوه فیلتر تلگرام دارم اما تقریبا همه صاحب نظران قبول دارند که پروژه رفع انحصار تلگرام موفقیت آمیز بود و الان پیامرسانهای داخلی در کنار واتس اپ و اینستاگرام توسط بخش مهمی‌از جامعه به جای تلگرام مورد استفاده قرار میگیرد.

وی با تاکید بر اینکه بخش زیادی از افرادی که هم اکنون از تلگرام استفاده می‌کنند از نسخه‌‌‌های ایرانی آن یعنی تلگرام طلایی و‌‌‌هاتگرام استفاده می‌کنند گفت: آخرین آمار بیانگر این است که بیشتر از ۱۷ میلیون نفر از کاربران تلگرام در ایران از تلگرام طلایی و‌‌‌هاتگرام که متعلق به شرکت دانش بنیان راهکار سرزمین هوشمند است استفاده میکنند.

افراسیابی در خصوص آمار استفاده از پیامرسانهای داخلی گفت: لازم است آخرین آمار تعداد کاربران هر پیامرسان توسط مدیران پیامرسانهای داخلی بیان شود اما طبق آماری که ما در اختیار داریم و بر اساس میزان نصب پیامرسانهای داخلی در فروشگاه پلی و بازار است، پیامرسان سروش توسط ۶ میلیون نفر کاربر نصب شده است. در رتبه بعد ویسپی با ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار نصب قرار دارد. پس از آن پیامرسان گپ با ۱ میلیون نصب پیشتاز است. پیامرسان ایتا نیز با ۱ میلیون نصب در رتبه سوم قرار دارد. در رتبه بعد پیامرسان بله با ۶۰۰ هزار نصب توسط کاربران ایرانی قرار دارد. پیامرسانهای آی گپ و بیسفون پلاس هم به ترتیب با ۳۰۰ هزار نصب و ۱۰۰ هزار نصب در رتبه‌‌‌های بعدی قرار دارند.

افراسیابی ضمن اشاره به اینکه آمار میزان کاربران پیامرسانهای داخلی بیشتر از تعداد کاربرانی است که پیامرسانهای داخلی را از فروشگاه‌‌‌های پلی و بازار نصب کرده اند، خاطر نشان ساخت: بخشی از کاربران ایرانی، پیامرسانهای داخلی را مستقیما از وب سایتهای پیامرسانهای داخلی نصب کرده اند که به عنوان نمونه میتوان به آمار اعلام شده توسط پیامرسان سروش مبنی بر حضور ۱۲ میلیون کاربر ایرانی در این پیامرسان و پیامرسان گپ مبنی بر حضور ۲ میلیون و ۶۰۰ کاربر ایرانی اشاره کرد که به نظرم آمار درستی است.

معاون مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌‌‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی‌با بیان اینکه بخشی از کاربران ایرانی از چند پیامرسان استفاده میکنند گفت: به نظر میرسد بیشتر از 15 میلیون کاربر ایرانی از پیامرسانهای داخلی  استفاده میکنند که بخشی از آنها پیامرسانهای داخلی را از طریق فروشگاه‌‌‌های پلی و بازار نصب کرده و مابقی مردم، پیامرسانهای داخلی را مستقیما از طریق سایت پیامرسانها نصب کرده اند.

وی افزود: بیشتر از ۱۷ میلیون کاربر ایرانی همچنان از تلگرام طلایی و‌‌‌هاتگرام برای دسترسی به تلگرام استفاده میکنند.

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه بسیاری از کاربران ایرانی از واتس اپ به جای تلگرام استفاده میکنند هم اکنون آمار مردمی‌که از فیلتر شکن برای دسترسی به تلگرام استفاده میکنند قطعا کمتر از ۹ میلیون نفر و به اعتقاد من حداکثر حدود ۵ میلیون نفر است که این امر بیانگر شکست انحصار تلگرام و کاهش استفاده از فیلتر شکن است.

دبیر کل دومین همایش بین المللی سواد رسانه ای و اطلاعاتی از تعیین ۱۰ استان کشور و یک کشور عضو اتحادیه اروپا به عنوان دبیرخانه‌‌‌های دائمی‌همایش بین المللی سواد رسانه ای و اطلاعاتی در ایران و جهان خبر داد و گفت: متاسفانه برخی اوقات شاهد هستیم که حوزه سواد رسانه ای و اطلاعاتی به عنوان موضوعی که هیچ ربطی به زندگی عموم مردم ندارد بیان میشود در حالیکه لازم است در نشست‌‌‌های تخصصی مربوط به سواد رسانه ای و اطلاعاتی مسائل اصلی مورد نیاز مردم بیان شود که یکی از این مسائل فرصتها و تهدیدهای ناشی از پیامرسانهای داخلی و خارجی است.

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه