رئیس هیات مدیره نظام صنفی رایانه استان قم: با هوشمند شدن شهر می‌توان پیش بینی کرد برخی از ریشه‌های فساد نیز برچیده می‌شوند

رئیس هیات مدیره نظام صنفی رایانه استان قم گفت: وجود بهترین زیرساخت‌های شهری از ملزومات حرم اهل بیت است و باید بهترین ظرفیت‌ها و امکانات برای زائرین تدارک دیده شود.

رئیس هیات مدیره نظام صنفی رایانه استان قم:  با هوشمند شدن شهر می‌توان پیش بینی کرد برخی از ریشه‌های فساد نیز برچیده می‌شوند

رئیس هیات مدیره نظام صنفی رایانه استان قم گفت: وجود بهترین زیرساخت‌های شهری از ملزومات حرم اهل بیت است و باید بهترین ظرفیت‌ها و امکانات برای زائرین تدارک دیده شود.

به گزارش عصر ارتباط، سعید مشهدی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: ظرفیتی که هم اکنون برای هوشمند سازی شهر قم در حال شکل‌گیری است، متشکل از سه بخش اثر گذار حوزه هوشمند سازی، یعنی بخش خصوصی، حاکمیت و شهرداری است.

وی ادامه داد: این سه بخش طی تفاهم نامه‌ای تلاش می‌کنند که قم به اولین و کامل‌ترین شهر هوشمند کشور تبدیل شود؛ امید است این خروجی هرچه سریع تر به وقوع بپیوندد و همگی بتوانیم از این ظرفیت شهر هوشمند بهره مند شویم.

رئیس هیات مدیره نظام صنفی رایانه استان قم با بیان اینکه لوگوی تفاهم نامه با نام "قم حرم اهل بیت" است، عنوان کرد: وجود بهترین زیرساخت‌های شهری از ملزومات حرم اهل بیت است و باید بهترین ظرفیت‌ها و امکانات برای زائرین تدارک دیده شود.

وی تاکید کرد: هوشمندسازی باید در سه مرحله ایده پردازی، پیاده سازی و اجرای مرحله به مرحله، عملیاتی شود؛ همچنین باید فرایندهای هوشمندسازی به صورت متمرکز بین ذی‌نفعان کار از جمله شرکت‌های بخش خصوصی و افرادی که می خواهند  از این زیر ساخت استفاده کنند، در سامانه‌ای ثبت شود.

مشهدی افزود: روز گذشته (6 شهریور) این سامانه رونمایی شد تا هم افراد به تمامی اطلاعات دسترسی داشته باشند و عدالتی که در اجرای کار لازم است، اتفاق بیفتد؛ تمام فرایندهای اداری و پیگیری ایده برای نزدیک شدن به اجرای شهر هوشمند از طریق همین سامانه انجام می‌شود.

وی تصریح کرد: در فاز اول این سامانه بنا است بخش خصوصی که اجرا کننده ایده های شهر هوشمند است و نهاد های حاکمیتی و شهرداری از آن استفاده کنند و در فاز دوم از ظرفیت مردم برای دریافت ایده و ایجاد تعاملات نهادهایی همچون شهرداری و سایر نهاد های دولتی که به این سامانه وصل می شوند، استفاده شود تا بتوانیم به همشهریان ارائه خدمت کنیم.

مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات  استان قم نیز گفت: با هوشمند شدن شهر می‌توان پیش بینی کرد برخی از ریشه های فساد نیز برچیده می‌شوند زیرا ارتباط فرد با فرد باعث ایجاد بسیاری از مشکلات اعم از اخذ رشوه می‌شود، وقتی که تمامی این مراحل اداری در سامانه وارد شود همه چیز به یک سری ضابطه، قانون و آیین نامه تبدیل می‌شود.

سید حسن هانی طبایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا عنوان کرد: موضوع شهر هوشمند از مباحث دولتی است و به صورت عمده در زمینه های خدمات الکترونیک و دولت الکترونیک در حال پیگیری است؛ به طور کلی باید تمامی عناصر دولتی ترغیب شوند تا خدمت رسانی به مردم را شفاف‌تر و به صورت غیر حضوری انجام دهند و نتیجه این کار ایجاد شهر هوشمند است.

وی افزود: باید در حدود  60 درصد از مراجعه کنندگان به درگاه‌های دولتی و سازمان‌ها کاسته شود؛ این کار به راحتی با ارائه خدمات الکترونیک به مردم امکان پذیر است و شهروندان باید بتوانند کار های اداری خود را از منزل انجام دهند.

وی با بیان اینکه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در حال  تقویت زیر ساخت‌ها برای اجرای طرح شهر هوشمند است، ادامه داد: به طور مثال تا پایان برنامه ششم توسعه، باید کلیه مدارس هوشمند شوند و برهمین اساس درحال تقویت زیرساخت‌های ارتباطی در مدارس هستیم؛ درواقع  سعی بر این است که تمامی عناصرداخل شهر که مردم به هر نحوی از آن خدمت می‌گیرند را در این فرایند به کار بگیریم، برای انجام این کار باید هم زیر ساخت‌های سیمی و هم بی‌سیم تقویت شود.

هانی طبایی تصریح کرد: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نمی‌تواند در بحث محتوا وارد عمل شود، اما می توان زیر ساخت‌های ارتباطی را برای مراکزی اعم از مدارس و بهداشت برای بهبود عملکردشان فراهم کرد، زمانی که این زیر ساخت‌ها برای سازمان‌های مربوطه ایجاد شود، وظیفه دارند که از این زیر ساخت ها برای رسیدن به وضعیت مطلوب استفاده کنند.

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه