حضور دولت هوشمند با ۳۱۴ خدمات، در بیست و چهارمین نمایشگاه الکامپ

نشست خبری بیست و چهارمین نمایشگاه الکامپ تهران برگزار شد.

حضور دولت هوشمند با ۳۱۴ خدمات، در بیست و چهارمین نمایشگاه الکامپ

نشست خبری بیست و چهارمین نمایشگاه الکامپ تهران برگزار شد.

به گزارش عصر ارتباط، نشست خبری بیست و چهارمین نمایشگاه الکامپ تهران با حضور رسول سراییان، معاون وزیر و رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران و محمد اثنی عشری، رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور در محل سازمان فناوری اطلاعات ایران برگزار شد.

الکامپ بیست و چهارم از روز شنبه ششم مرداد آغاز می‌شود؛ برنامه‌ریزی این رویداد از بهمن ماه سال گذشته با همکاری سازمان فناوری اطلاعات و سازمان نظام صنفی رایانه‌ای آغاز شد.

رییس سازمان فناوری اطلاعات در این نشست درباره حضور دولت الکترونیکی در نمایشگاه الکامپ امسال توضیح داد: سالن دولت الکترونیک با شعار دولت هوشمند در فضایی به مساحت ۲۵۰۰ متر با حضور ۴۱ سازمان دولتی حاضر می‌شود که  ۳۱۴ خدمت دولتی را به صورت الکترونیکی به نمایش می‌گذارد.

جهانگرد با اشاره به گزارش شاخص توسعه دولت الکترونیک توسط سازمان ملل اظهار کرد: ما رشد قابل توجه توسعه دولت الکترونیک توسط سازمان داشتیم و سازمان فناوری اطلاعات موفق شد از بین ۱۹۳ کشور  به رشد ۲۰ رتبه‌ای در شاخص توسعه دولت الکترونیک دست یابد و ما از دسته متوسط به دسته بالا ارتقا پیدا کردیم. همچنین در حوزه شاخصی با عنوان مشارکت الکترونیکی دستگاه‌ها هم نسبت به سال ۲۰۱۶ معادل ۳۳ رتبه رشد داشتیم.

وی خاطرنشان کرد: تلاش کردیم دستگاه‌های اصلی تاثیرگذار دولتی را در سالن دولت الکترونیک جمع کنیم. به خصوص بخش قوه قضائیه که حداقل سرویس روزنامه رسمی آن را به مرکز تبادل اطلاعات منتقل کنیم. مرکز تبادل اطلاعات یعنی متصل شدن به زیرساخت دولت الکترونیکی و ما می‌خواهیم سایر خدمات را هم به این مرکز متصل کنیم. در سالن دولت الکترونیک، ۳۱۴ خدمت ارائه می‌شود که از آن جمله سازمان برنامه و بودجه ۲۰ خدمت، وزارت تعاون ۱۵ خدمت، شهرداری‌ ۱۵ و سازمان بورس ۱۶ خدمت را ارائه می‌دهند.

در این نشست همچنین محمدباقر اثنی عشری- رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای- با بیان اینکه بیست و چهارمین دوره الکامپ چهارمین سال متوالی است که توسط سازمان برگزار می‌شود، افزود: محورهای الکامپ ۲۴، شامل دولت هوشمند، الکامپ استارز با حضور استارت‌آپ‌ها، الکامپ گیمز به مساحت ۶۰۰ متر با حضور ۲۲ شرکت‌ بازی‌ساز رایانه‌ای از بعد اقتصادی و کسب و کاری، الکامپ ترندز با طرح فناوری‌های نوین از جمله شهر هوشمند، هوش مصنوعی و پدیده جدید الکامپ تاکس می‌شود که در چهار سالن فضایی پیش بینی شده که شرکت‌ها و استارت‌آپ‌ها با مخاطبین خود صحبت کنند.

وی با اشاره به حضور ۴۲۴ استارت‌آپ بیان کرد: از میان این تعداد شرکت ۲۳۲ شرکت به صورت غرفه حاضر شده‌اند در حالی که سال گذشته ما ۹۹ غرفه داشتیم، مساحت این بخش هم از ۳۱۸۳ متر به ۶۶۰۰ متر افزایش یافته است. همچنین تعداد شرکت‌ها از ۳۸۰ به ۳۲۰ کاهش یافته است. مساحت کل نیز ۲۵۰۰ مترمربع است.

اثنی عشری درباره حضور کمرنگ شرکت‌های خارجی در نمایشگاه بین المللی الکامپ گفت: نمایشگاه الکامپ مکانی برای حضور گسترده شرکت‌های ملی و بومی است. ما به دلیل مشکلات و تحریم‌ها همواره مشابه داخلی فضاها و محصولات بین المللی را ساختیم و زیرساخت‌هایی را ایجاد کردیم. امسال نیز شاهد حضور گسترده شرکت‌های داخلی هستیم و از این نظر ما از سایر نمایشگاه‌های بین المللی جلو هستیم.

وی با بیان اینکه حضور افراد در نمایشگاه‌ می‌تواند با ریجستری آنلاین انجام شود که با صدور کارت تصویردار دیگر هزینه‌ای پرداخت نکنند، افزود: استارت‌آپ‌های حاضر در الکامپ ۲۴ کدی دریافت می‌کنند که بعد از الکامپ به کد عضویت سازمان نظام صنفی تبدیل می‌شود. سازمان نصر سه دسته عضو شرکت‌ها و اشخاص حقوقی، اشخاص حقیقی و فروشگاه‌ها را دارد و ما برای کسب و کارهای نوپا نیز دبیرخانه‌ای مستقل ایجاد می‌کنیم. سازمان نصر به دنبال کسب درآمد است. استارت‌آپ‌ها نیست بلکه هدف بیشتر منتوری و هدایت آنهاست.

رئیس سازمان نظام  صنفی رایانه‌ای افزود: ما دو اقدام انجام دادیم. یک ثبت و ساختار و هویت دادن به این شرکت‌ها از طریق نظام صنفی و اقدام دوم طرح نوآفرین که می‌تواند بسیاری از موانع کسب و کار از جمله بیمه، مالیات و مشکلات استارت‌آپ ها که مانع از این می‌شود تا هویت رسمی پیدا می‌کنند را برطرف کنند.

اثنی عشری درباره اخباری مبنی بر در خواست برای عدم برگزاری الکامپ گفت: نمایشگاه ها  در دنیا برای مردم زحمت ایجاد می‌کنند اما مردم حضور آنها را می‌پذیرند زیرا می‌دانند کسانی که در نمایشگاه هستند  برای اقتصاد کشور  تلاش می‌کنند. همچنین نظرات سازمان درباره  انتقال نمایشگاه به شهر آفتاب ارائه شده است که با این  موضوع مخالف است. درباره ادغام دو نمایشگاه  الکامپ و تلکام هم هنوز تصمیم قطعی گرفته نشده اما در حال  حاضر الکامپ تمامی فضای مفید نمایشگاه بین‌المللی را اشغال کرده است.

در این نشست  رضا باقری اصل - معاون دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات - نیز با اشاره به ارتقا و توسعه ایران در حوزه دولت الکترونیک گفت: رتبه ما در شاخص مشارکت الکترونیکی بهبود داشته است اما هنوز هم جایگاه خوبی نداریم زیرا تعداد دستگاه‌هایی که به مرکز تبادل اطلاعات متصل هستند نسبت به سایر کشورها  بسیار پایین است.