وقتی عکس‌های سلفی منجر به جراحی پلاستیک می‌شوند!

طبق تحقیقی جدید فناوری ادیت عکس ها در اپلیکیشن و فیلترهای تصاویر سلفی سبب می شود افراد برای تغییر ظاهر خود جراحی پلاستیک انجام دهند.

وقتی عکس‌های سلفی منجر به جراحی پلاستیک می‌شوند!

 روانشناسان در تحقیقی که به تازگی منتشر شده ادعا می‌کنند فناوری ادیت عکس در اپلیکیشن‌ها و شبکه‌های اجتماعی  درک مردم از زیبایی را در سراسر جهان تغییر داده و سبب می‌شود افراد به جراحی‌های پلاستیک روی بیاورند.

به گزارش عصر ارتباط به نقل از مهر، این فناوری تاثیری مخربی روی اعتماد به نفس فرد دارد و به ایجاد اختلال BDD منجر می‌شود. این اختلال یک شرایط روحی است که فرد ساعت‌های طولانی را به نگرانی درباره ظاهر خود می‌گذراند و تصور می‌کند بخشی از ظاهر یا بدن او  مشکلاتی دارد  و سعی می‌کند به هر شکل آن را برطرف کند.

به گفته محققان یکی از نمونه‌های این اختلال Snapchat dysmorphia است. افراد مبتلا به این اختلال می‌خواهند در دنیای واقعی شبیه فیلترهای اسنپ چت باشند و حتی حاضرند برای این منظور جراحی پلاستیک نیز انجام دهند.

دکتر تیجون اشو یک جراح پلاستیک در کلینیک اشو در انگلیس نیز می‌گوید: برخی از بیماران او می‌خواهند با جراحی پلاستیک شبیه نسخه فیلتر دار خود در اسنپ چت شوند.

البته در حال حاضرSnapchat dysmorphia یک اختلال طبقه بندی شده نیست و در انگلیس هیچ اطلاعاتی درباره افزایش جراحی‌های مرتبط با فیلترهای این شبکه اجتماعی وجود ندارد.

اما طبق  اطلاعات سالانه آکادمی‌جراحان پلاستیک  آمریکا در ۲۰۱۷،  حدود ۵۵ درصد جراحان این کشور گزارش داده اند که بیماران شان تمایل دارند ظاهرشان در عکس‌های سلفی را بهتر کنند.

درهمین راستا تحقیقی که به تازگی در «ژورنال اختلالات بلعی»  منتشر شده تاثیر سلفی‌های ادیت شده بر نارضایتی نوجوانان از ظاهر خود را بررسی کرده است.

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه