دسترسی بیش از 55 هزار روستا به تلفن، طی 40 سال اخیر

عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی گفت: قبل از انقلاب ۳۱۲ روستا به تلفن دسترسی داشتند در حال حاضر این رقم به بیش از ۵۵ هزار روستا رسیده است.

دسترسی بیش از 55 هزار روستا به تلفن، طی 40 سال اخیر

عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی گفت: قبل از انقلاب ۳۱۲ روستا به تلفن دسترسی داشتند در حال حاضر این رقم به بیش از ۵۵ هزار روستا رسیده است.

به گزارش عصر ارتباط به نقل از  مهر، دکتر رضا تقی پور در نشست رسانه ای «شنبه های انقلاب» با موضوع بررسی دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه فناوری اطلاعات و فضای مجازی گفت: سال ۱۳۵۷ حدود ۳۱۲ روستای ما یک خط ارتباط داشت در حال حاضر ۹۸ درصد نقاط قابل تردد کشور به شبکه مخابراتی متصل است و ضریب نفوذ تلفن سیار در کشور ۱۱۰ درصد است.

وی ادامه داد: در حال حاضر بیش از ۵۵ هزار روستا به تلفن دسترسی دارند و صددرصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار به شبکه ارتباطی کشور متصل هستند. حتی عشایر کوچ رو در سیاه چادرهای خود به شبکه تلفن و اینترنت پرسرعت متصل هستند.

عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی تصریح کرد: بعد از انقلاب ما در حوزه مخابرات محصول داخلی نداشتیم و مهمترین صنعت نظامی که در حوزه مخابرات داشته ایم، یک نوع بی سیم با تکنولوژی مشخص بود. این بزرگترین صنعت مخابرات ما در آن عرصه بود اما امروز ما در زمینه های مخابرات زیر آب، VHF، UHF و بلااستثنا در تمام فناوری های روز در حوزه مخابرات، هم دانش بومی داریم و هم می توانیم آنها را تولید کنیم.

تقی پور اظهار داشت: در حال حاضر ما به ۱۶ کشور دنیا در زمینه مخابرات صادرات داریم و آنها از محصولات ما استفاده می کنند.

عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی با ذکر خاطره ای گفت: زمانی که به ما درباره مخابرات دریایی گفتند سواد ما نصف صفحه A۴ در این خصوص بود. اما امروز در زمینه ارتباطات زیر آبی با رمز (امنیت) و شنود زیر آب از دانش کافی برخوردار هستیم.

وی یادآور شد: در حال حاضر آنتن هایی که برای زیر آب به کار می رود، آنتن های آگوستیک، در داخل کشور تولید می شوند. در زمینه رادار که یک زمانی اطلاعات ما بسیار محدود بود، اکنون رادارهایی با فرکانس های پائین در کشور تولید می شود که در صنایع دفاعی و سایر حوزه ها به کار می رود. به طور مثال رادار تشخیص نفر که سال ۹۷ به تولید رسید همچنین انواع لامپ قدرت در داخل کشور تولید می شود و ما یکی از تأمین کننده های اصلی تولید این لامپ در دنیا هستیم و دوربین حرارتی در داخل کشور تولید می شود. اینها همه به این دلیل بود که ما شاهد یک روحیه جهادی در بخش دفاعی و بخش مدیریتی بودیم.

تقی پور به بحث ماهواره اشاره و خاطرنشان کرد: از سال ۷۶ مطالعات در این زمینه شروع شد. در سال ۸۷ اولین ماهواره بومی با پرتابگر داخلی تولید و پرتاب شد و در مدار قرار گرفت. این برای دنیا تکان دهنده بود. کلید خیلی از این مسائل در خودباوری و توکل است. با اینکه کشورهایی نظیر روسیه ۲۰ سال برای ماهواره فرصت گذاشته اند ما در کمتر از ۸ سال به این فناوری دست پیدا کردیم و این به خاطر روحیه جهادی ای است که وجود دارد و این مهمترین دستاورد انقلاب است که باید از آن مراقبت کنیم.

عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی در ادامه تصریح کرد: ما در سیاست گذاری به شدت دچار سردرگمی بودیم. تصمیمات درستی که گرفته شد به موقع انجام نشد و گرنه ما در موتور جستجوگر بسیار قوی تر و جلوتر از گوگل بودیم و به دلیل عدم حمایت مدیریتی و عدم برخورداری از قوانین باعث شد که در بخش هایی عقب تر باشیم. ما اگر به خودمان برگردیم به شرط اینکه از غیر خدا قطع امید کنیم در این حوزه (فناوری اطلاعات و فضای مجازی، مخابرات) حرف های زیادی خواهیم داشت.

وی در ادامه با ارائه راهکاری گفت: کشورهای دیگر در مواجهه با حوزه ارتباطات فناوری اطلاعات و در کل در فضای سایبر دو رویکرد دارند، برخی به دنبال توسعه کاربرد رفته اند که کشور ما اینگونه بود که این راه حل برای کشور ما مناسب نیست. برخی نیز به سمت توسعه فناوری به همراه کاربرد حرکت کرده اند همانند چین و کره جنوبی که به نظر من رویکرد دوم برای کشور ما بهتر است. امیدواریم این رویکردها در شورای مجازی اصلاح شده و مسیر پیشرفت تثبیت شود.

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه

    نقد و بررسی بازی