سوءاستفاده مجرمان سایبری از اپلیکیشن‌های رسیدساز خرید!

اگرچه امروزه استفاده از اپلیکیشن‌ها برای فعالیت‌های روزمره اقدامی متداول است، اما برخی از برنامه‌ها هستند که با اهداف مجرمانه طراحی شدند. اپلیکیشن رسیدساز یکی از این نمونه‌هاست که هنگام خرید مورد سوءاستفاده افراد سودجو قرار گرفته است.

سوءاستفاده مجرمان سایبری از اپلیکیشن‌های رسیدساز خرید!

اگرچه امروزه استفاده از اپلیکیشن‌ها برای فعالیت‌های روزمره اقدامی متداول است، اما برخی از برنامه‌ها هستند که با اهداف مجرمانه طراحی شدند. اپلیکیشن رسیدساز یکی از این نمونه‌هاست که هنگام خرید مورد سوءاستفاده افراد سودجو قرار گرفته است.

به گزارش عصر ارتباط ، این روزها شاهد یکه‌تازی اپلیکیشن‌های مختلف هستیم، اپلیکیشن‌هایی که توانایی انجام کارهای فراوانی را در فضای مجازی دارند، از پرداخت گرفته تا خرید، دانلود و غیره. این روزها حتی در تاکسی‌ها اپلیکیشن‌هایی را مشاهد می‌کنید که می‌توانید با آن‌ها کرایه خودرو خود را پرداخت کنید و دیگر مشکل پول خرد و غیره نداشته باشید.

در کنار این اپلیکشن‌هایی که هر روزه تبلیغ می‌شوند تا کاربران با نصب آن‌ها کارهای روزانه خود را به راحتی انجام دهند، شاهد تولید اپلیکیشن‌هایی هستیم که بی‌سروصدا وارد بازار می‌شوند و گاهی اوقات از سوی مجرمان حرفه‌ای سایبری طراحی و تولید شده‌اند و افراد سودجو می‌توانند از آن‌ها استفاده مجرمانه داشته باشند.

از طرفی برخی کاربران از اپلیکیشن‌های تلفن همراه استفاده غیرمجاز می‌کنند؛ در گزارش منتشره در وب‌سایت پلیس فتا به این اپلیکیشن‌ها اشاره شده است؛ اینکه این روزها شاهد طراحی اپلیکیشن‌های رسیدساز هستیم که برخی از مجرمان سایبری با نصب برروی گوشی خود و سوءاستفاده از قابلیت‌های آن اقدام به کلاهبرداری از افراد هنگام خرید از فروشگاه‌ها کردند. این برنامه‌ها شاید در ابتدا با هدف شوخی دوستانه طراحی شده اما نه تنها افراد سودجو آن را شوخی در نظر نگرفته بلکه کاملا جدی با آن برخورد کرده و از آن استفاده‌های مجرمانه می‌کنند.

این افراد بعد از خرید از فروشگاه‌ها و یا هنگام پرداخت بدهی‌های خود، ادعا می‌کنند که وجه مورد نظر را به حساب قربانی واریز کرده‌اند و رسید طراحی‌شده را به عنوان مدرک به فرد مخاطب ارائه می‌دهند. رسیدی که فاقد اعتبار بوده و هیچ ارزشی ندارد. این رسید جعلی شامل نام و نام خانوادگی، شماره کارت و مبلغ واریزشده به حساب مقصد است. در این حالت اعتماد فرد قربانی بعد از دیدن نام و شماره کارت خود جلب شده و در ظاهر هیچ مورد مشکوکی وجود ندارد. بنابراین افراد باید مراقب تراکنش‌های بانکی خود باشند.

یکی از مهمترین راه‌ها برای جلوگیری از برداشت غیرمجاز از حساب‌های بانکی و یا اطلاع از دریافت وجوه مختلف، فعال بودن سامانه پیامک حساب بانکی است. در این صورت شما از انجام هرگونه تراکنش بانکی و دریافت یا برداشت از حسابتان مطلع خواهید شد. کاربران باید بعد از انجام هر تراکنش بانکی به خصوص تراکنش‌های با مبالغ بالا، حتماً موجودی حساب خود را چک کرده و از واریز وجه مطمئن شوند.

البته بر اساس گزارش‌های دریافتی، پس از بررسی‌های مورد نیاز، اقدامات و هماهنگی‌های لازم درباره حذف این اپلیکیشن از مارکت‌های داخلی انجام شده و در حال حاضر دریافت این اپلیکیشن از مارکت‌های داخلی امکان‌پذیر نیست. اما همواره اعتماد نابجا به کاربران آنلاین در فضای مجازی می‌تواند زمینه‌ساز کاهش امنیت کاربران در فضای مجازی شود.

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه

    نقد و بررسی بازی