فیلتر شدن ۱۸۰ سایت گردشگری و مسافرتی کشور!

براساس گزارشات مردمی در شبکه‌های اجتماعی و اظهارات هیئت علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور مبنی بر فیلترینگ ۱۸۰ سایت گردشگری و مسافرتی، فعالیت برخی استارتاپ‌ها با مشکل مواجه شد.

فیلتر شدن ۱۸۰ سایت گردشگری و مسافرتی کشور!

براساس گزارشات مردمی در شبکه‌های اجتماعی و اظهارات هیئت علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور مبنی بر فیلترینگ ۱۸۰ سایت گردشگری و مسافرتی، فعالیت برخی استارتاپ‌ها با مشکل مواجه شد.

به گزارش عصر ارتباط به نقل از تسنیم، از اواخر هفته گذشته فیلتر بسیاری از سایت‌های ارائه‌دهنده خدمات گردشگری و مسافرتی در شبکه‌های اجتماعی، توسط متولیان سایت‌ها گزارش شد و در نهایت تعجب از بی‌خبری نسبت به علت این تصمیم گفتند.

این سایت‌ها شامل فروش اینترنتی بلیت هواپیما، قطار و رزرو هتل می‌شود که به گفته برخی از دارندگان آنها، دلیل این فیلتر ناگهانی نداشتن «مجوزهای لازم» برای فروش بلیت هواپیما بوده که با استعلام دادستانی از سازمان هواپیمایی کشوری انجام شده است؛ اما این موضوع به صرف گفته‌های برخی صاحبان این کسب‌وکارها بوده و همچنان به صورت رسمی بیانیه‌ای از سمت فیلترکنندگان ارائه نشده است.

این تصمیم سلبی در حالی اتخاذ شده که اواخر سال گذشته اسحاق جهانگیری؛ معاون اول رئیس‌جمهور مصوبه‌ای را به منظور کاهش موانع کسب‌وکارهای نوپا مبتنی بر فضای مجازی در کشور ابلاغ کرد که بر مبنای آن دستگاه‌های دولتی قبل از شکایت از صاحبان و کارآفرینان کسب‌وکارهای یاد شده در مراجع قضایی و درخواست فیلترینگ آنها، موضوع را در کارگروهی با مسئولیت معاونت حقوقی رئیس جمهور و عضویت نمایندگان وزارتخانه‌های ارتباطات، کار و معاونت علمی مطرح کنند تا در صورت تأیید به مراجع قضایی ارجاع شود.

حال با توجه به وجود چنین کارگروهی، مشخص نیست که تصمیم اخیر در این کارگروه أتخاذ شده یا دادستانی به صورت مستقیم به آن وروده کرده است.

اما با توجه به اینکه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به بازنشر چهار توییت از سمت امیر ناظمی؛ عضو مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور پرداخته و خودش نیز از جمله اعضای کارگروه مذکور است، بعید به نظر می‌رسد که تصمیم فیلتر این سایت‌ها در آن کارگروه اتخاذ شده باشد.

امیر ناظمی با اشاره به فیلترینگ حدود 180 سایت براساس استعلام دادستانی از سازمان هواپیمایی درباره اسامی سایت‌های فاقد مجوز فروش از این سازمان، نوشته است: اشتباه این استعلام نادیده گرفتن دو نوع از سایت‌ها بوده است؛ یک اینکه آنهایی که پارتنر دارای مجوز دارند و دو سایت‌های مقایسه و معرفی.

این آینده‌پژوه در توییتی دیگر نوشت: برخلاف شایعات آقای مونسان و خانم شرفبافی نه تنها شکایت نکرده بودند بلکه حامی نوپاها هستند؛ آقای آذری جهرمی با دادستان صحبت کردند و پیچیدگی فنی را هم تشریح کردند؛ سازمان هواپیمایی نامه‌ای را اکنون برای دادستانی ارسال کرد(زمان انتشار این توییت حدود 24 ساعت گذشته بوده است.)

وی همچنین گفت: فیلترینگ بدون توجه به این مواردی نظیر 1. عدم نیاز برخی از کسب‌وکارها به مجوز، ولو عضویت در صنف، 2. همکاری میان چند شرکت، 3. عدم مجوز از سازمان به معنای بدون مجوز بودن نیست و 4. برخی به دلایل منافع فردی نهادهای قانونی را برای برخی تصمیمات تحریک می‌کنند، بوده است.

ناظمی همچنین در توییتی دیگر با عنوان گزارش به مردم نوشت: فیلترینگ یک سایت مانند حکم قتل است؛ نمی‌شود اینقدر راحت حکم فیلتر صادر کرد.

این تصمیم در حالی گرفته شده که علی‌اصغر مونسان؛ معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هم روز گذشته طی توییتی به صراحت اعلام کرد: در کنار تلخی‌های تلاطمات ارزی شاهد رونق چشمگیری در جذب گردشگر بوده‌ایم؛ انسداد ایجاد شده در فعالیت برخی استارتاپ‌های خدماتی در مقطع حساس کنونی را پیگیری می‌کنم.
 

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه